LOKAL

1860'ların Amerikası'nda Fabrika İşçisi Osmanlılar

E-posta Yazdır
Cemil Özyurt - 1860'larda Amerika'ya gelen ilk Türklerin, fabrikalardaki çalışma şartları, günlük yaşamları, sevinçleri, hüzünleri, kavgaları, dramları hazırlanan bir doktora tezi ile gözler önüne serildi. Halen İpek Üniversitesi'nde akademisyen olarak görev yapan ve o dönem Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi olan Işıl Acehan'ın hazırladığı “Made in Massachusetts”: Converting Hides and Skins Into Leather and Turkish Immigrants Into Industrial Laborers (1860s-1920s) - başlıklı doktora tezi 1860'lı yıllarda Massachusetts'in Peabody, Lynn, Salem, North Shore, Worcester gibi şehirlerine özellikle Harput'tan gelen göçmenlerin yaşantılarının detaylarını ortaya koyuyor.

'İğrençsin, Bir Arapla Evlisin!'

E-posta Yazdır
New York Belediye Başkan adayı Anthony Weiner, Brooklyn'de seçim çalışması için girdiği bir dükkanda ırkçı saldırıya uğradı. Pastanedeki Yahudi asıllı bir müşteri, Weiner'e, 'İğrençsin. Bir Arapla evlisin.' şeklinde hakaret etti. Çocuklar önünde yapılan hakareti eleştiren belediye başkanı adayı, "Sen benim yargıcım mısın? Hangi Rabbi senin beni yargılayabileceğini söyledi? Senin beni yargılamaya hakkın yok arkadaşım. Ben seni yargılamıyorum. Bu benimle Allah arasında, seni ilgilendirmez. Kendini üstün zannederek beni yargılıyorsun." şeklinde cevap verdi.

Cenk Uygur: ABD Basını Göbekten Hükümete Bağlı

E-posta Yazdır
Uzun yıllardan beri Amerikan medyasında çalışan ve Young Turks programıyla ABD'de ünlü olan Cenk Uygur, Amerikan basınının durumunu değerlendirdi. Obama'yı eleştirdiği için MSNBC kanalında yaptığı günlük haber bülteni programı 2011 yılında yayından kaldırılan başarılı Türk gazeteci Uygur, Amerikan merkez medyasının neredeyse tamamının hükümete bağlı olduğunu belirterek, "Medya'da hükümet ne derse o olur'' dedi.

40 Yurtdışı Genç Lider Türkiye'de

E-posta Yazdır
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından ikincisi düzenlenen Yurtdışı  Genç Liderler Programı sosyal ve kültürel aktiviteleriyle devam ediyor. Yoğun geçen seminer programının ardından  gençler,  İstanbul’u gezerek yorgunluk attılar. 8 farklı ülkeden 40 başarılı gencin kabul edildiği Yurtdışı Genç Liderler Programı çerçevesinde gerçekleştirilen  etkinliğin ilk durağı Topkapı Sarayı oldu. Türk rehber eşliğinde Topkapı Sarayı’nı gezen gençler, Saray hakkında bilgiler aldı.

Yeşil Kart Sahiplerinin Eşleri ve Çocukları İçin Büyük Fırsat

E-posta Yazdır

Yeşil Kart sahiplerinin eşleri ve çocukları için büyük fırsat, Eylül ayı sürecince de devam edecek. Eğer Yeşil Kartınız var ise ve eşiniz ve/veya 21 yaşının altındaki çocuklarınız A.B.D de yasal olarak bulunuyorlarsa, onların Yeşil Kart alabilmeleri için beklemeden başvuru yapabilirsiniz. Visa Bülten normalde en az 2 yıl bekleme süresi olan visa numarası kategorisi, bu ay ve Eylül süresince açık kalıcak. En az Eylül ayının sonuna kadar açık kalacağından, başvuruların bu ay ve Eylül süresince yapılması gerekiyor.

Sayfa 15 / 116