YENİ GİRİŞİMLER

TTNET'ten 70 Bin Öğrenciye Eğitim

E-posta Yazdır
'TTNET'le Geleceğini Netleştir' projesi, bugüne kadar 70 binin üzerinde öğrenciye eğitim alanında katkı sağladı. 2011 yılının ikinci yarısında Iğdır, Ağrı, Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Mardin gibi birçok şehirde 10 binin üzerinde üniversite öğrencisine ulaşan projeyle toplamda 77 ildeki 97 üniversitede 140 etkinlik gerçekleştirilerek eğitimler verildi. Etkinliklerle, öğrencilere bilişim sektörü hakkında bilgiler aktarılırken, üniversite gençliği bu alanlarda proje üretmeye teşvik edildi.

CERN'de "Tanrı Parçacığı" İzleri

E-posta Yazdır
İsviçre'nin Cenevre kentinteki CERN laboratuarları, "Tanrı parçacağı" konusunda beklenen açıklamasını yaptı. Atlas Deneyinin Başkanı Fabiola Fianotti, "Tanrı parçacağı"nın izlerine rastlandığını ancak varlığıyla ilgili kesin açıklama için daha fazla deney yapılması gerektiğini söyledi.

Çipte Silikon Devri Bitebilir

E-posta Yazdır
İlk prototipi üretilen molibden alaşımlı yonganın test süreci başladı. Başarı sağlanırsa çok daha hafif, hızlı ve ekonomik işlemciler üretilebilir. Silikona ciddi bir alternatif olarak gösterilen molibdenit maddesinden üretilen ilk mikroçipler test aşamasına geldi. Uzmanlar bir tür metal olan molibdenitin mikroçiplerin çok daha az enerjiyle çalışmasını ve daha ince olmasını sağlayacağını söylüyor.

Apple'ın Yeni Mağazasının Yıllık Kirası 800 Bin Dolar

E-posta Yazdır
Her yeni ürünün piyasaya çıkmasından önce sadık müşterilerinin mağazalarının önünde kuyruk oluşturduğu iPhone, iPad gibi ikonoik ürünlerin yaratıcısı dünya teknoloji devi Apple bu kez yeni mağazası ile gündemde. Apple’ın bugüne kadar açtığı en büyük mağaza olma özelliği taşıyan New York’taki Grand Central Apple Store’un önünde, mağazaya ilk giren olmak isteyen ‘Apple’ tutkunları metrelerce kuyruk oluşturdu. Mağaza açıldığı ilk birkaç saat içinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilirken, ilk günde 4 bin t-shirt dağıtıldı.

Şifreyi Kıran Ajan Olacak

E-posta Yazdır
İngiliz istihbarat kurumu GCHQ, yeni uzmanlar bulmak için farklı bir yönteme başvurdu.

Kamu İleşitim Merkezi (GCHQ), geçen ay http://canyoucrackit.co.uk adı altında şifreli bir internet sitesi başlattığını, amacının, GCHQ'da işe alınmak üzere "şifre kırmaya ve etik siber saldırıya gerçekten merakı bulunanları" belirlemek olduğunu açıkladı.

Sayfa 17 / 42