İskandinav Ülkeleri

Danimarka’da cami açılışı

E-posta Yazdır

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Danimarka'nın Horsens şehrinde Yunus Emre Camisi'ni ibadete açtı. Aarhus'taki Selimiye Camisi'nin açılışını yaptıktan sonra Horsens'e geçen Başkan Görmez'i, Belediye Başkan Yardımcısı Peter Sörensen, Sonderbro Kilisesi Papazı Ebbe Elm, bazı polis yetkilileri, bölge halkı ve Türk cemaati karşıladı. Sörensen, burada yaptığı konuşmada, Danimarka'nın dernekler ülkesi olduğunu belirterek, derneklerin insanları bir araya topladığını, cami derneğinin de gençleri tehlikelerden uzaklaştırıp birleştirecek olmasından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.


 


Sörensen, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in de şehirlerine gelmesinden memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Başkan Görmez de toprağın insanlar için çok büyük şeyler ifade ettiğini, kim olduğuna bakmaksızın insanlara cömert davrandığını, insanların aynı şekilde birbirine cömert davranması gerektiğini belirtti. Konuşmaların ardından Görmez, Belediye Başkan Yardımcısı Sörensen ve Papaz Ebbe Elm ile Yunus Emre Camisi'nin açılış kurdelesini kesti.

Bu arada, Görmez'in konuşması Danimarka diline çevrilirken, tercümanın bazı Türkçe kelimelerde zorlanması gülüşmelere neden oldu. AA
 

Avrupa'nın En Pahalı Ülkesi İsviçre

E-posta Yazdır
Türkiye, Avrupa'nın en ucuz ülkeleri arasında yer aldı. 37 Avrupa ülkesinin yer aldığı listede Türkiye, pahalılık endeksinde 24. sıraya yerleşti. İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre, Satınalma Gücü Paritesi (SGP) açısından geçen yıl fiyat düzey endeksi en yüksek ülke 148 ile İsviçre, en düşük ülke 44 ile Makedonya oldu. Karşılaştırmalarda 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi, 4 aday ülke Türkiye, Hırvatistan, Makedonya ve Karadağ, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkesi İsviçre, İzlanda, Norveç ile 3 Batı Balkan ülkesi Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan ele alınıyor.

Turizm Bakanlığı'ndan İtalya ve İsviçre'de Tanıtım Atağı

E-posta Yazdır
Kültür ve Turizm Bakanlığı İtalya’nın önemli turizm merkezlerinden Floransa ve Bologna’da taksi giydirme uygulaması başlattı.
İtalya'nın en çok turist çeken şehirlerinden olan Floransa ve Bologna’da 55 taksiyi Türkiye görseli ile süsleyen Bakanlık, taksilerde “Hiç Bitmeyen Masal” sloganını kullanıyor. Türkiye logosu, Kız Kulesi-İstanbul silueti ve Türkiye sloganının yer aldığı görsellerde ayrıca THY ve goturkey.com logosu ile Tanıtma Müşavirliği’nin web sitesi adresleri yer de alıyor.

Türkler İsviçre´nin En Büyük Beşinci Göçmen Topluluğu

E-posta Yazdır

Türkiye Araştirmalar Merkezi (TAM) Vakfı´nın İsviçre Türk toplumuna ilişkin yaptığı araştırmanın sonuçları ülkede 45 bini İsviçre vatandaşı 121 bin Türk yaşıyor. Türkler Italyan, Portekizli, Alman ve Sırbistan-Karadağlı göçmenlerin ardından ülkedeki beşinci en büyük nüfus grubunu meydana getiriyorlar.