Amerikalı Türkler'den Milletvekilliği İçin Kimler Yarışıyor?

Pazartesi, 16 Mart 2015 13:06 Facebook'ta Paylaş

Amerikali Vekil AdaylariTURK AVENUE ÖZEL - Amerika'da eğitim ve iş tecrübesi bulunan Amerikalı Türkler, Türkiye'de 7 Haziran Genel Seçimleri'nde milletvekili adayı olmak için uğraş veriyor. Amerika'da yaşayan ve adaylık için şansını deneyen 5 adaydan dördü AK Parti'den biri de CHP'den milletvekili adayı olmak için yarışıyor. Önceki seçimlere göre adaylık başvurusu yapan aday sayısının azlığı dikkat çekerken, listelere girmek için amansız bir yarış devam ediyor. İsimler ve öz geçmişleri şöyle:

 

URFALI AKAY, ADAYLIK İÇİN MEMLEKETİNE DÖNDÜ
Washington, DC'de Türk fast-food zinciri kuran ve emlak alanında da aktif olarak faaliyet gösteren Necmettin Akay, Şanlı Urfa'dan AK Parti milletvekilliği için şansını deniyor.

1979 yılında Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde doğumlu Akay, ilk ve orta öğrenimini İkizce Köyü Birleştirilmiş Sınıflar İlkokulu'nda daha sonra da Akçakale Yatılı İlköğretim Bölge İlköğretim Okulu'nda tamamladıktan sonra liseyi Gaziantep'te okudu.

Necmettin Akay12000 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan Akay, 2001 yılında Amerka Birleşik Devletleri'nin New York ve Florida eyaletlerinde dil eğitimi ve yüksek lisansa hazırlık dersleri aldı. 2004 yılında Washington,DC'de masterını tamamladı. Washington DC'de özel bir şirkette Bölge Müdürlüğü yaptıktan sonra 2005 yılında iş hayatına atılarak; mortgage brokerlığı, emlak danışmanlığı ve restaurant işletmeciliği üzerinde faliyet gösteren şirketler kurdu. Fast food zincir sayısını bir dönem 14'e kadar çıkaran Akay, evli ve çok iyi derecede İngilizce ve Arapça biliyor.

ULUSLARARASI DANIŞMAN CHP'DEN ADAY
Sidar Global Advisors (Sidar Küresel Danışmanlar) kurucusu Cenk Sidar, CHP'den Meclis'e girmek için kontenjan milletvekilliği aday adayı oldu. 1982 doğumlu Cenk Sidar uluslararası şirketlere ve finansal kuruluşlara stratejik danışmanlık hizmeti sunuyordu. Türkiye’de Radikal Gazetesi ve Diken`de ekonomi, enerji ve dış politika konularında analizler yazan Sidar, Wall Street Journal, Bloomberg, Foreign Policy gibi prestijli dergilere
makaleler yazdı. CNBC, CNN, El Cezire ve CCTV gibi küresel televizyonlarda yorumlar yaptı. Cenk Sidar sırasıyla Bahçelievler Anadolu Lisesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Johns Hopkins Üniversitelerinde eğitim gördü.

Yüksek lisans eğitimine Enerji Politikaları ve Uluslararası Ekonomi alanında Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington şehrinde devam eden ve 2007 yılında Johns Hopkins Üniversitesi İleri Uluslararası İlişkiler Okulundan Uluslararası ilişkiler ve Uluslararası Ekonomi yüksek lisans eğitimini tamamladı. Cenk Sidar"Junior Chamber International" tarafından 2013 yılında Türkiye`de siyaset ve kamu alanında 40 yaşın altında en başarılı kişi seçildi. Diplomatic Courier tarafından da dünyada "33 yasından genç en etkili 99 dış politika liderleri" listesine girdi. 2014 yılının Haziran ayında yayımladığı "Türkiye Rüyası: Yeni Siyaset" adli bir kitabı bulunyor. Çok iyi derecede İngilizce ve Almanca ve orta derecede İtalyanca biliyor.


LOUISIANA'DAN BURSA'YA
20 yılı aşkın süredir Amerika’da yaşayan Osman Kandara da AK Parti Bursa milletvekili olabilmek için aday adayı olarak Türkiye'nin yolunu tutanlardan. Bilgisayar bilimleri üzerine doktora ve Eğitim Liderliği üzerine de yan doktorası bulunan Kandara, Louisiana eyaletinin başkenti olan Baton Rouge’deki bir devlet üniversitesi olan Southern Üniversitesi’nde Associate Professor (Doç. Dr.) olarak görev yapıyordu. Aynı zamanda, Southern Üniversitesi’nin Türkiye Özel Temsilcisi olan Kandara, Türkiye’deki birçok üniversite ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimi başta olmak üzere ortak akademik ve kültürel faaliyetler yapmak için ikili anlaşmalar imzaladı. Bursa Teknik Üniversitesi, Kırıkkale, Siirt, Artvin Çoruh, Abant İzzet Baysal(Bolu), Bozok(Yozgat), Dumlupınar (Kütahya), İstanbul Sabahattin Zaim Üniversiteleri ile kardeş üniversite anlaşmalarına imza attı.

Osman Kandara1970 Artvin doğumlu olan Kandara, 1993 yılında YÖK bursuyla ABD'ye gelen öğrenciler arasındaydı. 1996 yılında dinci olduğu gerekçesiyle geri Türkiye'ye çağrılan Kandara, 1997'de üniversiteden ihraç edildi. 1998'de ABD'ye geri döndü. Aralarında Zakat Foundation, WisdomNet of America, Her Şey Türkiye İçin Platformu gibi pek çok sivil toplum kurumunun da üyesi olan Kandara, evli ve dört çocuk babası.NEW YORK'TAN TEKİRDAĞ'A DÖNDÜ ADAY OLDU

New York'ta dil eğitiminin ardından NYIT'de master eğitimini tamamlayıp kendi işini kuran Engin Tekin, Türkiye'ye döndükten sonra Tekirdağ milletvekilliği aday adaylığı için AK Parti'den aday oldu. Tekirdağ’da 1974 yılında çiftçi bir ailenin 5. çocuğu olarak dünyaya gelen Tekin, ilkokulu doğduğu köyde bitirdi. Yüksek öğrenimimi ise Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. 2001 yılında yabancı dil öğrenmek için geldiği New York'ta New York Teknolojisi Enstitüsü’nde Genel İdare yüksek lisansı bitirdi.

Engin Tekin12001–2012 yılları arasındaki süreçte önce özel bir kurumda pazarlama ve iş geliştirme uzmanı olarak çalıştı. Daha sonra da kendi işimi kurarak iş hayatıma devam etti. 2012 yılında Tekirdağ’ a geri dönen Engin, aslen makine mühendisi ve üç çocuk babası. Tekin hayatını, ''Bu halkın gerçeklerinin bir parçasıyım, ben 1960’lı yılların sonlarında sanayisi, çalışma ortamı, kısacası hiç bir şeyi olmayan bir ülkeden Almanya’ya gurbetçi olarak gitmiş bir babanın 2000’li yıllarda enflasyon ve işsizlikle boğuşan bir ülkeden Amerika’ya gitmiş bir babanın oğluyum,'' diye özetliyor.

GİRESUNLULAR DERNEĞİ BAŞKANI İSTANBUL'DAN ADAY
New York'ta Giresunlular Derneği'nin başkanlığını da yapan Savaş Şahin, AK Parti İstanbul 2. Bölge Milletvekili aday adayı oldu.

Şahin, Türk Amerikan Demokratlar Birliği, New York Giresunlular Derneği Başkanı olarak görev yapıyordu. 1973 yılında Giresun’un Yağlıdere ilçesine bağlı Akköy köyünde doğan Şahin, 1998 yılında ABD'ye gitti.

Savas SahinŞahin ve Truva Kent İnşaat şirketini kurdu. SEB Güvenlik şirketinin New York Bölge sorumluluğunu yaptı. Şahin Auto Care Service ve Farmingville Auto Repair firmalarını kurdu. 2009 yılında New York Giresunlular Derneğini bir grup arkadaşıyla kurarak kurucu başkanı oldu ve 3 dönemdir bu görevi sürdürüyor. Evli ve 3 çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce ve Orta derecede Arapça biliyor.