Milli Futbolcu İlyas Tüfekçi'ye Yardım Kampanyası'nda Son Günler

Pazartesi, 09 Mart 2015 15:09 Facebook'ta Paylaş

Ilyas TufekciFenerbahçe ve Galatasaray'da forma giyen efsane isim İlyas Tüfekçi, ALS hastalığı ile boğuşuyor. Fenerbahçe USA, Galatasaray USA ve Beşiktaş USA Amerika dernekleri ilk defa ortak bir proje için birleşmiş, İlyas Tüfekçi'nin tedavisi için hedefi 100 bin dolar olan bir yardım kampanyası başlatılmıştı. Kampanyada sona gelinirken, hedeflenen rakamın sadece yüzde 14'ü toplanabildi. Hedeflenen rakama ulaşılması için Amerika'daki taraftar dernekleri de çalışmalara hız verdi.


Tüm dünyada "buzlu su kovası" girişimi ile dikkat çekilmek istenen ALS hastalığına yakalanan İlyas Tüfekçi için New York'ta bir dayanışma ve yardım gecesi de düzenlenmişti. Milli futbolcu Tüfekçi'ye sahalardaki başarısı ve Türk futboluna sağladığı katkılar dolayısıyla, BeşiktaşUSA, FenerbahçeUSA ve GalatasarayUSA imzalı teşekkür plaketi verilirken, gecede Tüfekçi'nin tedavisi için hedefi 100 bin dolar olan bir yardım kampanyası başlatıldı.

Kampanyaya ilk desteği 10 bin dolar bağış yapan FenerbahçeUSA Onursal Başkanı Ekmel Anda verdi. Tüfekçi, kendisine gösterilen ilgi ve destekten dolayı duygusal anlar yaşarken, hastalığıyla sonuna kadar mücadele edeceğini söyledi.

Beşiktaş USA Derneği Başkanı Emrah Öğüt, Fenerbahçe USA Derneği Başkanı Ömer Ekinci ve Galatarasay USA Derneği Başkanı Ahmet Gürler yaptıkları konuşmalarda Tüfekçi'nin Türk futboluna olan katkılarına ve dayanışmanın öneminde değindi.

Kampanyaya yardım "https://www.indiegogo.com/projects/kucuk-dev-adama-vefa-zamani-ilyas-tufekci" adresinden yapılabiliyor.


ALS NEDİR?
Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır. Bu hücrelerin kaybı kaslarda güçsüzlük ve erimeye (atrofi) yol açar. Ayrıca erken ya da geç hareketin birinci nöronu da hastalanır. Zihinsel fonksiyonlar ve bellek ise bozulmaz.