Amerikalı Türkler'den Camilere Büyük İlgi

Perşembe, 01 Ağustos 2013 00:35 Facebook'ta Paylaş
ABD'nin New Jersey eyaletinde hizmet veren Türk camileri, Ramazan ayı boyunca kurdukları iftar sofralarıyla farklı milletlerden Müslümanları aynı masa etrafında bir araya getiriyor. Diyanete bağlı Karaçay Türkleri Camii ve Ulu Camii'nin yanı sıra, Amerikan Müslümanlar Birliği bünyesinde hizmet veren Yeni Dünya Camii ve Semarkant Kültür Merkezi, Ramazan ayı süresince her akşam iftar yemeği ikram ediyor. Her gün farklı bir hayırseverin sponsor olduğu iftarlara Türklerin yanı sıra diğer milletlerden de çok sayıda Müslüman katılıyor. Camilerin avlusuna kurulan çadırlarda aileleri ile birlikte oruç açan misafirler, iftar sonrası uzun süre hasbihal etme imkanı buluyor. Restoranları aratmayan yemek servisi ve kalitesi cemaatin takdirini kazanmış durumda.

Ulu Camii'de verilen iftar yemeğine katılan Filistin asıllı Hüseyin Abbos, yeni insanlarla tanışıp birlikte iftar etmenin büyük keyif olduğunu söyledi. 50 yıldır Amerika'da yaşadığını anlatan emekli polis Abbos, önceki yıllarda çok daha az katılımla gerçekleşen iftar programlarının son dönemde ciddi kalabalıkları ağırladığını aktardı. Abbos, iftar yemeklerine destek olan hayırsever işadamlarına teşekkür etti. İftara katılan bir başka isim Nurettin Tatar ise camilerde verilen iftar yemeklerinin insanları bir araya getirmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Semerkant Kültür Merkezi'nde verilen iftara katılan ve isminin yazılmasını istemeyen bir Amerikalı ise Ramazan'ı farklı kültürlere sahip Müslümanlarla birlikte yaşamanın güzel bir duygu olduğunu belirtti. Sonradan Müslüman olan Amerikalı, Ramazan'ın kendisi için mutlak bir huzur ayı olduğunu dile getirdi. Yeni Dünya Camii'ndeki programa katılan Pakistanlı Kamuran ise, Ramazan'daki uhuvvetin insanları derinden etkilediğini ifade etti.

Ulu Camii Derneği Başkanı Özkan Karaçay, bu sene iftar vermek isteyen hayırsever sayısında ciddi bir artış olduğunu söyledi. Karaçay, Türkler dışında farklı milletlerden insanları iftar sofralarında görmenin kendileri için büyük bir mutluluk olduğunu belirtti.

Cumartesi günü eda edilecek Kadir Gecesi'ni unutmayan camiler özel programlar düzenleyecek. (CİHAN)