FIRSATLAR & TRENDLER

Amerika'da Devlet Dairesi'nde Nasıl İş Bulabilirim?

E-posta Yazdır
Esra Öziskender - Ekonomik krizde pek çok kişi için çalışılabilecek en güvenli yer hükümet yani kamudur. “Devlet baba sağolsun” mantığı dünyanın her yerinde ekonomik krizden sağlam çıkabilmenin bir nevi güvencesi haline geldi. Pek çok özel şirkette sosyal yardım ve ücretler azaltılırken, hükümette en kötü ihtimalle, artış olmasa da aynı kalıyor. Genelde geriye gitme yok.  Amerika’da hükümete çalışanların çoğunun söyledikleri, en büyük avantajın iş güvenliği, adil ücretler, her yıl düzenli ücret artışı ve tatmin edici sosyal haklar olması oluyor. En çok bu nedenlerle bir çok vatandaş hükümette  çalışmak için başvuruyor.

Resume Nasıl Yazılır, Nelere Dikkat Edilir?

E-posta Yazdır
Esra Öziskender - Hepinizin bildiği gibi iş aramanın ilk adımı iyi bir özgeçmiş (resume veya CV – Cirriculum Vitae -) yazmaktır. İyi bir resume olmadan iş aramak günümüzde hemen hemen imkansızlaştı. Birçoklarının bildiğinin tersine resumenin amacı ise girmek değildir!! Resumenin amacı mülakata çağrılabilmektir. Eğer yazdığınız resumeye en fazla üç ay içerisinde herhangi bir geri dönüş olmuyorsa, resumede bir şeylerin ters olduğuna inanabilirsiniz.

Türk Şovu 5 Kasım'da NBA'de

E-posta Yazdır
Amerikan Profesyonel Basketbol ligi (NBA) takımlarından Brooklyn Nets ile Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu arasında ortak program düzenlenmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Brooklyn Nets yöneticileri ile görüşen TADF Başkanı Ali Çınar, başkan yardımcıları Cemil Özyurt ve Hicri Ataş, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu'nun 5 Kasım'da Barclay Center'da oynanacak Brooklyn Nets ve Utah Jazz maçında Türk Gecesi yapılacağı müjdesini verdi. Gecede ayrıca Utah Jazz için oynayan Enes Kanter'e de destek verilecek.

Bakan Çağlayan'dan ABD ile Ekonomi Zirvesi

E-posta Yazdır
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan 15 Eylül Pazar günü ABD'ye geliyor. Çağlayan, ABD Ticaret Bakanı ve Ticaret Temsilcisi ile bir araya gelecek. Masada, Ortadoğu’daki gelişmelerin ekonomik yansımaları, Amerika’nın ekonomik politika uygulamaları, ABD-AB STA süreci, ABD-Türkiye Yüksek Düzeyli Çalışma Komitesi’nin çalışmaları olacak. Çağlayan, 16 Eylül günü ABD Ticaret Temsilcisi Michael Froman ve ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker ile bir araya gelecek, son ekonomik gelişmeleri ele alacak. Amerikan Ticaret Odası da Bakan Çağlayan ile round table düzenleyecek Görüşmelerde, ABD - AB STA görüşmeleri, ABD-Türkiye STA meselesi, Ortadoğu’daki son gelişmelerin ekonomileri nasıl etkilediği ve neler yapılabileceği ele alınacak.
 

Göçmen Erkeklerin Yüzde 74'ü İş Sahibi

E-posta Yazdır
Amerika İş İstatistikleri Bürosu'nun, göçmen nüfusun Amerikalılardan daha fazla iş imkanına sahip olduğunu ortaya çıkaran çalışması büyük ilgi gördü. 16 yaşın üzerindeki göçmen erkeklerin yüzde 74'ünün, göçmen kadınların ise yüzde 50'sinin iş sahibi olduğunu belirleyen Amerika İş İstatistikleri Bürosu'nun Nisan 2013 verileri, ABD doğumlu erkeklerin yüzde 63'ünün, kadınların ise sadece yüzde 54'ünün iş sahibi olduğunu ortaya koydu.   Göçmen erkeklerin Amerikalı erkeklerden, göçmen kadınların ise Amerikalı kadınlardan daha çok iş fırsatına sahip olduğu gerçeği, Başkan Barack Obama'nın yabancı işçilere ve kaçaklara çalışma hakkı verme adımlarının ilk sonuçları olarak yorumlandı.

Sayfa 3 / 18