YENİ GİRİŞİMLER

Ve iPad Piyasada

E-posta Yazdır

Apple’ın yeni ürünü iPad, geçtiğimiz cumartesi günü piyasaya sürüldü. Bu incecik tablet ile masaüstü ve dizüstü bilgisayarın yaptığı pek çok yapmak mümkün. İş dünyasının her alanında oldukça rağbet görmesi beklenen iPad, dizüstü bilgisayarlardan sonra yeni bir çağ başlatacak gibi gözüküyor. 1.25 cm kalınlığındaki iPad'in ağırlığı 680 gram, ekranı ise 9.7 inç.

Karıncalı Bir Yaşam İsteyenlere

E-posta Yazdır
Kahve içtiğiniz kupanızdan içeri karıncalar aktığını görmek hoşunuza gider mi? Ya da başınızı koyduğunuz yastıkta milyonlarda karıncanın yürümesi? Dizüstü bilgisayarınızın kaplamasını karıncaların yuvalanması. Tüm bu karıncalı ürünler tuhafınıza mı gitti? Bunlar www.etsy.com sitesindeki binlerce el yapımı ürünlerden bazıları. Eğer kendinize ait bir ürün geliştirmişseniz ve bunu sizin gibi el emeği ürünleri satan bir site üzerinden tüketicilere ulaştırmak isityorsanız www.etsy.com size göre bir site. Önce kayıt olmanız sonra da ürününüzün site yöneticileri tarafından dikkat çekmesi şart. Ürün satmak gibi bir niyetiniz yok ama böyle ilginç tasarımlı ürünlere sahip olmak istiyorsanız da sitede dilediğiniz ürünü normal piyasa şartlarının biraz üstünde para ödeyerek alabilirsiniz. Bol şanslar.

Fikrinizi Nasıl Satarsınız?

E-posta Yazdır

Çok orjinal bir fikriniz var. Hayata geçirildiği takdirde büyük paralar kazandıracak ancak keşfedilmeyi bekliyor. Bu işte size yardımcı olacak, yol gösterecek bir web sitesi var. Idea Trade Network (ITN) global forumu yeni fikri olan kişi ve kurumların fikirlerine patentinin alınmasından marka tesciline, lisans alınmasından satışına kadar yol gösteriyor. Endüstrinin önde gelen firmalarından olan ITN, fikrin yaratıcısını yatırımcıyla ve üreticiyle buluşmasını sağlıyor. Halen piyasa değeri 1.2 milyar doları bulan entellektüel buluş, ITN sitesinde satışta.

İsteyen Herkese Mobil POS Makinesi

E-posta Yazdır
Bir girişimci dünyanın en iyi ürününe sahip olabilir ancak eğer satış yaparken kredi kartı kabul etmiyorsa, iyi ürüne sahip olması bir anlam ifade etmez. St. Louis’te yaşayan cam ustası Jim McKelvey’in icat ettiği Square, girişimcilerin kredi kartı kabul etmelerindeki prosedürü kolaylaştırıyor. Square küçük işletme sahiplerine anından kredi kartı ödemesi kabul etmelerine imkan tanıyor. Hem de bankayla herhangi bir kontrat yapmaya gerek duymadan, pahalı POS makinelerine para ödemeden. Aylık komisyon ödemeye gerek kalmadan.

Anadolu'nun Kuyumculuk Tarihi

E-posta Yazdır
Şiirimizin büyük ustası Bedri Rahmi Eyüboğlu, Anadolu’yu ‘Bin memesinden bin bereket fışkıran kutsal ana’ olarak betimler. Gerçekten de bu topraklar uygarlığın şafağı olan Neolitik Çağ’dan itibaren birbiri ardı sıra tarih sahnesinde yükselip, birbirlerinden aldıkları maya ile doruğa ulaşan büyük kültürleri bağrında beslenmiştir. Üç yanını saran denizlerde yelken açan gemiler Bronz Çağı’nın en büyük uygarlık odakları olan Mısır ve Mezopotamya’nın etkilerini Anadolu’ya taşımıştır.

Sayfa 41 / 42