SEKTÖREL HABERLER

Türk Mermer Şirketleri Dünyayı Kapladı

E-posta Yazdır

Dünyanın en büyük doğaltaş fuarı Marmomacc 2012’ye bu yıl, tasarımlarını ilginç şov ve gösterilerle bütünleştiren İtalyanlar ile çeşit sayısı 1000’e ulaşan Türk firmaları damga vurdu. Dünya mermer pazarına yön veren Türk mermercileri, doğal taş sektörünün kalbinin attığı Verona’da ki 47’nci Marmomacc Uluslararası Doğaltaş Dizaynı ve Teknoloji Fuarı’na 100 katılımcı firmayla damgasını vurdu.

Türk Su Ürünlerine ABD’de Büyük İlgi

E-posta Yazdır

Dünyanın en büyük gıda ithalatçısı ülkeleri arasında yer alan ABD'yi 'hedef pazar' olarak belirleyen Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun çalışmaları sonrası, bu ülkeye yapılan su ürünleri ihracatı gelirinde yüzde 88'lik artış yaşandığı bildirildi. Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, yaptığı yazılı açıklamada, Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun, Boston Su Ürünleri Fuarı'ndan sonra bu kez 24-25 Eylül tarihlerinde Miami'de düzenlenen 16. Amerika Gıda ve İçecek Fuarı'na katıldığını belirtti.

ABD Eximbank’ından Türkiye’ye 66 Milyon Dolar Kredi

E-posta Yazdır

Amerika Birleşik Devletleri İhracat İthalat Bankası (Eximbank), Amerikan'dan ithal edilecek enerji üretim ekipmanı için 66,3 milyon dolarlık kredi teminatını onayladı. UPS Capital Business Credit tarafından verilen kredi, Bis Enerji Elektrik Üretimtarafından kullanılacak.


 


Türkiye Halk Bankası, Bis Enerji'nin General Electric Packaged Power türbin ve jeneratörünün, Dresser-Rand buhar türbin jeneratörünün, World Control International ısı geri kazanımı buhar jeneratörünün, WahlcoMetroflex ayrıştırıcı damper ünitesinin ithalatı ve ilgili montajlarının finansmanını sağlayacak.

ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, yaptığı yazılı açıklamada konuyla ilgili şunları söyledi: "Haziran ayında yapılan Stratejik Ekonomik ve Ticari İşbirliği Çerçevesi bakanlar toplantısının başarısının ardından, enerji alanında, Türk-Amerikan ortaklığının somut sonuçlarını görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Bu dinamik pazarda başka Türk-Amerikan ortaklıklarını görmek için sabırsızlanıyorum."

Bis Enerji, yeni donanımı Bursa'daki enerji santralinin kapasitesini 76 megawatta çıkartmak için kullanacak. Proje ile tek dönüşlü türbinler, buhar türbinli ısı geri kazanımlı buhar jeneratörü kullanarak kombine çevrim santraline çevrilecek. (USASABAH ve Ajanslar)

Zirvedeki Türk Müteahhit Sayısı Arttı

E-posta Yazdır

AA- Nata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Namık Tanık, Nata Holding'in “Dünyanın en büyük 225 inşaat firmaları kategorisi”nde 201'inci sırada yer aldığını belirterek, “Hedefimiz 2013'de ilk yüzde olmak” dedi. Namık Tanık yaptığı yazılı açıklamada, uluslararası inşaat sektörü dergisi “Engineering News Record” (ENR) tarafından her yıl gerçekleştirilen araştırmada, Türkiye'nin, “Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi” listesinde ikinci sırada yer aldığını ifade etti. Firmaların, ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri hacimlerini dikkate alarak hazırladıkları listede, geçen yıl Türkiye'den 31 firma bulunduğunu anımsatan Tanık, sıralamada Nata Holding'in yer aldığını kaydetti.


 


Zirvedeki Türk sayısı arttı

Tanık, Türkiye'nin geçen yıl elde ettiği ikincilik konumunu koruduğunu, listeye giren Türk müteahhit sayısının arttığını belirtti. Nata İnşaat'ın “En büyük yurt dışı müteahhitlik” kategorisinde 225 firma arasında 148'inci, “Dünyanın en büyük 225 inşaat firmaları kategorisi”nde ise 201'inci sırada yer aldığını vurgulayan Tanık, “Hedefimiz 2013'de ilk yüzde olmak. Türkmenistan'da ve Ankara'da başarılı projelere imza attık. Antares ve Nata Vega Alışveriş merkezleriyle yüz binlerce giriş sayılarına ulaştık. 151 metre yüksekliğiyle Başkentin en yüksek konut projesi Vega Park ile yine bir ilke imza attık. Dünyanın 4'üncü en uzun tünel akvaryumu Aqua Vega'yla inşaat ve işletme konularındaki başarımızı gözler önüne sermiş olduk” ifadelerini kullandı.

“Bu yıl da Çin firmalarının arkasından dünyada ikinci olduk”

ENR tarafından her yıl yapılan araştırmada, “Bir önceki yılda yurt dışındaki işlerden elde edilen gelirler”in esas alındığını kaydeden Tanık, araştırmanın aynı zamanda sektöre ışık tuttuğunu ifade etti.

Tanık ENR'nin hem geçen yıla hem de gelecek yıllara ilişkin veriler ortaya koyduğu belirten Tanık, şunları kaydetti:
“Bunlar arasında “Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi” listesinde yer alan firmalar grubunda holdingimizin yer alması çok gurur verici. Bu yıl da Çin firmalarının arkasından dünyada ikinci olduk. 'Yurtdışı Müteahhitlik' kategorisinde toplam 33 Türk firması yer alırken, dünyanın en büyük 225 inşaat firması kategorisinde 12 firma yer aldı. Bizde listede olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.”

Dünya Çelik Devleri İstanbul’da Buluştu

E-posta Yazdır

3 trilyon $'lık çelik pazarını yöneten devler İstanbul'da buluştu. Geçen hafta dünya basınını atlatıp, Çırağan Sarayı'nda buluşan devler arasında US Steel, POSCO, Nippon Steel gibi firmaların yanı sıra Lakshmi Mittal, Alexei Mordashov gibi milyarderler de yer aldı.


 

Siyasetten ekonomiye sanattan sağlığa hemen hemen her konuda dünya, geleceğine İstanbul'da karar vermeye başladı. Bölgenin finans merkezi olmasının yanı sıra uluslararası kuruluşların da gündemlerini belirlediği şehir durumuna gelen İstanbul'un son misafirleri ise 3 trilyon dolarlık çelik devleri oldu. Sessiz sedasız Boğaz'da toplanan 175 üyeli Dünya Çelik Birliği (WSA), hem yeni yol haritasını çizdi hem de sorunlarını paylaştı. Yeni yönetim kurulu üyelerini de İstanbul'da belirleyen Çeliğin Efendileri, basına kapalı yaptıkları iki günlük toplantıda krizi ve fırsatları masaya yatırdı. Çin, Rusya, Brezilya gibi ekonominin yeni yıldız ülkelerinde toplanan WSA'nın basına kapalı olarak gerçekleştirdiği toplantı temmuz ayının ikinci haftasında Çırağan Sarayı'nda gerçekleşti. Hızlı büyüme gösteren ülkelerde toplantıların, İstanbul'dan sonraki durakları ise Yeni Delhi ve Seul olacak.

MITTAL VE MORDASHOV DA GELDİ
Her biri milyarlarca dolar ciro yapan şirketlerin yer aldığı WSA'nın toplantısına katılanlar arasında 20.7 milyar dolarlık servetiyle İngiltere'nin en zengin işadamı Lakshmi Mittal, kasasında 10.4 milyar doları bulunan Rus oligark Alexei Mordashov gibi isimler de vardı. POSCO, US Steel, Nippon Steel gibi devlerin başkan ve CEO'larını da ağırlayan toplantıda Dünya Çelik Birliği'nin 15 kişilik yeni yönetimi de belirlendi.

ÇELİĞİN GELECEĞİ BOĞAZ'DA KONUŞULDU
Boğaz'da gerçekleşen Dünya Çelik Birliği'nin yeni yönetimine ArcelorMittal'in patronu Lakhsmi Mittal'de seçildi. 3 yıl boyunca birliği yönetecek patronlar arasında en dikkat çeken isimler ise şöyle: Koreli POSCO'nun CEO'su Chung Joonyang, Japon Nippon Steel'in Başkanı Shooji Muneoka, Çin'in en büyük ikinci çelik üreticisi olan Anshan'ın Başkanı Xiaogang Zhang, ABD'nin lideri US Steel'in Başkanı John Surma, daha önce Erdemir ihalesiyle de yakından ilgilenen Severstal'in sahibi Alexei Mordashov, Japon JFE Holdings'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hajime Boda.

AB KRİZİ MASADA
Türkiye'de Kibar Holding ile çelik pazarına giren Koreli POSCO'nun CEO'su Joonyang İzmit'te devam eden yatırımı da ziyaret etti. Toplantılara katılan şirketlerin ana gündem maddesinde ise kriz ve sektörün geleceği vardı. Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar, "Avrupa'da yaşanan kriz görüşüldü. Ayrıca, bölgede yaşanan gelişmeler ve demir-çelik piyasasının yaşadığı sorunlar da masaya yatırıldı" dedi.

DÜNYA ÇELİĞİ ONLARIN ELİNDE
ArcelorMittal: Kadrosunda 261 bin kişi var. 98.9 milyar dolar ciro yapan firma, dünya lideri.
Posco: 60.8 milyar dolarlık cirosu bulunuyor. Dünyanın 5'incı büyük çelik şirketi ve 29 bin kişiy çalışıyor.
Nippon Steel: Japon firma dünya liginde 6'ncı sırada. Cirosu 49.6 milyar dolar, istihdamı ise 59 bin 183 kişi.
JFE Holding: Japon şirketin 56 bin çalışanı bulunuyor. Geçen yılki cirosu 44.7 milyar dolar.
US Steel: 17.3 milyar dolarlık satışıyla 12'nci büyük olan firmanın istihdamı 42 bin kişi.
Severstal: Rus oligark Mordashov'un şirketi. 84 bin çalışanı ve 13.5 milyar dolar cirosu var.

Sayfa 9 / 57