Bridge to Türkiye Fund'dan Özgecan İçin Fon

Pazar, 22 Şubat 2015 22:25 Facebook'ta Paylaş

Ozgecan AslanÜniversite’de Psikoloji eğitimi gören 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın okuldan eve dönerken bir minibüs şoförü tarafından öldürülmesi  yurt çapında olduğu kadar Amerikalı Türkleri de yasa boğdu. Bridge to Türkiye Fund (BTF) Türkiyemize Köprü Vakfı gönüllü ekibi Özgecan Aslan’ın trajik cinayeti nedeni ile duydukları  üzüntüyü umuda dönüştürebilmek ve Aslan’ın  ismini ölümsüzleştirmek amacı ile  Özgecan Aslan Anı  Bursu Fonunu oluşturdu. Kar amacı gütmeyen ve tamamı ile gönüllüler tarafından yönetilen kurumun www.bridgetoturkiye.org/he-and-she-together adresinde duyurusunu yaptıkları girişim ile gönüllüler yüreği faciadan yanan herkesi desteğe davet ederek “Kız ve erkek tüm gençlerimiz el ele” mesajını veriyorlar. BTF yönetim kurulu Özgecan Aslan Anı  Bursu Fonu’na $3000 dolarlık bir başlangıç fonu ile katkıda bulunurken bireysel bağışlar ile bu rakamın yükselmesi bekleniyor.

 

“Sosyal bir değişimden bahsedebilmek için yapılabilecek en akılcı girişim eğitime yapılacak yatırımdır” düşüncesinden yola çıkarak fonu oluşturan ekip Özgecan’ın ismini canlı tutarak cehaletin korkunç maliyetinin önüne geçmeyi hedefliyor.

Bağışçıların desteği ile düşük gelirli başarılı üniversite öğrencilerine eğitim bursu sağlayacak ekibin liderleri projenin kapsamından bahsederken  “Kadın haklarını savunmak, kadın ve kızlarımızın toplumdaki yerinin güçlendirilebilmesi ve cinsiyet eşitliğinin önündeki engelleri kaldırabilmek kadın ve erkeklerin yan yana ve dayanışma içinde olması ile mümkün olabilir. Bu nedenle Özgecan Aslan Anı Burslarını hemşehri olduğu Tarsus bölgesinden hem kız hem de erkek öğrencilerimize destek verecek şekilde düzenliyoruz. BTF olarak cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılığını azaltmak için  düşük gelirli öğrencilere burs sağlamanın en etkili araçlar olduğuna yürekten inanıyoruz” şeklinde açıklamada bulundular.

BTF gönüllü ekibi Özgecan Aslan Anı  Bursu Fonu’na yapılan bağışlar aracılığı ile kadına yönelik şiddetin endişe verici sıklıkta meydana geldiği ülkelerden biri olan Türkiye’de sosyo ekonomik yetersizlik içindeki kız ve erkek öğrencilerin çağdaş eğitime erişim imkanlarını artırıp bilinçlendirme sağlayarak benzer trajik olayların tekrarlanmamasını  amaçlıyor.

2004 yılından bugüne burs desteğinde bulunan BTF Öğrencileri Güçlendirme Burs Programı 2014 – 2015 akademik yılı içerisinde 259 öğrenciye ulaştırdığı mikro burslar aracılığı ile eğitimde fırsat eşitliği olanağı sağlıyor. Özgecan Aslan Anı Fonu Burslarının düşük gelirli ailelerden gelen öğrencilere akademik başarı temelinde verileceğinin duyurlulduğu program çerçevesinde bağışların tamamı ihtiyacı olan başarılı öğrencilere eğitim bursu olarak ulaşacak. Türkiye’de ihtiyaç icindeki çocuk ve gençlere yönelik projelere kesinti yapılmaksızın aktarılan bağışlar icin : www.bridgetoturkiye.org/he-and-she-together

Soma faciası sonrasında benzer bir çalışma başlatan BTF,  Soma Çocuklarına Işık Olalım kampanyası ile ABD çapında $147.000 bağış toplamıştı. BTF Soma faciasında babasını yitiren ve faciadan etkilenen 45 öğrenciye Türk Eğitim Derneği (TED)  ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği  (ÇYDD)  aracılığı ile 4 yıllık eğitim bursu sağlıyor.

Bağışçılarına tek seferlik ya da periyodik bağış seçenekleri sunan BTF Amerika merkezli 501(c)(3) statüsünde bir yardım derneği olduğu için bağışların kanunun izin verdiği ölçüde vergiden düşülmesi mümkün. Bağışçıların çalıştıkları şirketlerde Matching Gift programları  aracılığı ile  bağış miktarlarını ikiye katlayabildiklerini hatırlatan gönüllüler “yapılan bağışların tamamını Türkiye’mizdeki projelerimize, okul çocuklarına, okullara aktarıyoruz” şeklinde açıklamada bulundular.

Türkiye'deki eğitim imkanlarından yoksun çocuklara ABD'de topladığı kaynaklarla 1,5 milyon doları aşkın yardım ulaştıran Bridge to Türkiye Fund (BTF) –Ocak ayında Mikrofon programının konuğu olmuş geçmişten bugüne halen sürmekte olan projelere ve gelecekle ilgili planlara dair soruları yanıtlamıştı: https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=pnOTRP9io3k&app=desktop

Detaylı bilgi ve bağışlar için www.bridgetoturkiye.org/he-and-she-together