SEKTÖREL HABERLER

Newsweek Yine Satıldı

E-posta Yazdır
Geçen sene yılsonu son kez basılan ve tamamen dijital mecraya geçen haftalık haber dergisi Newsweek 2010'dan sonra bir kez daha satıldı. 80 yıllık haftalık haber dergisi Newsweek 2010'dan sonra bir kez daha satıldı. İki sene önce Washington Post Şirketi'ne aitken kapanıp tamamen dijitale geçen Newsweek o sene InterActiveCorp (IAC) şirketine sadece 1 dolara 40 milyon dolarlık borçlarıyla birlikte satılmıştı. IAC Newsweek'i elinde çok fazla tutmadı ve Newsweek'i bir dijital medya şirketi olan International Business Times'a sattı. Satış rakamı açıklanmadı ancak IAC sözcüsü Justine Sacco satışı doğruladı.

Kemal Derviş'ten Küresel Reform Çağrısı

E-posta Yazdır
Brookings Institution Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, marjinal önlemlerin, ekonomilerin karşı karşıya bulunduğu yeni büyük sorunları çözmede yetersiz kaldığını, bu nedenle önemli reformlara ihtiyaç bulunduğunu bildirdi. Derviş, kalıcı işsizlik, vasıflı işgücü zorlukları ve emeklilik sistemlerinin mali politikaların merkezine oturduğunu belirterek, "Gelişmiş ülkeler acil bir "yaşlanma' problemiyle karşı karşıya. Yükselen ekonomilerin büyük bölümü de 20 ya da 30 yıl sonra yaşlanacak ve ters piramit şekline gelecek. Şu anda bu sürecin ortasındalar" dedi. Kemal Derviş Dünya Ekonomik Forumu blogunda bir makale kaleme aldı.

TAV, New York LaGuardia Havalimanı İhalesine Giriyor!

E-posta Yazdır
TAV Havalimanları, Aeroports de Paris (ADP) ve ABD'li dev yatırım bankası Goldman Sachs ortak girişim grubunun oluşturduğu konsorsiyum, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde bulunan LaGuardia Uluslararası Havalimanı Ana Terminali ihalesine teklif vermek üzere yeterlilik aldı. TAV Havalimanları'ndan yapılan açıklamaya göre, TAV Havalimanları ABD'nin New York kentinde bulunan LaGuardia Uluslararası Havalimanı'nın ana terminal binasının dizayn/yapım/finans/işletim ve bakım-onarımını kapsayan proje için Aeroports de Paris ve Goldman Sachs ile liderlik ettiği konsorsiyum ile birlikte yeterlilik aldı.

Türkiye'nin 500 Büyüğü İhracatta Geriledi

E-posta Yazdır
İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 45 yıldır yapılan ve her yıl büyük merakla beklenen araştırma, "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2012" geniş bir rapor olarak açıklandı. İstanbul Odakule'de İSO Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından yapılan basın toplantısında açıklanan Türkiye'nin en Büyük 500 Sanayi Kuruluşu araştırmasının içinde birçok ekonomist ve akademisyenin değerlendirmeleri bulunuyor. Rapordaki verilerin, her yıl olduğu gibi bu yıl da kamuoyunda büyük yankı bulması bekleniyor.

Dünyanın 500 Büyük Şirketi Arasına Tek Bir Türk Girdi

E-posta Yazdır
Turk Avenue - Fortune dergisi tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanan Global 500 Dünyanın En Büyük Şirketleri araştırması yayınlandı. Yıllık cirolara göre yapılan sıralamada dünyanın en büyük şirketi 481.7 milyar dolarlık cirosu ile Hollandalı petrol şirketi Royal Dutch Shell olurken, 469 milyar dolar ile Amerikalı market zinciri Walmart ikinci, 449 milyar dolar ile akaryakıt şirketi Exxon üçüncü oldu. Listeye giren tek Türk firması ise 82,158 çalışanı ve 47.1 milyar dolar cirosu ile 217. sırada yer alan Koç Holding oldu. 2009'da 172., 2010'da 273., 2011 yılında 248. sırada yer alan Koç Holding, 2012'de 31 basamak birden yükseldi.

Sayfa 3 / 57