KÜLTÜR & SANAT

Los Angeles Turkish Film Festival Başlıyor

E-posta Yazdır
AA - ABD'nin California eyaletinde yapılacak 2. Los Angeles Türk Film Festivali bugün başlıyor.Festivalin bu yılki jüri başkanı, Semih Kaplanoğlu. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yine tarihi Mısır Sineması'nda yapılacak olan festival, 3 Mart'a kadar sürecek. Ön elemeleri geçerek finale kalan yarışmacıların Los Angeles'ta ağırlanacağı festivalde, kısa filmlerin yanı sıra, Türk sinemasının önemli uzun metraj yapımları gösterilecek.Türk filmlerini Amerikan sinemasının kalbi Hollywood'la buluşturacak festival, ünlü Türk yönetmenleri Amerikalı sinemaseverlerle bir araya getirirken, genç Türk yeteneklere ise Amerikan sinema dünyasıyla tanışma fırsatı sunacak.

Tiyatro Sanatçısı Nilgün Belgün, New York ATKB'nin Konuğu Oluyor

E-posta Yazdır

Amerika Türk Kadınlar Birliği Dünya Kadınlar Günü kutlamasi çerçevesinde bu sene Nilgün Belgün ile New York'u buluşturmaya hazırlanıyor. Önceki yıllarda tiyatro sanatçıları Derya Baykal, Yıldız Kenter, Yazar Buket Uzuner gibi isimleri ağırlayan Amerika Türk Kadınlar Birliği, Nilgün Belgün'ün 'Aşk ve Komedi Show' oyununu da ev sahipliği yapacak. Belgün'ün beş yıl önce yazdığı kitabını da okurlarına imzalayacak.

Jennifer Lopez Artık İstanbullu

E-posta Yazdır
İstanbul'da 3 konser veren dünyaca ünlü Amerikalı şarkıcı Jennifer Lopez, Sofya konseri sonrasında Varyap ve Gap'ın ortak yapımı olan Metropol İstanbul projesinden aldığı dairenin teslim töreni için yeniden İstanbul'a geldi. Basın toplantısına Çalık Holding İnşaat Grubu Başkanı Ahmet Taçyıldız ve Varyap CEO'su Erdinç Varlıbaş katıldı. Lopez, 2013 yılında bitecek olan projenin temsili anahtarını ve tapusunu aldı.

Hollywood Yıldızı Turhan Bey Öldü

E-posta Yazdır

Hollywood'da "Türk lokumu" lakabıyla ünlenen Türk asıllı Avustralya doğumlu Turhan Bey, 90 yaşında hayatını kaybetti. 1940'lı yıllarda Errol Flynn, Katherine Hepburn, John Wayne, Peter Lorre ve diğer bir çok Hollywood yıldızıyla birlikte önemli filmlerde oynayan Turhan Bey, 30 Eylül'de Parkinson hastalığına yenik düştü.

Son Osmanlı Ressamı Buffalo’da Sergi Açtı

E-posta Yazdır

 

Osmanlı’nın ihtişamı New York eyaletinin Buffalo şehrindeki Castellani Müzesi’nde açılan Haydar Hatemi sergisi ile yeniden hayat buldu. “Haydar Hatemi: İstanbul Ressamı” adlı sergi 27 Mayıs’a kadar devam edecek. 18 ve 19’uncu yüzyıl Osmanlı’sının ihtişamını yansıtan büyük boyutlu yağlıboya tablolar ve devekuşu yumurtaları üzerine çalışılmış Osmanlı portrelerinden oluşan sergi izleyenleri geçmişte bir yolculuğa çıkarıyor.

 
Haydar Hatemi İran doğumlu, klasik İran minyatür ve tezhip sanatı üzerine eğitim almış bir sanatçı. 1983 yılında Şah devrilince Türkiye’ye gelen Hatemi İstanbul’un zengin tarihinden ve kozmopolitliğinden çok etkileniyor. Osmanlı minyatürlerinden ve Oryantalist ressamlardan aldığı ilhamla, İstanbul’u eserlerine konu edinerek Osmanlı hayatını ve yaşam tarzını betimleyen eserler üretiyor. Kendisine “İstanbul Ressamı” lakabı takılan sanatçının amacı Doğu ve Batı’nın sanat formlarını harmanlamak. Ayrıca geleneksel Osmanlı stilinde resim yapan günümüzdeki en son sanatçı konumunda.
 
1997 yılında Kentucky Üniversitesi’nde okumak için Amerika’ya gelen çocuklarıyla birlikte bu ülkeye yerleşen Hatemi, on yılı aşkın bir süredir de Katar Kraliyet Ailesi Ressamı ünvanına sahip. Prince Al-Thani sarayı Osmanlı’yı tüm detaylarıyla tasvir eden tablolarla dolu. Sergideki birçok eser de Katar kraliyet ailesi koleksiyonundan ödünç alınmış.
 
Sergideki en ilginç eserler devekuşu yumurtaları üzerine betimlenmiş padişah portreleri olsa gerek. Dünyada devekuşu yumurtalarını tuval olarak kullanan tek sanatçı Hatemi. Devekuşu yumurtasını seçmesindeki neden ise porselene yakın dokusu, özgün formları ve boyutları. Fakat son derece narin ve kırılgan bir yapıları olduğu için de bunları boyamak ve sonrasında saklamak dikkat istiyor.
 
Sergi ile bağlantılı olarak 29 Nisan’da Castellani Müzesi’de Mevlana Rumi’nin şiirlerinin okunacağı bir etkinlik düzenleniyor. Gecede ayrıca bir de Sema Gösterisi gerçekleşecek. Detaylı bilgi için www.castellaniartmuseum.org

Sayfa 11 / 55