Ve iPad Piyasada

Pazartesi, 05 Nisan 2010 13:38 Facebook'ta Paylaş

Apple’ın yeni ürünü iPad, geçtiğimiz cumartesi günü piyasaya sürüldü. Bu incecik tablet ile masaüstü ve dizüstü bilgisayarın yaptığı pek çok yapmak mümkün. İş dünyasının her alanında oldukça rağbet görmesi beklenen iPad, dizüstü bilgisayarlardan sonra yeni bir çağ başlatacak gibi gözüküyor. 1.25 cm kalınlığındaki iPad'in ağırlığı 680 gram, ekranı ise 9.7 inç.


Tamamen "multi-touch" (çoklu dokunmatik ekran) teknolojisiyle çalışan iPad’de harici bir klavye ya da fare bulunmuyor. 16 GB'lık dahili hafızası 64 GB'a kadar yükseltilebiliyor. 1 GHz Apple A4 işlemciye sahip olan cihaz, Bluetooth 2.1 teknolojisini de destekliyor. Internette dolaşım, e-posta kullanımı, video izleme ve müzik dinleme imkanlarını incecik bir tablete sığdıran iPad'in en önemli fonksiyonlarından biri ise elektronik kitap okuma özelliği. iPad kullanıcıları elektronik kitaplar iBooks portalı üzerinden indirebiliyorlar. USB bağlantısıyla bilgisayara da bağlanabilen iPad’ın WiFi ve 3G bağlantı teknolojilerini destekleyen modelleri de mevcut.

Apple’dan yapılan açıklamaya göre ABD’de satışa sunulduğu cumartesi gününün gece yarısına kadar 300 bin adetten fazla iPad satışı gerçekleşti ve ilk günün sonunda iPad kullanıcıları tarafından App Store’dan 1 milyondan fazla uygulama ile iBookstore’dan 250 binden fazla kitap indirildi.