Apple Çin'de Bilgisayarın Louis Vuiton'u Olarak Algılanıyor

Salı, 19 Temmuz 2011 22:13 Facebook'ta Paylaş
Apple üçüncü çeyrekteki mali tablosunda 28.57 milyar dolar ciro açıklayarak, bir sonraki çeyrekte Amerika'nın en büyük şirketi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini gösterdi. Amerika kıtasında 10.1 milyar dolar, Avrupa'da 7.1 milyar dolar, Japonya'da 1.5 milyar dolar ve Çin, Hong Kong ve Tayvan'ı içine alan Asya Pasifik'te 6.3 milyar dolar ciro yapan şirketin, uluslararası pazarlardaki performansı gelir tablosuna olumlu yönde katkı yaptı.

Özellikle Asya Pasifik pazarında Apple bir yılda ciro olarak altı kez fazla büyüdü. Apple'in COO'su Tim Cook, Çin pazarının mali tablo sonuçlarında önemli bir rol üstlendiğini söylerken, Çin'de bu çeyrekte 3.8 milyar dolar ciro yaptıklarını, yılın ilk 9 ayında ise 8.8 milyar dolar ciroya ulaştıklarını ifade etti.

iPhone satışları yılın ilk dokuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 5 kez daha hızlı büyürken Apple'in başarısında anahtar rol üstlendi. Apple dünya genelinde 15 ülkede 42 farklı cep telefonu operatörünü satış ağına eklerken 100'ün üzerinde ülkeye ulaşmayı başardı.

Apple, Çin'de statü sembolü olarak kullanılıyor. Bilgisayarın Dolce & Gabbana veya Louis Vuiton'ı olarak algılanıyor. Apple'ın en gözde ürünü iPhone 4, Çin'de 5999 yuan'a satılırken, bu ortalama bir hanenin gelirinin dörtte birine denk geliyor.