Fazıl Say, Carnegie Hall'de Konser Veriyor

Salı, 24 Mart 2015 15:01 Facebook'ta Paylaş

Fazil banner 300x250 Obs Turkish HeadlineFazil banner 300x250 Obs Turkish HeadlineFazil banner 300x250 Obs Turkish Headlineorpheus musiciansÜnlü piyanist ve besteci Fazıl Say, New York'un en prestijli müzik hollerinden biri olan Carnegie Hall'de konser verecek. Orpheus Chamber Orkestrası'nın Carnegie Hall'da bu sezon vereceği son konsere Say da eşlik edecek. Say, yeni senfonisi Op. 62'nin de dünya premierini New York'ta bu konserle yapacak. Ünlü pianist, Mozart'ın piyano konçertosunu da Orpheus ile solist olarak çalacak. Fazıl Say son olarak Nisan 2012'de Met Museum'da  konser vermişti. Carnegie Hall'un Stern Auditorium'unda 11 Nisan'da gerçekleştirilecek konser 7.00pm'de başlayacak. Bilet fiyatları ise 14.50 ile 100 dolar arasında değişiyor.

Biletler Carnegie Hall telefonla aranarak (212) 247-7800 veya online olarak www.carnegiehall.org sitesinden ve direkt box office'ten de alınabiliyor.


Orpheus'un Executive Director'ü Krishna Thiagarajan, Fazıl Say'ın Mozart piyano konçertosuna çok uygun bir isim olduğunu belirterek, ''Fazıl da Mozart gibi mükemmel bir besteci, piyanist, çok genç, enerjik, açık sözlü.
Belki bazı yönlerden Fazıl, Mozart gibi bir yol seçmedi kendine. Mozart, memleketi Salzburg'u terk ederek Avrupa'nın kültürel başkentlerinden yeni fikirler almak için yola çıktı. Nihayet Viyana'da yaptığı iş eşsiz bulundu. Bu konçerto Mozart'ın müzikal hayatını anlatacak,'' diye konuştu.

21. yüzyılın sınırsız müzik dünyasının örneklerinden bier olarak gösterilen Say, Ankara'da büyüdü. Düsseldorf'da Musikhochschule Robert Schumann'da ve the Berlin Conservatory of Music'te okudu. Bir dönem New York'ta da yaşadı. İlk ödülünü de 'the Young Concert Artists International Auditions' olarak 1994 yılında aldı. İstanbul'da yaşayan Say, besteci olarak 80'in üzerinde eser yazdı veya düzenlemesini yaptı.

Carnegie Hall konserinin ardından Orpheus Oda Orkestrası, İtalya, Almanya, Avusturya ve Macaristan'ı kapsayan tura çıkacak. 15-24 Nisan tarihleri arasındaki tura Fazıl Say da eşlik edecek. Say, Orpheus Orkestrası ile Bologna, Köln, Hamburg, Berlin, St. Pölten, Innsbruck ve “Heidelberger Frühling” Music Festivali'nde performans sergileyecek. Orpheus 'the Budapest Spring Festivali'nde de konser verecek.


42 yıldır faaliyet gösteren Orpheus Oda Orkestrası, tanınmış solistlerle 70'in üzerinde albüme sahip.

Orpheus Chamber Orchestra
11 Nisan- 7 p.m.
Carnegie Hall, Stern Auditorium
Fazıl Say, piano
WAGNER             Siegfried Idyll
MOZART            Piano Concerto No. 23 in A major, K. 488
FAZIL SAY             Chamber Symphony, Op. 62 (New York premiere)
HAYDN             Symphony No. 80 in D minor

Biletler $14.50-$110
Biletler için: (212) 247-7800,
online www.carnegiehall.org vela box office.