Apple’ın İlk Bilgisayarı Açık Artırmada

E-posta Yazdır

Apple’ın ilk ürünü ‘Apple I’, 15 Haziran’da New York’ta açık artırmayla satılacakSotheby’s müzayade evinden yapılan açıklamada, Temmuz 1976’da 666.66 dolara piyasaya sürülen ‘Apple I’ın, yaklaşık 180 bin dolara alıcı bulabileceği belirtildi


 

Çalışır durumda olan ve kullanma kılavuzu bulunan bilgisayarın ‘son derece nadir’ bir ürün olduğu kaydedildi. İlk kişisel bilgisayar olan Apple I’ın, bilgisayarların herkes için erişilebilir olduğu yeni çağın başlangıcına işaret ettiğini belirtti

Silikon Vadisi’nden İlk Kez Bir Yatırımcı İstanbul Ofisini Açtı

E-posta Yazdır

Turk Avenue - Silikon Vadisi'nden ilk kez bir yatırımcı İstanbul'da ofis açtı. Yazılım, donanım ve servis alanından start-up'lara yaptığı yatırımlar ile tanınan Amerikan uluslararası şirketi Intel Capital, İstanbul ofisini hizmete açtı. Daha önce Türkiye'de Nokta ve Grupanya şirketlerine yatırım yapan şirket, 2005 yılından beri Türkiye'deki teknoloji şirketlerine yatırımı yapıyordu


 
Intel Capital'in Türkiye'nin yanı sıra Orta Doğu ve Kuzey Amerika pazarlarından sorumlu olarak Barış Aksoy görev yapacak
 
Aksoy, yerel girişimcilere yakın olmanın büyük bir değer taşıdığını söyledi. Intel Capital İstanbul ofisinin Türkiye'nin yanı sıra Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki girişimcilere sermayeye ulaşmaları konusunda kolaylık sağlayacağını, bunu yaparken de şirketin global ağından ve teknoloji deneyiminde faydalanabileceğini kaydetti. 
 
Source: Financial News 

New York Başkonsolosluğu Twitter ve Facebook’ta

E-posta Yazdır

Los Angeles, Chicago ve Houston başkonsolosluklarından sonra New York Başkonsolosluğu da Facebook ve Twitter hesaplarını açtıTürkiye Washington Büyükelçisi Namık Tan sosyal medyada özellikle Twitter'ı kullanmada öncü olmuştu. Büyükelçi Tan, büyükelçiliğin kurumsal hesaplarının yanı sıra kişisel hesabı üzerinden gittiği programları anında duyurması ile takipçi sayısını arttırdı. Büyükelçi Tan, halen yurt dışında görev yapan büyükelçiler arasında 42,223 takipçi sayısı ile en fazla takipçi sayısına sahip isim


 
Chicago, Los Angeles ve Houston başkonsolosluklarının Twitter adresleri ve takipçi sayıları ise şöyle:  
 
 
T.C. Chicago Başkonsolosluğu - @TRConsulChicago - 350 Takipçi
T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu - @TRConsuLA - 133 Takipçi
T.C. Houston Başkonsolosluğu - @TRConsulHouston - 367 Takipçi
 
New York Başkonsolosluğu Facebook ve Twitter adresleri ise şöyle
 
http://www.facebook.com/NewYorkBK
http://twitter.com/#!/NY_Konsolosluk

New York Semalarında Uzay Mekiği

E-posta Yazdır

NASA tarafından 2003 yılında emekliye ayrılan Enterprise isimli uzay mekiği New York üzerinde tur attı. Jumbo yolcu uçağının üzerine monte edilen uzay mekiği, havalimanına inmeden önce New York üzerinde alçaktan uçarak tur attı.


 


Uzay mekiği Enterprise New York'ta sergileneceği müzeye taşınması için sabah saatlerinde Washington'dan ayrıldı. J.F. Kennedy havalimanına inmeden önce Manhattan adası etrafında tur attan Boeing uçağının üzerindeki uzay mekiği, görenleri şaşırttı.

NASA'nın ilk uzay mekiği olarak yaptığı Enterprise hiçbir zaman uzaya gönderilmedi. Adını, 'Star Trek' isimli TV dizisindeki uzay mekiğinden alan Enterprise, Discovery uzay mekiğinin yapılması ile emekliye ayrılmıştı.

NASA'nın elinde bugün Endeavour ile Atlantis isimli iki uzay mekiği daha var. Bu iki uzay mekiğinden Endeavour bu yıl içinde Los Angeles'da bir müzeye gönderilecek. Atlantis ise Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde sergilenecek.

(CİHAN)
 

Apple İkinci Çeyrekte 54.6 Milyon iPhone, iPad ve iPod Sattı

E-posta Yazdır

Apple 2012'nin ikinci çeyreğinde 35.1 milyon iPhone, 11.8 milyon iPad, 7.7 milyon iPod satıldığını açıkladı. Bir önceki çeyreğe göre iPod dışındaki donanım satışlarında düşüş yaşanırken, geçen yılın aynı periyoduna göre yüzde 88 daha fazla iPhone satmayı başardı. iPad ve Mac satışları ise bir önceki yıla göre yüzde 188 ve yüzde 7 oranlarında arttı. İpod satışları ise bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 15 düşüş gösterdi.


 


Apple CEO'su Tim Cook, 35 milyon üzerinde iPhone ve 12 milyon iPad satmayı başardıkları için çok mutlu olduklarını, yeni iPad'in yıl boyunca güzel bir trend yakaladığını söyledi.

Cook her ne kadar rakamları çok beğense de bir önceki çeyrek rakamlarına göre düşüş söz konusu. 2012'nin ilk çeyreğinde satılan iPhone sayısı 37.04 milyon, iPad sayısı 15.43 ve Mac sayısı 5.2 milyon.

Rakamlardan da göründüğü üzere iPod'un popülaritesi azalmaya başladı. Özellikle Christmas sezonunda hediye olarak en çok satın alınan ürünler arasında yer alan iPod, kış ve bahar sezonunda bu ivmesini kaybetti. Apple, bu yılın çeyreğinde bir önceki yıla göre 1.32 milyon daha az iPod sattı.

NAKİT 110 MİLYAR DOLARI BULDU

Apple, analistlerin beklentisinin aksine nakit varlığını 110 milyar dolara çıkardı. 24 Eylül 2011'de sona eren çeyrekte şirketin nakit varlığı 81.5 milyar dolar olmuştu. 

2012 ikinci çeyreğinde Apple mağazalarından elde edilen ciro 4.4 milyar dolar olurken, 39.2 milyar dolarlık cironun sadece yüzde 10'u mağazalardan geldi.  

İkinci çeyrekte 85 milyon kişinin ziyaret ettiği 363 Apple mağazasını geçen yılın aynı döneminde 71 milyon kişi ziyaret etmişti. Haftada her bir mağazayı 18 bin kişi ziyaret ediyor.

Sayfa 6 / 46