Türkiye’nin En Popüler 10 Sitesinden 4’ünü Comodo Koruyor

E-posta Yazdır

ABD’li teknoloji dergisi Wired’ın hazırladığı listede uluslararası arenada en çok ses getirmesi beklenen Türk internet sitelerinin 10 tanesinin dördünü Amerika menşeili Türk internet güvenlik firması Comodo koruyor. Wired dergisi Avrupa’nın en büyük ya da kârlı sitelerini değil, en çok heyecan yaratan siteleri listesinde yer alan Inploid.com, Trendyol, Enmoda ve Evmanya siteleri Comodo ürünleri tarafından korunuyor.

Türkiye’nin Uluslararası Alanda Ses Getirmesi Beklenen 10 Sitesinden 4’ünü Comodo Koruyor

E-posta Yazdır

ABD’li teknoloji dergisi Wired’ın hazırladığı listede uluslararası arenada en çok ses getirmesi beklenen Türk internet sitelerinin dokuz tanesinin dördünü Türk internet güvenlik firması Comodo koruyor. Wired dergisi Avrupa’nın en büyük ya da kârlı sitelerini değil, en çok heyecan yaratan siteleri listesinde yer alan Inploid.com, Trendyol, Enmoda ve Evmanya siteleri Comodo ürünleri tarafından korunuyor.


 


Comodo Türkiye Operasyon Müdürü Cem Sofuoğlu, Mart ayında faaliyete geçtikten sonra Türkiye'de internet güvenliği alanında hızla büyüdüklerini, Türk internet firmalarının da bu gelişmeye katkı sağladığını ifade etti. Comodo ürünlerinin dünya genelinde 40 milyonu aşkın bilgisayar kullanıcısı tarafından kullanıldığını altını çizen Sofuoğlu, dünya genelinde 200 binden fazla kurumla çalıştıklarını Amerika'nın en büyük şirket listesi olan Fortune 500'de yer alan ilk 10 şirketin yedisini, top 10 Amerikan üniversitenin yedisini, en büyük üç kablosuz internet servis sağlayıcısını da Comodo'nun koruduğunu kaydetti. Türkiye'de Wired dergisi tarafından ''heyecan verici'' olarak adlandırılan siteler ve sitelerin güvenliğini sağlayan şirketler şöyle:

Şirket                   Güvenlik Şirketi
1. Lidyana.com           GoDaddy
2. Inploid.com           Comodo
3. Markafoni.com         GlobalSign
4. Trendyol              Comodo
5. Peak Games            GlobalSign
6. Enmoda                Comodo
7. Evmanya               Comodo
8. Zizigo                GeoTrust
9. Tasit.com             Thawte
10. Markmost             YOK


Wired Dergesi Avrupa’nın En Kral Sitelerini Seçti

E-posta Yazdır

ABD’li teknoloji dergisi Wired bu ay Avrupa’nın en ‘kral’ 100 internet girişimini seçti. Derginin İngiliz baskısında yer alan listeye 28 yaşındaki Türk girişimci Hakan Baş, kurucu ortağı olduğu iki internet sitesiyle girdi. Bunlardan ilki ortakları arasında milli futbolcu Arda Turan’ın da olduğu takı ve aksesuar sitesi lidyana.com, diğeri ise dünyanın en büyük 3. sosyal oyun sitesi haline gelen Peak Games...


 

Wired dergisi Avrupa’nın en büyük ya da kârlı sitelerini değil, en çok heyecan yaratan, günlük tabirle en ‘kral’ siteleri bulmak için yola çıktıklarını yazdı.

Hakan Baş’a başarısının sırrını sormaya gittik. Karşımızda milli bir sporcu ve ‘direkten dönen’ bir finansçı bulduk. Üsküdar Amerikan Lisesi’ndeki eğitimi boyunca milli yüzücü olarak birçok müsabakaya katılan Baş, ABD’nin prestijli üniversitesi Cornell’de ekonomi okumaya gittiğinde de havuzu terk etmemiş. Milliyet'in haberine göre, dünyanın sayılı üniversitelerinden Yale’da finans mastırı yapmaya gittiğinde ise bu kez okul takımında futbol oynamaya başlamış.

20 GÜNDE İSTİFA ETTİ
Hakan Baş, “Spor bana sorumluluk almayı öğretti” diyor. Okul sonrası önce ABD’nin en büyük bankalarından Bank of America’da çalışan Baş, Eylül 2010’da Türkiye’ye dönerek Garanti Bankası’nın Stratejik Planlama’sında Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. Ancak bu görevi 20 gün sürdü. Baş, “Takım elbiseli bir yaşam yerine internet girişimliğini seçtim. Finans sektörünü bırakıp Sidar Şahin ve diğer ortaklarla Peak Games’i kurduk. İlk çıkardığımız oyun ‘Okey’di.

Akşam eve geldiğimde babam ‘Millete okey oynatmak için mi okudun?’ diye soruyordu. Şu an Peak Games’in değeri 100 milyon dolara koşuyor. Şirketteki ortaklığım sürüyor ama artık tüm enerjimi lidyana.com’a yönelttim” diyor.

Hakan Baş’ın Onur Kınay’la birlikte 7 ay önce kurduğu lidyana.com günde 50 bine yakın ziyaretçi çekmeye başlayınca yabancı yatırımcıların da ilgisini topladı. Haziranda Rus yatırımcı Ru-net, site başarı kazanırsa, hissesini yüzde 20’ye çıkarmak üzere 6 milyon TL yatırım yaptı. Baş, “Sitenin herşeyiyle ilgileniyorum. Müşterilerin e-maillerine bile cevap yazdığım oluyor. Ekim ya da kasım gibi aylık 1 milyon lira ciroya ulaşırız. Takıda en büyük online firma olduk. Müşterilerimizin yüzde 80‘i kadın. Bir süre sonra Rusya ve Ortadoğu’ya açılacağız. Ortadoğu’daki istasyon Ürdün olabilir” diyor.

35 MİLYAR LİRALIK PAZAR
Wired dergisi 2011 yılında Türkiye’nin Hindistan’ın ardından en hızlı büyüyen e - ticaret pazarı olduğunu yazdı. Dergiye göre 35 milyar liralık Türk e - ticaret pazarının lokomotifi ise ortalama yaşı 27 olan genç müşteriler.

ARDA’YA ‘HİS’Lİ DAVET
Hakan Baş, kısa süre önce de internet işlerini daha da büyütmek için ‘HİS Teknoloji Yatırımları’ adlı bir şirket daha kurdu. Bu yeni işte, lidyana.com’da da birlikte olduğu Ulusoy Holding Yönetim Kurulu Üyesi Saffet Ulusoy ve Öztanık Grubu’ndan İsmet Öztanık ile ortak. Hakan Baş, şunları anlatıyor: “Başarıyı gören herkes bir internet projesiyle bana geliyor. HİS’le gelecek vaat eden şirketlere yatırım yapacağız. İlk olarak online eğitim üzerine bir yatırım düşünüyoruz. Arda Turan’ın da bu işe ortak olacağını düşünüyoruz.”
Hakan Baş’ın internetteki yıldızının sporcu disiplini, güçlü bir eğitim, geniş bir ilişkiler ağı ve en önemlisi sevdiği işi yapması ile parladığı gözüküyor.


Wired’ın hazırladığı listede uluslararası arenada en çok ses getirmesi beklenen Türk internet girişimleri şöyle:
1. Lidyana.com
2. Inploid.com
3. Markafoni.com
4. Trendyol
5. Peak Games
6. Enmoda
7. Evmanya
8. Zizigo
9. Tasit.com
10. Markmos*

(Haberturk)

Yabancı Yazılım, Siber Güvenlik İçin Büyük Tehdit

E-posta Yazdır

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye'nin siber tehlikelere karşı hazırlıksız olduğunu, güvenlik önlemleri konusunda bilişim yöneticilerinin daha istekli olmaları gerektiğini söyledi. Son beş yıldır ülkelerin ana omurgalarında söz konusu saldırılardan dolayı çok ciddi zararlar meydana geldiğini ifade eden Acarer, "Önümüzdeki yıllarda savaşlar top tüfekle değil, siber saldırılarla gerçekleşecek. Biz de ülke olarak bu alanda önlemlerimizi almakta acele etmeliyiz." dedi.


 

Bu konuda Türkiye'de bakanlık düzeyinde çalışmaların yapıldığını ifade eden BTK Başkanı, "Sadece devlet düzeyinde gösterilen çaba sorunun çözümü için yeterli değil. Özel sektörün bu anlamda pasif olduğunu gözlemliyoruz. Mayıs ayında siber kalkan tatbikatı yaptık. Ama Türkiye'deki binlerce şirketten sadece 41'i tatbikata katıldı. Türkiye'nin önde gelen şirketleri bile söz konusu tatbikata iştirak etmedi." diye konuştu.

Siber kalkan tatbikatlarında katılımcı firmalara saldırılara karşı zafiyetlerini gösteren birer karne veriliyor. BTK Başkanı, bu yıl sonunda da bir tatbikat daha yapılacağını belirtti, uygulama sonuçlarının sadece şirketlerle paylaşılarak kendilerine web tabanlı zafiyetlerinin bildirileceği bilgisini verdi. 'Siber güvenlik' konusunun en çok etkileneceği sektörün bilişim teknolojileri olduğunu dile getiren Acarer, sektör temsilcilerini bu alanda alınacak tedbirlere destek verip deneyimlerini paylaşmaya çağırdı.

 

Siber güvenliği tehdit eden unsurların önüne geçmede yerli ürün kullanmanın önemine dikkat çeken Acarer, "Bilişim sektörü ne olursa olsun yerli ürüne yönelmeli. Donanımda yeterli olabiliriz ama yazılımda yabancı ürünlerin siber güvenliği tehdit ettiğini düşünüyorum." şeklinde konuştu. Bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) sektörünün içerisinde IT (bilgi teknolojileri) kısmında önemli fırsatlar olduğunu dile getiren Acarer'in verdiği bilgilere göre söz konusu alanda Türkiye'de yazılım sistemlerinin genel pazar içindeki payı dünya standartlarının altında. Siber güvenlikte önemli unsurlar arasındaki yazılım sistemlerinin payı Türkiye'de yüzde 8'le gelişmekte olan ülkelerden bile düşük. Acarer, sektör temsilcilerine bu alanda yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Türkiye'de geniş bant kullanım miktarının son iki yılda 15 kat arttığını hatırlatan BTK Başkanı, "Sahip olunan altyapıya yeterli yatırım yapılmazsa sistem iflas edecek. Bu yüzden hızla mobil ve sabit altyapıyı güçlendirmemiz gerekiyor." değerlendirmesini yaptı. Özellikle mahalli idarelerden kaynaklanan sorunlardan dolayı altyapının geliştirilemediğini vurgulayan Acarer, "Böyle giderse çok ciddi kaçınılmaz problemler ortaya çıkacak." uyarısında bulundu. (Arife Kabil, Zaman)
 

Bruce Willis’den Apple’a Miras Davası

E-posta Yazdır

Willis, binlerce dolar harcayarak iPod'a indirdiği müzikleri çocuklarına miras bırakmak isterken, ancak yasal nedenler yüzünden bunu yapamayacağını öğrendi. Bunun üzerine ünlü aktörün Apple'a karşı harekete geçmeye karar verdiği bildirildi. Bruce Willis'in çocuklarıyla bir vakıf kurup şarkılarını bu kuruma devredebileceği ya da Apple'a karşı dava sürecine geçebileceği ifade edildi.


 


Teknoloji devine karşı mahkeme savaşını kazanması halinde bunun Apple'dan müzik satın alan milyonlarca kişiyi de etkileyeceği bildirildi.

Apple'in koyduğu kullanma şartlarında kullanıcıların müzik parçalarını satın almadığı sadece "ödünç aldığı" belirtiliyor.

Bu nedenle kullanıcı, bilgisayarına ya da müzik çalarına indirdiği şarkıları sadece kendisi kullanabiliyor. Başkasına devretme hakkı bulunmuyor.
(TRT Haber)

Sayfa 5 / 46