YENİ GİRİŞİMLER

İpek Böceğine Örümcek Geni Nakledildi

E-posta Yazdır
ABD'de bir grup bilim insanı, genetik yapısını değiştirdikleri ipek böceklerinin, örümcek ağı üretmesini sağladıklarını söylüyor. Örümceklerin ağlarını örmek için ürettiği iplik, normal ipekten çok daha sağlam bir madde ve sanayide çok çeşitli faaliyetlerde kullanılabileceği düşünülüyor. Araştırmacılar ipek böceklerine örümcek geni naklinden olumlu sonuç aldı. Bu ipek böceklerinin normalde ürettikleri ipeğin yanısıra, çok miktarda örümcek ağı da ürettiği belirtildi.

Hızlı Trenle Ankara-Bursa, İstanbul-Bursa Arası 2 Saat'e İniyor

E-posta Yazdır
Ankara-Bursa arasının 2 saat 10 dakikaya, İstanbul-Bursa arasını 2 saat 15 dakikaya indirecek Bursa Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin imza töreni TCDD Genel Müdürlüğü'nde yapıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 201'i YHT projesi ile uğurladıklarını 2012'ye YHT projesi ile hoş geldin diyeceklerini söyledi.

“Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek” Projesi İlk Aşaması Tamamlandı

E-posta Yazdır
Türkiye’nin iletişim ve eğlence şirketi TTNET’in “Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek” adlı kurumsal sosyal sorumluluk projesinin ilk aşaması başarıyla tamamlandı. 60 gencin, eğitimlerin ardından hazırladıkları projeler arasında ilk beşe girenler de belirlendi. Birinci olan proje ise 2012 yılı başında düzenlenecek Gala Gecesi’nde açıklanacak. TTNET, 2012 yılında Türkiye’nin 7 bölgesinde bulunan üniversitelerle yapacağı işbirlikleri kapsamında eğitimleri yaygınlaştırmayı planlıyor.
Türkiye’nin iletişim ve eğlence şirketi TTNET’in yaratıcı ekonomiye katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği “Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek” adlı kurumsal sosyal sorumluluk projesinin ilk aşaması başarıyla tamamlandı. Eğitimler sonunda öğrenciler tarafından hazırlanan projeler arasında ön jürinin yaptığı değerlendirme sonucu Timebox, Engelsiz Meydan, Estetik Motifler, Sosyoport, Bakqu isimli projeler jüriye sunulmaya hak kazandı. Birinci olan proje 2012 yılı başında düzenlenecek Gala’da açıklanacak.

ABD'den S.Arabistan'a 30 Milyar Dolarlık F-15

E-posta Yazdır
ABD'nin, Ortadoğu'da kilit bir müttefikİ olan Suudi Arabistan'a 30 milyar dolar değerinde F-15 savaş uçakları satışına ilişkin anlaşmanın sonuçlandırıldığı bildirildi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, anlaşma koşulları gereği 84 yeni savaş uçağının Suudi Arabistan'a gönderileceği, 70'den fazla uçağın da modernizasyonunun yapılacağı belirtildi. Açıklamada, savaş uçaklarının Boeing tarafından üretileceği ve 50 binden fazla kişinin çalışacağı ifade edildi.

Dev Sondaj Gemisi Karadeniz'de Bir Şey Bulamadı

E-posta Yazdır
Karadeniz'de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve ABD'li enerji firması Exxon Mobil'in ortak yürüttüğü petrol ve doğalgaz arama çalışmalarında bir bulguya rastlayamayan Deepwater Champion (Derin Deniz Şampiyonu) İnebolu'da gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından Türk karasularından ayrıldı.

Sayfa 15 / 42