New Yorklu Tasarımcı Beşiktaş Formaları Kitabına Destek Arıyor

Pazartesi, 02 Aralık 2013 23:17 Facebook'ta Paylaş
Turk Avenue Özel - New York - Bugüne dek dünyada çok az kulübün sahip olduğu futbol takımının giydiği formaların tarihlerini anlatan kitabı, Beşiktaşlı bir tasarımcı ''Beşiktaş Formaları'' adı altında New York'ta hazırladı. 240 sayfadan oluşan yaklaşık 300 Beşiktaş formasının tanıtıldığı kitap için 19 bin dolar baskı parasına ihtiyaç duyan Tasarımcı Barış İzgördü, internet ortamında başlattığı kampnaya ile kitabına destek arıyor. 2005 yılından beri New York'ta bir mücevher firmasının tasarım ve reklam bölümünde çalışan İzgördü, biriktirdiği formaları hep New York'ta bir mekanda sergilemeyi planladığını ancak daha sonra kitap fikrinin doğduğunu söyledi.

Kitabın baskısından elde edilecek geliri Türkiye'de LÖSEV ve ABD'de St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi'ne bağışlanacağını vurgulayan İzgördü, ''Beşiktaş benim için ne yapabilir değil, ben Beşiktaş için ne yapabilirim diye soruyordum hep. Bu proje biraz da bu düşünceden çıktı. Umarım ileride Beşiktaş Kulübü de bu projeyi benimser ve Türkiye'de Kartal Yuvaları'nda bu kitap satışa çıkar,'' diye konuştu. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'la da temas kurmaya çalışan İzgördü, bir sonuç alamayınca kendi kampanyasını başlatma kararı almış.

Dünyada sadece Milan ve o Tottenham Hotspur futbol takımlarının forma kitabı olduğuna dikkat çeken İzgördü, kitabın basılması için bağışlanan paraların New York merkezli kar amacı gütmeyen Türkiye İçin Elele Vakfı'nın hesabında toplandığını dile getirdi. 

Toplanacak 19 bin dolar parayla kitaptan sadece 2000 adet basılacak ve 1903 adedi numaralandırılacak. Kitapta Beşiktaş'ın formalarını anlatan bir çok nostaljik maç resimleri de bulunuyor. İzgördü elinde olmayan formaların da mesleğini konuşturarak ilüstürasyonlarını kendi çizmiş. Kulübün 1970'li 1980'li yıllardan önce giydiği bir çok formanın ilüstürasyonları bulunuyor. Kitaptan bir adet örnek olarak da bastıran İzgördü, kitabı görmek isteyenlere de inceleme imkanı sunuyor. 27 Kasım 2013'te başlattığı kampanya da beş günde 605 dolar bağış toplayan İzgördü, kampanyayı 11 Ocak 2014'e kadar sürdürecek.

Toplanacak 19 bin doların tamamı kitapların basım giderlerine ve Lösemili Çocuklar Vakfı'na gidecek. Kitabın bir nüshasına sahip olabilmek için en az 40 dolar bağışlamak gerekiyor. 40 dolardan az yapılan bağışlar ise, direkt Lösemili Çocuklar Vakfı'na bağış yapmış oluyor.

Kitabın baskısı için kampanya sayfasından kredi kartınızla hemen bağış yapabiliyorsunuz. Hedeflenen 19 bin dolara ulaşıldığı zaman 1903 tanesi seri numaralı olmak üzere 2000 tane kitap basılacak ve en az 40 dolar bağışlayan tüm bağışcılara kitapları kargolanacak.