SİLİKON VADİSİ

Foxconn 1 Milyon Robotu İşe Alıyor

E-posta Yazdır
Teknoloji şirketlerinin cihazlarını üreten Foxconn, 1 milyon robotu 3 yıl içinde üretmeyi planlıyor. Bu da fabrika içinde çalışan binlerce kişinin işsiz kalması anlamına geliyor. Foxconn'un kurucu ve yöneticisi olan Terry Gou, yaptığı son açıklamada 3 yıl içinde yaklaşık 1 milyon robot üreteceklerini ve bu robotların, mevcut çalışanlarının yerine ikame edileceklerini belirtti.

Apple Çin'de Bilgisayarın Louis Vuiton'u Olarak Algılanıyor

E-posta Yazdır
Apple üçüncü çeyrekteki mali tablosunda 28.57 milyar dolar ciro açıklayarak, bir sonraki çeyrekte Amerika'nın en büyük şirketi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini gösterdi. Amerika kıtasında 10.1 milyar dolar, Avrupa'da 7.1 milyar dolar, Japonya'da 1.5 milyar dolar ve Çin, Hong Kong ve Tayvan'ı içine alan Asya Pasifik'te 6.3 milyar dolar ciro yapan şirketin, uluslararası pazarlardaki performansı gelir tablosuna olumlu yönde katkı yaptı.

Google'un En Fazla Para Kazandığı Anahtar Sözcükler

E-posta Yazdır
Google'un online reklamdan dünyalarca para kazandığını bilmeyen yok. Hatta geçtiğimiz bir yılda cirosunun yüzde 97'sine karşılık gelen 33.3 milyar doları reklam gelirlerinden meydana geldi.  Arama motorlarında pazarlama kampanyaları yapılmasına yardımcı olan WordStream şirketi Google AdWords'te hangi anahtar sözcüklerin daha fazla tıklandığını ve her tıklama başına fazla para ödendiğini araştırdı.

Cisco 6500 Kişiyi İşten Çıkarıyor

E-posta Yazdır
Cisco Systems toplam iş gücünü yüzde 15 oranında azaltıp bir fabrikasını elden çıkarmayı düşünüyor. Teknoloji devinin 1 milyar Dolar tasarruf etmeyi hedeflediği plan çerçevesinde 6.500 kişi işten çıkarılacak. Meksika’daki parça üreten fabrikada çalışan 5.000 kişi de satışla birlikte Taywan’lı Hon Hai’ye transfer edilecek. Çok sayıda şirkete ve devletlere bilgisayar ağı çözümleri sunun Cisco küresel krizde ciddi kayıplar uğramıştı.
Cisco 6,500 kişiyi işten çıkarıyor by euronews-tr Source: euronews.net

Google 2. Çeyrekte Ciro Rekoru Kırdı

E-posta Yazdır
Google'dan yapılan açıklamaya göre bu yılın ikinci çeyreğini kapsayan 3 ay boyunca tam 9.02 milyar dolarlık bir ciro elde edildi. Geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığından yüzde 32'lik bir artışa tekabül eden bu rakamı açıklayan CEO Larry Page 9 milyar doları aşarak bir rekora imza attıklarını söyledi. Aynı dönemdeki net kar ise 2.51 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen senenin ikinci çeyreğinde net kar 1.84 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Sayfa 15 / 20