'7 Kocalı Hürmüz' New York'a Geliyor

Perşembe, 23 Nisan 2015 14:00 Facebook'ta Paylaş

7Kocali HurmuzNew York Türk Amerikan Sanat Topluluğu (TAASNY) Türkiye’nin en çok sahnelenen oyunlarından biri olan "Yedi Kocalı Hürmüz"u New York sahnesine taşıyor. TAASNY tarafından sahnelenecek oyun 9 Mayıs akşamı Manhattan'da “The Park West” Salonunda ilk gösterisini yapacak. Daha sonra ABD içinde birçok eyalete turne yapmayı planlayan grupta 14 Türk oyuncunun yani sıra 12'de Amerikalı dansçı yer almakta.

Bugüne kadar Hisseli Harikalar Kumpanyası, Keşanlı Ali Destanı, Nasreddin Hoca, Alibaba Kırk Haramiler, Çalıkuşu gibi birçok Türk yazarın oyununu New York'ta sahneleyen TAASNY, bu sefer de Türk mizahinin önemli isimlerinden olan Sadik Şendil’in yazdığı " Yedi Kocalı Hürmüz" müzikalini Broadway'de sahneye koymaya hazırlanıyor. Yönetmenliğini İbrahim Yazıcı’nın üstleneceği, başrol " Hürmüz" rolünü Dilek Aba canlandırırken, diğer rollerde Deniz Türkan, Uğur Özışık, Levent Urhan, Yüksel Yavuz gibi birçok tecrübeli ve genc oyuncu rol alacak. Türkçe sahnelenecek oyunda İngilizce üst yazıda yer alacak. Dönemin dekor ve kostümlerini ise Ankara Devlet Tiyatrosu üstlendi.

2008 yılında ABD’de kurulan TAASNY, daha önce, Kanlı Nigar, Sen Olmasaydın, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Keşanlı Ali Destanı ve Çalıkuşu oyunlarıyla seyirciden büyük ilgi gördü. ABD'de kurulan ilk ve tek resmi Türk tiyatrosu olma özelliğini de elinde bulunduran topluluk 50 bin seyirciye ulaştı.

Birçok kez sahnelenen ve sinemaya aktarılan " Yedi Kocalı Hürmüz’de Hürmüz’ü Türkan Şoray, Ayten Gökçer, Nurgül Yeşilay gibi önemli Türk oyuncular canlandırmıştır. Oyunun konusu ise; 19. yüzyılın sonlarında İstanbul'un Taşkasap semtinde yaşayan Hürmüz, hepsi farklı mesleklerden olan, birbirinden habersiz altı koca ile evlenmiş, ancak yetinmeyip yedinci bir erkeğe âşık olan bir kadındır. Sonunda amacına ulaşarak bu kişiyle de bir evlilik yapar. Ancak kocalarının eve geliş - gidiş zamanlarında çakışmalar meydana gelince Hürmüz oldukça zor bir durumda kalacaktır. Hepsini bir arada idare etmeye çalışan Hürmüz'ün işi bu kez gerçekten zordur. Acaba kurtulabilecek midir?