Köprülü Fazıl Ahmet Paşa'nın Torunu Vakıf Gelirlerinden Pay İstiyor

Perşembe, 19 Mart 2015 18:41 Facebook'ta Paylaş

Sevim Yatman KopruluCemil Özyurt - Osmanlı İmparatorluğu'nda Padişah IV Mehmet döneminde, 1661-1676 tarihleri arasında 15 yıl sadrazamlık yapan Osmanlı devlet adamı Köprülü Fazıl Ahmet Paşa'nın (1635-1676) California'da yaşayan torunu Sevim Yatman, dedelerinden kalma vakıf gelirlerinden yararlanmak için mahkemeye başvurdu. Türkiye'de aile avukatına vekaletname veren Yatman, babası Nabi Köprülü'nün hayatta iken vakıf gelirlerinden pay aldığını ancak vefatından sonra kesintiye uğradığını kaydetti.

 

Babasının ölümünden sonra ilk kez 1985'te Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne başvuru yaptıklarını ancak Köprülü Fazıl Ahmet Paşa adına kayıtlı vakfın herhangi bir gelirinin olmadığı, vakfın iflas ettiği ve herhangi bir ödeme yapılmadığının bilgisinin verildiğini söyledi.

Yatman Family1956 yılında ünlü Kanuni Ahmet Yatman'ın oğlu Teoman ile evlenen Sevim Yatman, 1957 yılında eşiyle ilk olarak Washington, DC'ye geldi. Galatasaray Lisesi mezunu olan eşi üniversite eğitimini de mühendislik üzerine aldı. 1973 yılında Türkiye'ye geri dönen aile, 10 yıl aradan sonra tekrar ABD'ye göç etti.

Mühendislik alanında pek çok patenti bulunan Teoman Yatman, F-16 mühendislerini eğitim veren ve Minuteman Misilleri olarak bilinen güdümlü roketlerin ve Polaris misillerin mucitlerindendi. Sevim Yatman eşini, 1997 yılında yakalandığı kanser nedeniyle kaybetti. Yatman çiftinin iki oğlu Teo ve Atilla da California'da yaşıyor.

Yatman, anneannesi Fatma Zehra'nın annesinin de Osmanlı Sarayı'nda Padişah Sultan Reşad'ın boşadığı ikinci eşi olduğunu söylüyor. Anneannesinin annesi ikinci evliliği ise yine Saray'daki Kazaskerler'den biriyle yaptı. (Fotoğrafta Yatman Ailesi, iki oğulları Teo ve Atilla ile Yatman Family- Siyah-beyaz foto: Ayaktakiler soldan: Sevim Yatman'ın dayısı Orgeneral Nazmi Ataç, Teyzesi Münevver Ataç, babası Nabi Köprülü. Oturanlar soldan: Dedesi Ibrahim Ataç, Anneannesi Fatma Zehra Ataç, Annesi Muzaffer Köprülü.