Google’dan Beyaz Saraya Sanal Tur İmkanı

E-posta Yazdır

Beyaz Saray Amerika’da en çok ziyaret edilen ama aynı zamanda içine girilmesi en zor yer. Google’ın yardımı ile artık istediğiniz zaman Beyaz Saray sanal turuna çıkabilirsiniz.
 


 

Barak Obama göreve geldiğinden beri eşi Michelle Obama ile Beyaz Saray’ı daha açık, erişilebilir bir “Halkın Evi” haline getirebilmek için çalıştı. Obama çifti zaman bulduklarında sürpriz yapıp Beyaz Saray turlarına da katıldı. Son 3 yılda 2,5 milyon kişi Beyaz Saray’ı ziyaret etti. Şimdi ise milyarlarca kişi, Michelle Obama ve “Google Art Project” ekibinin çalışmaları sayesinde Beyaz Saray’ın halka açık odalarını 360 derecelik açı ile dolaşabilecek.

Google, Beyaz Saray’ın Google haritasını müşterilerine sunmak için Street View’de kullandığı teknolojinin aynısını özel hareketli bir internet tabanına yerleştirmiş. Google bu tip projeleri daha önce Ulusal Portre Galerisi (National Portrait Gallery) ve Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi (Smithsonian American Art Museum) gibi kurumların haritalarına eklemişti. Beyaz Saray’ın içindeki sanat eserlerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
http://www.googleartproject.com/collection/the-white-house/museumview/

(VoaNews)

Dünyaya Google Gözlükleri İle Bakmak İster misiniz?

E-posta Yazdır

Google yöneticileri uzun süredir tartışılan planlarına açıklık getirdi ve ismini “Project Glass” verdikleri henüz kavramsal aşamada olan “augmented reality - arttırılmış gerçeklik” gözlüklerini tanıttı. Google, gözlüklerin nasıl çalıştığını gösteren videosu ile şimdiden büyük ilgi toplamayı başardı.


 


Project Glass şimdilik sadece bir düşünce, projenin temeli ise bir gözlük gibi takılabilecek akıllı telefon üretebilmek. Google’ın amacı cebimizde taşıdığımız akıllı telefonların yerine, iletişim ve sosyal iletişim gibi özellikleri için Google’ın gözlüklerini kullanmak.

Ayrıntılı bilgi için Google Project Glass’ı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

http://g.co/projectglass

Sizce Google’ın gözlük projesi teknolojinin yönünü değiştirebilir mi? Yoksa bluetooth kulaklıklar gibi kısa bir süre içinde popülerliğini yitirir mi? (VoaNews)

Zynga Oyun Şirketinin Yeni Binası Oyunlarını Aratmıyor

E-posta Yazdır

Başta Farmville olmak üzere tüm dünyada büyük talep gören internet ve mobil oyunlarının üreticisi olan Zynga yeni binasına taşındı. Bir video oyununu andıran bina San Francisco'da bulunuyor. Zynga'nın CEO'su Mark Pincus kamuya açılarak 1 milyar dolar fon elde eden şirketlerinin ruhunu yeni merkezlerine iyi bir şekilde yansıttıkları görüşünde.


 


"Draw Something" adlı popüler oyunun üreticisi OMGPOP'u 210 milyon dolara satın alan Zynga, yeni merkezine de 228 milyon dolar yatırdı.

Binada Charlie and the Chocolate Factory filmini andıran renkli bir tasarım kullanıldı.

Pincus tasarımlarıyla çalışanları birbirleriyle sosyalleştirmeye çalıştıklarını söylüyor: "Bizim oyunlar aracılığıyla yapmaya çalıştığımız şey insanları sosyalleştirmek. Aynısını binamızda da yaptık. Lobilerden nefret ederim. Atıl alanlardır. Bu binada lobi canlı bir yere sahip oldu. Hayali bir dünya yarattık"
 

Facebook, IBM Patentlerini Satın Aldı

E-posta Yazdır

Anlaşma yazılım, ağ iletişimi ve diğer teknolojilere ilişkin 750 patenti içeriyor. Yahoo, kendi geliştirdiği sistemleri kullandığını öne sürerek Facebook'a dava açmıştı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Yahoo'yla yaşadığı anlaşmazlık sonrasında IBM'in bazı fikri mülkiyet haklarını satın aldığını doğruladı.


 


Facebook, anlaşmanın ayrıntılarını açıklamadı. Fakat Bloomberg'e göre anlaşma yazılım, ağ iletişimi ve diğer teknolojilere ilişkin 750 patenti içeriyor.

Bloomberg, Facebook'un daha önce sadece 56 patenti olduğuna dikkat çekti.

Yaklaşık 2 hafta önce Yahoo Facebook'a dava açmıştı.

Yahoo, Mark Zuckerberg'in şirketinin tüm sosyal ağ modelinin kendi geliştirdiği teknoloji üzerine kurulduğunu ve mesajlaşma, gizlilik ayarları, reklam, kişiselleştirme ve sosyal ağa ilişkin fikri mülkiyet haklarının çiğnendiğini belirtmişti.

Verge sitesi yeni anlaşmadaki patentlerden bazılarının IBM'den Yahoo'ya geçmiş olabileceğini bildirdi.

Ancak Facebook, Yahoo ve IBM, BBC'nin sorularını yanıtsız bıraktı.

Facebook Şubat ayında hisselerinin 5 milyar dolarlık kısmını halka arz edeceğini açıklamıştı.

Yahoo, Şubat sonunda patent haklarını izinsiz kullandığı gerekçesiyle Facebook'a dava açma tehdidinde bulundu. Şirket 12 Mart'ta dava açtı. Yahoo 2004'te halka açılan Google'a karşı benzer bir hukuki mücadele başlatmıştı.

Yine patent haklarına dayanan davada Google, Yahoo'ya hisse vererek uzlaşmaya varmıştı.

Uzmanlar Yahoo'nun daha önce sonuç aldığı bu taktiği şimdi Facebook'a karşı kullanmak istiyor olabileceğini belirtiyor.

Ancak bazı uzmanlar IBM'le yaptığı anlaşmayla eli güçlenen Facebook'un böyle bir uzlaşmaya direnebileceğini vurguluyor.

Türkiye Girişinde Pasaporla Cep Telefonu Getirilmesi Vatandaşı Durduramadı

E-posta Yazdır

Pasaportla cep telefonu getirilmesinin 2 yılla sınırlandırılması da kaçakçıları durduramadı. İnternetten 'Cep telefonunu işletebileceğiniz uygun pasaport var' ilanı vererek 75-130 TL'ye satın alıyorlar. Telefonunu kayıt altına almak isteyenler sitelerle bağlantı kurarken, yetkililer, uygulamanın yasa dışı olduğu uyarısında bulunuyor.


 


Kaçak ve hırsızlık malı cep telefonlarının kullanım dışı bırakılmasını öngören, cep telefonu kullanımı ve ticaretine ilişkin düzenlemeler getiren 'Telsiz Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'a göre; herkes yurtdışından aldığı cihazları pasaportuna kaydettirmek zorunda. Aksi takdirde telefonlar aktif hale gelmiyor. Üstelik pasaporta kayıtlı bir telefon varsa, bu kaydın üzerinden 2 yıl geçmeden yeni bir telefon kaydı yaptırılamıyor. Bu durumu fırsat bilen bazı kişiler, internette oluşturdukları siteler üzerinde 'Bir adet pasaport telefon kayıt hakkı satılıktır' ya da 'Kayıt için pasaport arıyorum' şeklinde ilan veriyor. Bunun için basit birkaç soruyu cevaplandırıp üye olmak yeterli.

Ne kadar güvenli oldukları tartışılan bu tür sitelerde şahıslar, telefon numaralarını, hatta gizli kalması gereken banka hesap numaralarını açıkça verebiliyor. Bazıları daha da ileri giderek TC kimlik numarasını dahi yazabiliyor. Aynı sitelerde, kaydı düşmüş telefonların da kayıt yaptırılacağı iddia ediliyor. Bunun fiyatı ise ortalama 100 liradan başlıyor. İnternete güvenmeyenler ise garantisiz ürünlerin ana merkezi İstanbul Sirkeci'deki Doğubank'a müracaat ediyor. Doğubank'ta toplanan pasaportlara, belli ücret karşılığında işlem yapılıyor. Fiyatlar, hac, umre ve yaz tatili gibi giriş çıkışın çok olduğu dönemlerde düşüyor. Bu kez kişiler internet ya da Doğubank yerine havaalanlarındaki GSM bayilerine başvuruyor. Bir bayi sahibi, her gün en az 3-4 kişinin gelerek "Telefon getirdim. Pasaport arıyorum. Yardımcı olur musunuz?" diye sorduğunu anlatıyor. Yetkililer ise bu tür işlemler sonucunda kişilerin başının derde girebileceği uyarısında bulunuyor: "Pasaport kayıt hakkı herkesin kendisi tarafından kullanılması gereken bir kural. Bu hak başkaları tarafından para karşılığında ticarî bir amaç için verilmedi. Tespiti halinde bu kişilerin başı derde girebilir. Çünkü kayıt ettirilen pasaport bir suçluya ait olabilir." Cep telefonlarının kayıt altına alınması ve kaçakçılığının önlenmesi amacıyla yapılan yasal düzenlemelere rağmen geçen yıl ele geçirilen kaçak cep telefonu miktarı önceki yıla göre yaklaşık 3 kat artarak 85 bin adedi geçti. Bu telefonların piyasa değeri ise yaklaşık 15 milyon lira.

2005'te gümrüklerde 77 bin 155 adet cep telefon ele geçirildi. Bu rakam 2006'da 80 bin 297'ye yükselirken, 2007'de 17 bin 663'e kadar düştü. Devam eden yıllarda 10-30 bin adet arasında olan el konulan kaçak cep telefonu sayısı, geçen sene rekor seviye olan 85 bin 297'ye kadar çıktı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, kayıt dışı olduğu için geçen yıl 3 milyon 231 bin 955 adet telefonu görüşmeye kapattı. Görüşmeye kapatılan cep telefonu sayısı bu yıl 25 Şubat itibarıyla 398 bin 951 olarak kayıtlara geçti. Geçen yıl ithalat yoluyla ülkeye getirilip kaydı yapılan cep telefonu sayısı ise 17 milyon 839 bin 954 oldu.

Telefonun kaçak olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Kaçak cep telefonları genellikle IMEI numarası değiştirilerek satılıyor. Bunun için kullanıcıların öncelikle *#06# işlemi yaparak telefonların IMEI numarasını öğrenmeleri gerekiyor. Bu numara, telefonun paketi üzerinde yazılanla karşılaştırılmalı. Ardından BTK'nın sitesinde yer alan 'IMEI No Sorgulama' bölümünden cihazın modeli ile uyuşup uyuşmadığı kontrol edilmeli. Numara cihazın modeliyle uyuşuyorsa problem yok. Örneğin, telefon BlackBerry ya da iPhone ise ve sitede yer alan cihaz bilgisi Nokia'nın ya da Samsung'un telefonunu gösteriyorsa kaçak demektir. Benzer olaylara özellikle faturasız ürünlerde sıklıkla karşılaşıldığı için tüketicilerin garantili ürün alması tavsiye ediliyor. (Sabah)

Sayfa 7 / 46