Contemporary İstanbul, Sanat Dünyasını New York'ta Bir Araya Getiriyor

Cuma, 15 Mayıs 2015 15:12 Facebook'ta Paylaş

INVITATIONNew York  – Contemporary Istanbul’un , T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ana sponsorluğunda 18 Mayıs’ta, New Museum’da, New Museum Trienali kapsamında gerçekleştireceği resepsiyonda tüm dünyadan koleksiyonerler, Türkiye’den ve dünyadan sanatçılar ve çağdaş sanat profesyonelleri bir araya gelecek.    New Museum’un Sky Room terasında gerçekleşecek olan etkinlikte, 2015 New York Trienali’ne katılan ve Türkiye’den tek sanatçı olan Aslı Çavuşoğlu konuşma yapacak. Çavuşoğlu, şu an Trienal’de sergilenmekte olan, Long Ago Person Found (2015) adlı işi ve sanat pratiği ile ilgili konuşacak.  3. Kez düzenlenen ve Surround Audience adı altında gerçekleşen New York Trienali’nin bu yıl küratörlüğünü Lauren Cornell ve sanatçı Ryan Trecartin üstleniyor. Aslı Çavuşoğlu ise Türkiye’den tek sanatçı olarak küratörler tarafından seçildi.
 

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli de Contemporary Istanbul’un 10. yılıyla ilgili bir konuşma gerçekleştirecek. Güreli, global bir marka olan Contemporary Istanbul’un 10. yılında, yeni sanat üretiminin platformu haline geldiğinden, 10. yıla dair yeniliklerinden bahsederken şehir-sanat ilişkisine ve geleceğin sanat şehirlerine değinecek.

New Museum’un imza sanatsal etkinliği haline gelen ve New York’ta uluslararası kapsamda genç sanatçıların işlerini gösteren tek çağdaş sanat etkinliği olan New Museum Trienali birçok önemli sanatçıyı bir araya getiriyor.

1977 yılında kurulan New Museum, yeni ve genç sanatı keşfetmeye odaklı yapısıyla kısa sürede önde gelen çağdaş sanat müzelerinden birisi oldu. New Museum, New York’un Manhattan bölgesinde hala tek genç ve keşfedilebilir çağdaş sanat gösteren müzesidir. Bu yaklaşımı ile, özellikle Contemporary Istanbul’a yakın duran kurum, dünyanın önde gelen sanatçılarının işlerine ev sahipliği yapıyor.

Resepsiyon, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ana sponsorluğu ve New Museum’un Uluslararası Liderler Konseyi Üyesi Leyla Alaton’un katkılarıyla  gerçekleşiyor ve Türkiye’nin önde gelen sanatçılarını, dünyanın dört bir yanından koleksiyonerleri ve çağdaş sanat profesyonellerini bir araya getiriyor. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Dış İşleri Bakanlığı da bu gecenin destekçileri arasında yerini alıyor. New Museum Trienali, ‘Surround Audience’ dünyanın dört bir yanından genç sanatçılara yeni ufuklar açıyor. Trienal’in  önde gelen destekçileri arasında koleksiyoner Ahmet Kocabıyık da yer alıyor.

Bu yıl 10. yılını kutlayan Contemporary Istanbul, dünyanın farklı sanat merkezlerinde koleksiyonerler ve sanat profesyonelleri ile buluşmaya, farklı etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam edecek.

Contemporary Istanbul 10. yılı
Contemporary Istanbul bu yıl 10. Yılını kutluyor ve bu kapsamda birçok yeniliğe imza atıyor. Contemporary Istanbul 10. yılı Seçici Kurul’unda bulunan koleksiyoner Nathalie Mamane Cohen, Sanat Danışmanı ve küratör Marc-Olivier Wahler, koleksiyoner Freda Uziyel ve The Empire Project kurucusu Kerimcan Güleryüz 12-15 Kasım arasında gerçekleşecek 10. Contemporary Istanbul’a başvuruda bulunan ve 33 değişik şehirde  yer alan 189  galeriyi değerlendirdi.

Yine 10. Yılı için, Contemporary Istanbul, küratörlük ve sanat danışmanlığı ile tanınan, Palais De Tokyo eski direktörü Marc Olivier Warhel’i de Artistik Danışman olarak ekibine dahil etti. Wahler, CI 10. Yıl kapsamında sanatsal yaklaşımıyla fuara küratöryel olarak farklı bir bakış açısı ekleyecek ve CI Exhibitions kapsamında gerçekleştirilecek sergilerde kürasyon ve sergileme konularında katkıda bulunacak.

Bu yıl içinde açıklanan 2014 Skate Art Market araştırmasında CI, gelişmekte olan pazarlarda en çok ziyaret edilen ikinci fuar oldu. Aynı rapordan derlenen Artnews haberine göre ise CI, dünyada en çok ziyaret edilen beşinci fuar... Raporda ARCO Madrid birinci sırada yer alırken Armory Show New York, Art Basel Miami Beach, FIAC takip eden fuarlar. Önemli sanat piyasası analiz servisi Skate tarafından her yıl yayınlanan Sanat Fuarları Raporu, dünyadaki en önemli sanat fuarlarına ve farklı başlıklardaki toplam istatistiklerine odaklanıyor.

Fuar, 2014 yılında toplam 80,000 ziyaretçiyi ağırladı, 23 ülkeden 108 galeri katıldı. Ayrıca Royal Academy of Arts Üyeleri, Palais de Tokyo, the Albertina Museum, Delfina Foundation, Guggenheim Circle Venice, Whitney Museum of American Art, Sotheby’s Preferred gibi sanat kurumları fuarda yer aldı. Sergilenen eserlerin toplam değeri 102 milyon dolar olurken bu eserlerin yüzde 74’ü alıcı buldu.