LOKAL

ABD'de Türk Mirasçılar!

E-posta Yazdır
Son yıllarda Amerika'da ortaya çıkan Türk mirasçıların sayısı giderek artıyor. Yaklaşık elli sene önce ABD topraklarına gelen dedelerinin mirasının peşinde olan Türklerin yaptıkları başvuruların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı henüz bilinmiyor. Yaklaşık üç yıl önce basına yansıyan bir habere göre, 1949 yılında ABD'de bir tren kazasında hayatını kaybeden Yakub Kadri'den torunlarına 75 milyon dolar ile Teksas eyaletindeki bir petrol şirketinin hisseleri miras kalmıştı. Almanya'nın Darmstadt kentinde kuaförlük yapan Sevtap, Oya ve Nilgün kardeşlerin annesi Feride Geleç, Yakub Kadri'nin torunu olduğunu iddia etmiş ve Hürriyet gazetesinde dedesinin fotoğraflarını görünce gözyaşlarına hakim olamamıştı.

Zuccotti Park'taki Gezi Parkı Destek Gösterisi 3. Haftasında

E-posta Yazdır
New York'un Wall Street eylemleri ile ün yapan Zuccotti Parkı, dün Gezi Parkı'na destek veren göstericiler tarafından protestosuna sahne oldu. İlki 1 Haziran'da gerçekleştirilen gösterilen 15 Haziran'da üçüncü haftasonunda da tekrarlandı. Gösteriye yaklaşık 250-300 kişi katıldı.

New York'ta Başbakan Erdoğan'a Destek Mitingi

E-posta Yazdır
Herşey Türkiye İçin platformu tarafından organize edilen ''Kaosa Dur De'' mitingi Manhattan'ın Downtown bölgesinde Foley Square'de yapıldı. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı mitinge, Türkiye'de yaşanan Gezi Parkı olaylarında çıkan çatışma görüntüleri ve vandalizm protesto edildi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan lehine sloganlar atıldı. Aynı saatlerde üç haftadır yine Downtown'da toplanan Gezi Parkı protestolarının destekçileri de Zucaitto Park'ta bir araya geldi. Bu mitinge de yaklaşık 200-300 kişi arasında Amerikalı Türk destek verdi.  

New Yorklu Türkler İki Ayrı Mitingte İki Ayrı Alanda

E-posta Yazdır

New York ve çevresinde yaşayan Türkler uzun süredir tanık olmadıkları bir olayı yaşayacak. Gezi Parkı'na destek verenler ve Türkiye'de yaşananlara karşı çıkanlar iki ayrı meydanda toplanacak. 31 Mayıs'ta Gezi Parkı'nda yaşanan polis şiddetine karşı çıkmak amacı ile başlayan ve ülke geneline yayılan gösteriler 1 Haziran'da New York Zuccotti Parkı'na da taşınmıştı. İlk mitinge yaklaşık 1000-1500 kişi katılmıştı. 1 Haziran'dan sonra her haftasonu Cumartesi ve Pazar günü tekrarlanan protesto gösterilerine bu hafta da Zuccotti Park'ta devam edilecek. Türkiye İçin Elele Platformu adı ile duyurulan ve Türkiye'deki yaşananları protesto etmek için yapılacak gösteri 15 Haziran Cumartesi Günü Foley Square'de gerçekleştirilecek.

New York’ta Türkler ''Herşey Türkiye İçin'' Temasıyla Gösteriye Hazırlanıyor

E-posta Yazdır
Geçtiğimiz hafta Gezi Parkı gösterilerine destek eylemine sahne olan New York'ta bu kez 'Taksim'de göstericilerin yol açtığı şiddeti protesto' mitingi düzenlenecek. Kendisini ‘Herşey Türkiye için Platformu’ diye adlandıran bir grup tarafından düzenlenecek olan gösteri, Cumartesi günü yerel saatle 11:00 ila 14:00 arasında Manhattan'da bulunan Foley Meydanı’nda (Square) gerçekleştirilecek.

Sayfa 19 / 116