FIRSATLAR & TRENDLER

Soros'dan Afrika'ya 27.4 Milyon Dolar Yatırım Sözü

E-posta Yazdır
Ünlü milyoner yatırımcı, Afrika`nın kırsal kesimlerinde hedeflenen köylerde kalkınma projesi için 27.4 milyon dolar yardım sözü verdi. Açık Toplum Enstitüsü`nün kurucusu ve başkanı olan Soros, Milenyum Köyleri Projesi`ne 27.4 milyon dolar yardım, ayrıca gelecek 5 yılda bu köylerdeki iş projelerine destek için 20 milyon dolar kredi sözü verdiğini açıkladı.

Amerikalı İnekler Türkiye'ye İhraç Ediliyor

E-posta Yazdır
Türkiye'ye ilk defa ABD'den 5 bin 500 adet 'Gebe Düve Holstein' ırkı süt ineği ithal edildi. 4 ayda Türkiye'ye getirilen inekler süt birliklerine satıldı. Hedef yıl sonuna kadar bu sayıyı 20 bine çıkarmak. Süt birliklerinin ihtiyacından yola çıkan Yücel Öner Hayvancılık adlı şirket, Amerika'dan 5 bin 500 adet 'Gebe Düve Holstein' ırkı süt ineği ithal etti. Bu, ABD'den yurt dışına yapılan en büyük hayvan ihracatı ve Türkiye tarafından da yurt dışından yapılan en büyük ithalat oldu. 'Gebe Düve Holstein' ırkı süt inekleri tam dört ay süren uzun bir yolculuk sonucunda Mersin Limanı'na getirildi.

İstanbul Şirketleri, 2010’u %21’lik Karla Kapattı

E-posta Yazdır
İstanbullu şirketlerin 2010 kazançları üzerinden hesaplanan munzam aidat tahakkuku, bir önceki seneye göre yüzde 21.32 arttı. İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) kayıtlarına göre, İstanbullu firmalar 2010’u kârla kapattı. İstanbul şirketlerinin kârlılık oranı 2010 yılında da önemli bir artış gösterdi. İstanbullu şirketlerin 2010 ticari kazançları üzerinden verdiği beyanlara göre hesaplanan munzam aidat tahakkuku, 2009’a oranla yüzde 21.32 artarak, 77 milyon 453 bin 980 TL oldu. Geçen yıl bu rakam 63 milyon 841 bin 455 TL seviyesinde gerçekleşmişti.

Yabancılar Türkiye'de Gayrımenkule Sarıldı

E-posta Yazdır
Türkiye'ye gelen uluslararası yatırım tutarı geçen yıl 9 milyar doların üzerine çıktı. Yabancılar, global kriz öncesi özelleştirmelere büyük ilgi gösterirken son dönemde gayrimenkule önem veriyor. İstanbul, Antalya ilk sıraları alırken tatil bölgeleri listede öne çıkıyor. Türkiye'ye daha çok sermaye ve şirket satın alma yöntemleriyle gelen yabancı yatırımcıların yeni gözdesi gayrimenkul oldu.

Dünyanın En Büyük Oyun Sitesi Zynga Borsaya Açılıyor

E-posta Yazdır
Dünyanın en büyük sosyal oyun sitesi Zynga, New York Borsası'nda işlem görmeye başlıyor. Şirketin pazar değerinin 15 ile 20 milyar dolar arası olması bekleniyor. Zynga'nın halka arzından 1.5 ile 2 milyar dolar arası talep toplamayı planlıyor. Halka açılma işleminde Morgan Stanley, Goldmen Sachs ve Bank of America'yı danışman olarak seçen Zynga'nın uzun zamandır halka açılacağı yönünde söylentiler dolaşıyordu.

Sayfa 13 / 18