Boğaz'da Perde Açılıyor

Cuma, 05 Nisan 2013 20:22 Facebook'ta Paylaş
Ünlü film şirketi Universal, Hollywood'u İstanbul'a taşımak için Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a 3 milyar dolarlık yatırım projesi sundu. 3 ay içinde gruptan fizibilite raporu bekleniyor. Beyaz perdede izlenme rekorları kıran James Bond Skyfall, Ghost Rider gibi filmlere ev sahipliği yapan Türkiye, Hollywood'u yatırıma getiriyor. Sabah Gazetesi'nden Yasemin Salih'in haberine göre dünyanın önde gelen film şirketlerinden Hollywood merkezli Universal Studios'un aralarında bulunduğu Entertaintment Development Partners (EDP) adlı konsorsiyum, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a yatırım teklifi sundu.
'Hollywood on Bosphorus' ismiyle sunulan çalışmada İstanbul'un Avrupa yakasına ABD'den daha kapsamlı film stüdyoları, tema park, kruvaziyer liman ve otel projeleri yapılması yer alıyor. Toplam 3 milyar dolara kurulması planlanan yatırım için grup yerli ortağa da sıcak baktığını açıkladı. Sunulan tekliften etkilendiğini belirten Çağlayan, "Bence projenin adı Bosphoruswood da olabilir. Konsorsiyum beni ikna etmek için çalışmanın 2020 Olimpiyatları'nda İstanbul'un adaylığını güçlendirebileceğini söyledi. Bu bana da mantıklı geldi. Proje için konsorsiyum, İstanbul'da 200 ile 600 dönüm arasında yere ihtiyacı olduğunu belirtti" dedi.

'Filmlere destek istiyorlar'
Konsorsiyumun yerli ortak alma fikrine de sıcak baktığını anlatan Çağlayan, bu konuda Türkiye'de eğlence alanındaki yatırımlarıyla öne çıkan Doğuş ve Doğan gruplarının öne çıkabileceğini söyledi. Çağlayan'ın verdiği bilgilere göre yatırımcı konsorsiyum tıpkı İngiltere ve Mısır'da olduğu gibi çekilecek filmler için teşvik beklentisi içinde bulunuyor. Konsorsiyumun film çekimleri için yapılacak masrafların belli bir kısmını iade almak istediğini vurgulayan Çağlayan, "Pek çok ülkede KDV dışında yüzde 15-20 arasında geri ödeme yapılıyor. Bizden beklentileri bu yönde. Konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapacağız" dedi. Teşvikin gerekli olduğuna inandığını söyleyen Çağlayan, yatırımın gerçekleşmesiyle önemli Hollywood yapımlarının İstanbul'da çekileceğini ifade etti.

İstanbul ilk 10'a girecek
Türkiye'ye döner dönmez projeyi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile paylaşacağını vurgulayan Çağlayan, "Konsorsiyumun sunduğu teklife karşılık biz de gruptan fizibilite raporu istedik. 3 ay içinde raporu göndereceklerini söylediler. Turizm bakanımızla beraber projenin eksileri ve artılarına bakacağız. Ardından da projeyi Başbakan'a sunacağız" dedi.