TBMM Başkanı Cemil Çiçek CSIS'de Konuştu: Siz Meksika Sınırını Kontrol Edebiliyor musunuz?

Salı, 24 Mart 2015 12:25 Facebook'ta Paylaş

Cemil Cicek Turk Avenue - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin Irak ve Suriye'den iltica eden 2 milyon kişiye ev sahipliği yaptığını, dünyanın geri kalanının ise sadece 130 bin kişiyi barındırdığını söyledi. ABD'nin Meksika sınırını 20 bin güvenlik görevlisi ve 18 milyar dolarlık harcama ile korumaya çalıştığını kaydeden Çiçek, ''Bu kadar çabaya rağmen yine de 100 binlerce Meksikalı'nın ABD'ye geçmesi önlenemiyor,'' dedi. Çiçek, ''Mültecilere yapılan tüm harcamaları tüm ekonomik sıkıntılara rağmen Türkiye kendi bütçesinden, kendi vatandaşının ekmeğinden aşından keserek 5,5 milyar dolar harcamaktadır. Uluslararası toplam harcanan tutar ise 260 milyon dolar civarındadır,'' diye konuştu.

Washington, DC merkezli düşünce kuruluşu CSIS'da 21. Yüzyılda Türk-Amerikan İlişkileri konulu oturumda konuşan Çiçek, Türkiye'nin 93 ülkeden 12500 kişinin IŞID'a katılımını engelemek üzere geçişini engellediğini, 16'sı Amerikan vatandaşı olmak üzere 78 kişinin sınır dışı edildiğinin altını çizdi.

Türkiye'nin sınırdaki 13 gümrük kapısından 8'ini kapattığını, ikisini ticari, üçünü de insani amaçlı olarak açık tuttuklarını ifade eden Çiçek, ''Mültecilerin Türkiye'nin ekonomisine etkilerinin yanı sıra, kriminal bir de sorun da yaratmakta. Eğitim ve sağlık dair pek çok sorunu da birlikte getiriyor. DEAŞ'la mücadelede uluslararası dayanışma olmalıdır. Herşeyin Türkiye'den beklenmesi mümkün değildir. DEAŞ'la mücadelede gösterdiği kararlılığı, tüm uluslararası ülkelerden beklemektedir,'' diye konuştu.

Çiçek, bölgedeki tek terör örgütünün IŞID olmadığını, 40 bin sivilin ölümüne sebep olan PKK'nın da terör örgütü listesinde yer aldığını hatırlattı. Çiçek, DEAŞ'a karşı PKK'nın savaşmasının terör listesinden çıkmasına yeterli olmadığını kaydetti.

1915 yılının 100. yıldönümünde Ermenistan'ın iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek yerine, 1915 olaylarına yoğunlaştığına dikkat çeken Çiçek, 1. Dünya Savaşı'nda 20 milyona yakın insanın hayatını kaybettiğini, bunların içinde her millet ve dinden insan olduğunu vurguladı. Çiçek, ''Savaş çoğunluk itibariyle de Osmanlı İmparatorluğu topraklarında geçti. Savaş varsa acı vardır. Bu acı herkesin ortak acısıdır. Bu olayı tarihçiler incemeli ve biz bütün arşivlerimizi açtığımız gibi, Ermeniler de Boston'daki arşiv de dahil tüm arşivleri açmalı. Bu olayların önünde arkasında tüm yönleriyle ortaya çıkarılmasını en çok isteyen ülkeyiz. Biz her türlü araştırmaya katkı vermeye hazırız,'' diye konuştu.