Diyanet'in Amerika'da En Fazla Camii Açan Ataşesi Veda Etti

Perşembe, 12 Aralık 2013 12:30 Facebook'ta Paylaş
Turk Avenue Özel- Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Amerika'da 30 yılı aşkın süredir çok da aktif olmayan faaliyetleri son beş yıllık dönemde hız kazandı. Türklerin en yoğun yaşadığı eyaletlerden biri olan New Jersey'de en son 30 yıl önce cami açan Diyanet, son beş yılda Amerika'da faaliyetlerine hız verdi. Cliffside Park (NJ), Dayton (Ohio), Rochester, Brooklyn, Boston, South Jersey gibi şehirlerde Amerika'da yaşayan vatandaşlarla ortak çalışarak cami kültür merkezleri açan Diyanet İşleri Başkanlığı, Maryland'a da Amerika'nın en büyük kültür kompleksini inşaa ediyor.

New York Din Hizmetleri Ataşesi olarak 2009-2013 yılları arasında görev yapan Süleyman Duman, görev süresince birlikte çalıştığı dernek temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları ile vedalaşarak Türkiye'ye döndü. Duman, ataşeliği sırasında en fazla camii açan Din Hizmetleri Ataşesi olarak da kayıtlara geçti. Cliffside Park'ta bulunan Bergen Camii ve Kültür Merkezi'nin binasının satın alınmasında da aktif rol oynayan Duman, uzun yıllar inşaatı sürüncemede kalan ve borçları yüzünden inşaatı yapanlar ile ciddi sıkıntılar yaşayan Brooklyn Eyüp Sultan Camii'nin de sorunlarının çözülmesine öncülük etti. Ohio Dayton'a yerleşen Ahıskalı Türklerle de yakın çalışan Duman, mezar yeri alınması, bir cami ve kültür merkezi kurulmasına destek oldu. Boston ve Rochester'daki Türk toplum temsilcilerini de sıklıkla ziyaret eden Duman'ın, New York'ta görev yaptığı dönemde South Jersey'de bir okul ve Long Island'da Mevlana Camii açıldı. Rochester'da da büyük bir cami ve kültür merkezinin yapılması için çalışmalara başlandı. Çalışmalarına bir önceki ataşe Gazi Erdem döneminde başlanan Connecticut'taki New Haven Diyanet Camii ve Long Island Mevlana Cami'nin açılışları da Duman'a kısmet oldu.

Kanada ve ABD olmak üzere Kuzey Amerika'dan hac kafilelerini de ilk kez Mekke ve Medine'ye götüren Duman, bu alanda da bir ilke imza attı.
Duman'ın en büyük hayali ise Manhattan'da bir cami ve kültür merkezi açmaktı. Aslen avukat olan ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nda hukuk müşaviri olarak da görev yapan Duman, New York'a gelmeden önce de İsveç'te görev yapmıştı. 1976 yılında, bugün ki ilahiyat fakültesine denk olan, İzmir Yüksek İslam Enstitüsünden mezun olan Duman, 1981 yılında Ankara Hukuk fakültesini bitirdi. 1988 yılında Diyanet İşleri Başkanlığında hukuk müşaviri olarak görevine başladı. 2004 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı 1. Hukuk Müşaviri olarak, Türkiye’nin yurt içi ve yurt dışı hukuk işlemlerinden sorumlu kişisi oldu.