YENİ GİRİŞİMLER

Tersine Beyin Göçü Başladı

E-posta Yazdır
Türkiye ekonomisine duyulan güven, yurtdışına kaçan beyin göçünü tersine çevirdi. Bu yıl 117 araştırmacı Türkiye'ye dönmek için başvuruda bulundu. En çok başvuru ise ABD'den gerçekleştirildi. Türkiye ekonomisine duyulan güven, yurtdışına kaçan beyin göçünü tersine çevirdi. Dünyanın dört bir yanındaki Türk araştırmacıların ülkeye dönüşü için yürütülen projeler sonuç verdi. Bir zamanlar yeterli destek ve çalışma ortamı bulamadıkları için yurtdışına giden araştırmacılar yurda dönmeye başladı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK tarafından başlatılan burs programının büyük ilgi gördüğünü belirterek, bu yıl 117 araştırmacının Türkiye'ye geri dönmek için başvuruda bulunduğunu açıkladı. Amerikan Stanford, John Hopkins ve Virginia gibi ünlü üniversitelere giden süper beyinlerin göçü 5 kat arttı.

Yeni iPad Mini2 ve iPad Air 1 Kasım'da Piyasada

E-posta Yazdır
Apple'in Steve Jobs döneminde bir efsaneye dönen yeni ürün lansmanları Tim Cook döneminde de devam ediyor. iPhone 4S ve 5S ile beklentilerin altında kalan Apple, tablet alanında iki yeni ürünü iPad Mini2, iPad Air ile dizüstü bilgisayarları MacBook Pro ve MacBook Air'in yeni modellerini tanıttı. Apple CEO'su Tim Cook, bugüne dek 170 milyon iPad sattıklarını belirterek, ''Bugünlerde herkes tablet üretiyor. Ancak ne rakam verirlerse versinler, iPad hepsinden daha fazla kullanılan bir ürün,'' diye rakiplere göndermede bulundu. Tablet kullanıcılarının yüzde 81'inin iPad kullandığının altını çizdi. 

Edison Keşfetti, Comodo Hack'ledi

E-posta Yazdır
Bireysel ve kurumsal kullanıcıların tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılayan online güvenlik sistemleri üreticisi Comodo, internete bağlanan sistemlerin sayısının artışını ve bu sistemlerin siber saldırılara karşı savunmasız olduğunu göstermek adına internete bağlanabilen bir lambayı hackledi.  14 Ekim 1878 ‘de ‘Elektrikli Aydınlatma Sistemlerinin İyileştirilmesi’ konusunda ilk patent başvurusunu yapan Edison bile bugünleri öngöremezdi. İcadı artık akıllı telefonlarımızdaki bir uygulama ile yönetilebilen ve birbirine bağlı dev bir sistemler ağının parçası. Bilgisayarlarımız, telefonlarımız, güvenlik sistemlerimiz, arabalarımız, televizyonlarımız, saatlerimiz gibi hayatımızın en önemli bileşenleri artık İnternet’e bağlı. Bu gelişmeler siber saldırıların hayatımıza etkilerinin de artmasına neden olmaktadır.

Blackberry'nin Çöküşü Hızla Devam Ediyor

E-posta Yazdır
Blackberry eriyor.  Cuma günü bir açıklama yapan ve 4 bin 500 işçisini çıkaracağını duyuran Blackberry, yalnızca 2013'ün ikinci çeyreğinde 960 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Şirketin son çıkardığı Z10'un beklenen ilgiyi görmemesi, zararın asıl nedeni olarak gösteriliyor.  Blackberyy'nin işten çıkarmayı planladığı 4 bin 500 kişi, toplam işgücünün yüzde 35'ini oluşturuyor. Şirket, ikinci çeyrekte yaklaşık 1 milyar dolar zarar ederken beklentiler bunun üçte biri kadar olacağı yönündeydi. Ancak işler ters gitti. Son çeyrekte 5.9 milyon adet telefon satma hedefi bulunan Blackberry, bu konuda da umduğunu bulamadı.

iPhone 5S’in Altın-Gümüş Rengi Çıktığı An Tükendi

E-posta Yazdır
Apple ve iPhone meraklılarının heyecanla beklediği iPhone’nun 5S modeli piyasaya çıkar çıkmaz yoğun ilgi gördü. Piyasaya ilk defa sürülen Altın-gümüş renkli iPhone'ların anında tüketilmesi ise hayal büyük hayal kırıklığına yol açtı. Amerika ve Avrupa’da dün altın-gümüş rengi iPhone 5S’lerin bu kadar hızlı tüketilmesinden şikayetçi olan birçok iPhone hayranı, merakla bekledikleri telefonları alamamanın üzüntüsünü yaşadı.

Sayfa 2 / 42