40 Yurtdışı Genç Lider Türkiye'de

Pazartesi, 19 Ağustos 2013 10:19 Facebook'ta Paylaş
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından ikincisi düzenlenen Yurtdışı  Genç Liderler Programı sosyal ve kültürel aktiviteleriyle devam ediyor. Yoğun geçen seminer programının ardından  gençler,  İstanbul’u gezerek yorgunluk attılar. 8 farklı ülkeden 40 başarılı gencin kabul edildiği Yurtdışı Genç Liderler Programı çerçevesinde gerçekleştirilen  etkinliğin ilk durağı Topkapı Sarayı oldu. Türk rehber eşliğinde Topkapı Sarayı’nı gezen gençler, Saray hakkında bilgiler aldı.

İlk defa İstanbul’ a geldiğini belirten gençlerden bazıları İstanbul’ u çok beğendiklerini söyledi. Topkapı Sarayı’nın ardından Sultan Ahmet Camisi, Hipodrom ve Ayasofya Cami’sini gezen gençler bol bol hatıra fotoğrafı çektirip İstanbul’a özgü hediyelik eşyalar satın aldılar. Gezinin ardından akşam yemeği için bir araya gelen gençler, yemekten sonra  Feshane ve Hidiv Kasrında Sayın Dursun Gürlek ile bir araya gelerek sohbet ettiler.

YURTDIŞI GENÇ LİDERLER TOPLANTISI  İSTANBUL’DA BAŞLADI
Yurtdışında doğup, büyüyen ve üniversite 1. ve 2. sınıflarda okuyan gençlerin öz kültürlerine bağlı kalarak bulundukları toplumlarda başarılı bireyler olarak yetişmeleri amacıyla Yurtdışı Türkler Başkanlığı tarafından düzenlenen  Yurtdışı Genç Liderler Programı İstanbul'da başladı. Programa 8 ülkeden (Almanya, Amerika, Avusturalya, Avusturya, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Danimarka) 40 başarılı genç katıldı.

YTB UZMANI SELMAN DİLEK:"YURTDIŞINDA YAŞAYAN GENÇLERİMİZİN EĞİTİMİNE ÖNEM VERİYORUZ"
Programın açılış konuşmasını  Yurtdışı Vatandaşlar Daire Başkanlığı Uzmanı Selman Dilek yaptı. Programın amacına değinen Selman Dilek, yaptığı konuşmasında amaçlarının yurtdışında yaşayan gençlerin eğitim ve sosyal başarılarını desteklemek ve toplumda rol modeller olacak bireylerin yetiştirilmesi olduğunu belirtti.

DİL MERKEZİ BAŞKAN YARDIMCISI FATMA BÖLÜKBAŞI TÜRKÇE DERSİ VERDİ
İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi  Başkan Yardımcısı Fatma Bölükbaşı tarafından gerçekleştirilen programın  ilk seminerinde “Türkçe Konuşma ve Yazım Hataları” ve Türkçe gramer yapısı konusunda gençlere eğitim verildi. Seminer sonrası gençlerden bazıları program hakkındaki fikirlerini paylaştı.

Harun Tamer /Avusturya
Programdan da bireysel olarak çok şey öğrendim ve dünyanın birçok yerinden insanlarla tanışma fırsatım oldu. Mesafelerin önemli olmadığını anladım.

Cansu Ege /Amerika
Bu programa katılabildiğimiz için şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Amerika'da yaşayanlar olarak Avrupa'dan oldukça kopuğuz.. Program sayesinde  bir sürü yeni şey öğrendim. Yurtdışında yaşayan gençler olarak bize böyle bir yatırım yapılmış olması gerçekten çok güzel.

Sümeyye Gedikoğlu/ Fransa
Bu programın oldukça değerli bir program olduğunu düşüyorum. Ytb'nin bize vermiş olduğu formasyonlar bizim için çok önemli. Bize çok katkısı oldu. Motivasyon ve özgüven kazandırdı. Bunların devamımın olmasını istiyorum.Bu program 8 ülkeden 40 kişiyi bir araya getiriyor . Her programda daha da çok kaynaşıyoruz.