Bakan Davutoğlu'ndan New Jerseyli Türklere Destek Sözü

Cuma, 04 Nisan 2014 20:12 Facebook'ta Paylaş
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Amerika'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı semtlerden Cliffside Park'ta bulunan Bergen Diyanet Camii ve Kültür Merkezi'ni ziyaret etti. Cuma namazının ardından vatandaşlarla sohbet etti. Cami yönetim kurulundan cami ve kültür merkezi ile ilgili bilgi alan Davutoğlu, bir talepleri olup olmadığını sordu. Camii imamı İbrahim Çoşkun, caminin karşısında bulunan kilise ile sürekli park yerine sahip olmadıkları için karşı karşıya geldiklerini, kiliseye ait camii yanındaki arazinin satışa çıkarılmasının ardından kendilerine teklif edildiğini anlattı.
Çoşkun ve cami derneği yönetim kurulu üyesi Tevfik Aşkın, arsanın satın alınması noktasında Davutoğlu'ndan yardımı istedi. Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i arayarak arsanın alımıyla ilgili ne yapabileceklerini sordu. Görmez'den de destek sözü alan Davutoğlu, arsa için gerekli miktarın yarısını vatandaşların yarısının da devlet tarafından karşılaması sözünü verdi.

Camii ve kültür merkezini, okul, kreş, yurt gibi tesislerle genişletmek isteyen Bergen Camii ve Kültür Merkezi yönetimi, Temmuz 2011'de 1905 yılından beri Mason Locası olarak hizmet veren binayı cami olarak hizmete açmıştı.