Google Android Marketi Getiriyor

E-posta Yazdır

GOOGLE’ın mobil işletim sistemi Android’in uygulama pazarına Türkiye’den girilmemesi sorunu çözülüyor. Google Ortadoğu ve Afrika Direktörü Richard Turner, Android Market Uygulaması’nın Türkiye’de yıl sonuna kadar hayata geçeceğini açıkladı. Turner, “Android Market uygulaması Türkiye’de kullanıma sunulacak. Türk firmaları da bu hizmeti heyecanla bekliyordu. Yıl sonuna kadar Android Market’in Türkiye’de aktif hale geleceğini düşünüyorum” dedi.


 


Fatih projesini öven Turner, şu değerlendirmeyi yaptı: “17 milyon öğrenciye 4 yıl içinde tablet üzerinden eğitim verilecek olması heyecan verici. Benzer bir proje ile hiç karşılaşmadım. 8 milyar TL’lik projenin genç nüfusa sahip Türkiye’nin eğitim sisteminin dönüşümünde önemli katkısı olacağını düşünüyorum. İçerik üretimiyle ilgili olarak Sebit ile çok yakın çalışıyoruz. Bunun dışında da içerik üreticileriyle işbirliği yapacağız.”

Türkçe F klavye
Türkçe F tuştakımının bakanlık tarafından da istenildiğini belirten Richard Turner, şöyle konuştu: “Türkçe F tuştakımı sadece Fatih projesindeki tabletler için değil, tüm Android platformundaki cihazlar için geçerli olacak. Türkçe seçenekler arasına F tuştakımı da olacak. Sadece öğrenciler değil, tüm Türk tüketiciler bu kolaylıktan faydalanacak.” Hanife Bas, Hurriyet

Sosyal Medya Devinin Sırları Açıklandı

E-posta Yazdır

Facebook’un eski bir çalışanı, dünyanın en büyük sosyal ağının gizli kurallarını sızdırdı. Kural kitabında, sitede yayımlanmasına izin verilmeyen içerikler arasında “Atatürk’e her türlü saldırı”, “Türk bayraklarının yakılması” da bulunuyor. Gizli kural kitabına ait bilgileri, geçmişte Facebook’a hizmet veren oDesk adlı şirkette çalışan Fas uyruklu Amine Derkaoui sızdırdı.


 


Çıplaklık, şiddet, ırkçı ve aşağılayıcı yorumlar, ölülere ve yaralanmalara ait fotoğraflar ve uyuşturucu kullanımı gibi birçok konuda spesifik maddenin bulunduğu kurallar arasında, en dikkat çeken başlıklardan biri, “IP kısıtlamaları ve uluslararası uyumluluk.” Buradaki maddeler ise şöyle:

- Atatürk’e her türlü saldırı (görsel veya metin olarak),

- Kürdistan haritaları (Türkiye),

- Türk bayrağı/bayraklarının yakılması,

- Nefret söylemine odaklanan Holokost (Yahudi soykırımı) inkarı,

- PKK’ya destek ve tasvirler,

- Abdullah Öcalan’la ilgili içerik

Sitedeki saldırgan ve aşağılayıcı içerikleri tespit etmek için saatine bir dolar karşılığı çalıştığını belirten Derkaoui, her türlü ırkçı yorumun silinmesi talimatı aldıklarını ancak bu yorumların “eğlenceli ve alaycı bir şekilde yapılmaları halinde görmezden gelmelerinin istendiğini” söyledi.

Ramazan dolayısıyla şirketinin düzenlediği önemli bir sınava katılamayan ve sonrasında oDesk’i terk eden Derkaoui, ABD’nin magazin sitesi Gawker.com’a konuştu. Derkaoui, “Yaşananlar çok aşağılayıcı” yorumunu yaptı.

Facebook tarafından oDesk’e verilen 17 sayfalık bir kılavuzun parçası olduğu öğrenilen kurallara, sosyal medya ağının kullanıcıları tarafından işaretlenen içeriklerin denetlenmesi aşamasında başvurulduğu öğrenildi.

Facebook, gizli kural kitabının internete sızdırılmasının ardından açıklama yayımladı: Şirket, “Her gün gelen milyonlarca ihbarı hızlıca işleyebilmek için, ihbar edilen içeriklerin bir kısmının üçüncü partiler tarafından denetlenmesine karar verildi… Bu partiler kalite kontrollerden geçirilmekte olduğu gibi hizmetlerimizi kullananlara ait verilerin korunması için birçok koruma halkası oluşturduk” denildi.

ABD’nin California eyaletinde 2005 yılında kurulan oDesk, Google, Facebook, Wikipedia ve AOL’ye içerik düzenleme hizmeti sunuyor. Facebook açıklamasında, oDesk’i çalıştığı bir firma olarak belirtmedi.

İÇERİĞİ TÜRKLER SÜZGEÇTEN GEÇİRİYOR

Derkaoui, oDesk’te Facebook’un ihbar edilen içeriğini düzenleyen 50 kişi olduğunu, bu kişilerin Türkiye, Meksika, Hindistan ve Filipinlerden gelen göçmenler olduğunu ifade etti.

21 yaşındaki Derkaoui, oDesk ekibinin dört saatlik vardiyalarla saat başına bir dolardan çalıştıklarını söylerken, işe başvurduğu zaman kendisine Facebook’la ilgili hiçbir açıklama yapılmadığını ifade etti. (msn.com)
 

Türk Peak Games Suudi Arabistanlı Oyun Şirketini Aldı

E-posta Yazdır

Türk oyun şirketi Peak Games, ilk uluslararası satın almasını Suudi Arabistan'ın oyun şirketi Kammelna Games'i satın alarak gerçekleştirdi. Konuya ilişkin yazılı açıklamaya göre, Peak Games, Suudi Arabistan'ın sosyal oyun şirketi Kammelna Games'i satın alarak dünyanın en büyük iki gelişen pazarı olan Türkiye ve Ortadoğu/Kuzey Afrika'daki (MENA) ''liderliğini'' pekiştirdi. Kammelna Kurucusu Essam Alzamel, Peak Games'in Damman'da yer alan yeni stüdyosunun yönetimini üstlenecek.


 


Peak Games'in Arapça olarak yayınladığı popüler oyunu Happy Farm ulaştığı 2,2 milyon günlük aktif kullanıcı sayısıyla halihazırda listelerin en üst sıralarında yer alırken Kammelna'nın zirveyi zorlayan oyunu Baloot'un da portföye katılması şirkete güç kattı. Facebook'un en çok oynanan ilk 15 oyunu arasında yer alan Happy Farm, tek dilde olmasına rağmen Farmville'in neredeyse yarısına ulaşan trafiği ile dünyanın aynı zamanda en popüler ikinci sosyal çiftlik oyunu.

Peak Games Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Sidar Şahin, satın almaya ilişkin, ''MENA bölgesini bir araya getirdiğinizde ortaya 400 milyonluk dev bir nüfus çıkıyor. Kammelna'yı Peak Games ailesinin bir üyesi yapmamızın sebebi,  Peak Games'in halihazırda önemli tecrübe sahibi olduğu MENA bölgesindeki oyuncularının taleplerini ve zevklerini çok iyi anlamalarıydı'' değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamaya göre, oldukça etkin bir sosyal oyuncu kitlesi bulunan MENA bölgesinin 2015 yılı itibarıyla 400 milyon oyuncu sayısına ulaşması bekleniyor. Suudi Arabistan'da ise internet kullanıcılarının üçte ikisinden fazlası online oyun oynuyor. Halihazırda Suudi Arabistan bölgesi tüm dünyada kullanıcı başına en yüksek gelir payına sahip. Yalnızca Kammelna oyuncuları ortalama bir saatten fazla bir süreyi oyunlara harcıyor.

Peak Games gelişen pazarlar için geliştirdiği yaklaşım ve karlılık oranı yüksek oyunlarıyla tüm dünyada en büyük 4 sosyal oyun şirketi arasına girdi. Peak Games 20 milyon aylık aktif kullanıcı ve 7 milyon günlük aktif kullanıcıya ulaştı. Şirketin oyunları 5 farklı zaman diliminde, 4 kıtada ve 5 dilde oynanıyor.

Peak Games kataloğunda 3,6 milyon aylık aktif kullanıcı ile Türkiye'nin en popüler oyunu olan Okey de yer alıyor. (msn.com)

Apple İhtiyacından Daha Fazla Nakite Sahip

E-posta Yazdır

Turk Avenue - Apple CEO'su Tim Cook, dünyanın en değerli şirketi konumundaki Apple'in ihtiyacından daha fazla nakite sahip olduğunu söyledi. Steve Jobs yönetiminde şirketin kazandığı paraları istiflemek yolunu seçen Apple'in, 98 milyar doları bulan banka hesaplarından bu yıl şirket hissedarlarına dağıtıp dağıtmama konusunda karar vermiş değil.
Şirketin yıllık hissedarlar toplantısında soru-cevap bölümümde konuşan Cook, Apple yönetimi olarak kısa sürede karar vereceklerini söyledi.


 


Cook, Apple yönetim kurulunun bu konuyu derinlemesine düşündüğünü, herkesin yüzde 100 fikir birliğinde olacakları bir konu olmadığını kaydetti.

Apple bir cente dahi muhtaç olduğu 1995 yılında hissedarlarına ödemeyi yapmayı durdurmuştu. 1997 yılında işleri kötüye giden Apple, düze çıkmak için Microsoft Corp.'tan 150 milyon dolar destek istemişti. Microsoft bu destekle aynı dönemde Steve Jobs CEO olarak şirketin başına geçmişti. Microsoft'un Apple'a yaptığı desteğin iş hayatında yapılan en akıllı hamlelerden biri olarak kabul ediliyor.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında ölen Steve Jobs'un yerine şirketin başına geçen Cook, Jobs'un aksine hissedarlara ödeme yapmaktan yana bir tavır sergiliyor. Cook, yaptığı basın toplantısında ilk kez şirketin ihtiyaç duyduğundan daha fazla nakite sahip olduğunu itiraf etti.

Apple hissedarı Texaslı Asif Khan, her üç ayda bir temettü dağıtması noktasında Cook'u göreve çağırdı. Yıl sonuna kadar bir defaya mahsus temettü ödenmesinin mantıklı olacağını savunan hissedar, vergi oranlarını sınırlayan Federal hükmün sona ermeden temettünün dağıtılması gerektiğini söyledi.


Geçtiğimiz yıl boyunca, Apple'in hisse değeri yüzde 50 oranında artarak 160 milyar dolara ulaştı. Apple'in şu anki piyasa değerinin ise rakipleri Google ve Microsoft'un değerinin toplamına eşit - 480 milyar dolar civarında.

Türkler Facebook Hissedarı Olabilir Mi?

E-posta Yazdır

Melek Çağlar, Voice of America - 800 milyonluk “nüfusa” sahip Facebook bir süre önce halka açılacağını açıkladı. Eğer işler planlandığı gibi giderse bahar aylarının sonlarında Facebook halka arz sayesinde 5 milyar Dolar toplayacak. Her ne kadar bu işlemin adı IPO (Initial Public Offering) olsa da, halka arzın ilk aşamasında Facebook hisselerinin kurumsal ve büyük yatırımcıların “erişimine” daha yakın olması, aracı kurumların, hisseleri önce bu “hatırlı müşterilerine” sunması bekleniyor.


 


Yine de birçok sıradan Amerikalı için Facebook hisseleri hala bir yatırım alternatifi olarak görülebilir.
Peki tüm dünyadaki kullanıcıları sayesinde bugünkü değerine ulaşan Facebook’un hisselerini diğer ülkelerdeki insanlar da satın alabilir mi? Mesela, Facebakers.com sitesinin istatistiklerine göre Facebook’un Türkiye’deki kullanıcı sayısı 31 milyonu aşmış durumda. Yani Türk kullanıcıların da Facebook’un bugünkü değerine ulaşmasında epeyce bir katkısı var. Bu durumda onların da Facebook hissedarı olma hakkı yok mu?
Bu soruyu ve genelde tüm Amerikan şirketlerinin halka arz sırasında yabancılara da hisselerini satıp-satamayacağı konusunu New York’ta yatırım danışmanlığı yapan Öner Ayan’a sordum.

Ayan’a göre, bir Türk yatırımcının Facebook’un halka arzından yararlanması mümkün. Öner Ayan, “Amerika’daki halka arzları yurtdışındaki bireysel müşterilerine pazarlama yetkisi olan bir şirketle çalışılırsa Facebook hisselerini Türk yatırımcılar da alabilir,” diyor. Ayan, “Eğer yatırımcının Türkiye’de ofisi olan global aracı kurumlar Merrill Lynch, Citigroup ve benzeri şirketlerle ilişkisi varsa en kolay yol bu kurumlar üzerinden gitmek olabilir,” diye de ekliyor.

Bir diğer seçenek ise yurtdışı müşterilerine Internet üzerinden hesap açma imkanı veren Etrade, TD Ameritrade ve Charles Schwab gibi aracı kurumlar. Bu online aracı kurumlarda, “Amerika’da yerleşik olmayan bireysel müşteri hesabı” açılabiliyor ve Amerikan borsalarında işlem gören hisseler dünyanın herhangi bir yerinden alınıp-satılabiliyor. Öner Ayan, “Eğer bu online aracı kurumlar, Facebook’un halka arz konsorsiyumuna girebilirse, bunlar aracılığıyla halka arza katılmak mümkün olabilir,” diyor.

Facebook’un hisse senedi fiyatlarının ne olacağı henüz belirlenmedi. Bazı finans uzmanları Facebook’un, Google gibi yatırımcılara büyük kar getireceğini söylerken, bazıları ise bu sosyal paylaşım sitesinin arama motoru Google’un bu konudaki hızına yaklaşamayacağını iddia ediyor.

New York’taki bir diğer yatırım uzmanı Abdullah Karataş da, “Google ile kıyaslandığında, Facebook henüz rüştünü ispatlamış bir iş modeli olduğunu kanıtlamış değil. Ancak, zengin kullanıcı hazinesine ait bilgileri kullanmak Facebook’un bu sorununa çözüm olabilir” diyor.

Google, 2000’li yılların ortasında hisselerini 85 Dolar civarında bir fiyatla halka arz etmişti. Şirketin hisse senetlerinin şimdiki fiyatı ise 600 Dolar civarında. Facebook da Google gibi büyük karlılık getirebilir veya halka açıldıktan sonra %25 değer kaybeden Zynga, Groupon, LinkedIn gibi Internet şirketlerine katılabilir.
Facebook’un iyi bir yatırım aracı olup-olmayacağını yine zaman belirleyecek gibi görünüyor.

Not: Bu yazı bilgilendirme amaçlı olup, herhangi şekilde borsa işlemleri açısından tavsiye niteliği taşımamaktadır.

(Bu yazı Voice of America'dan Melek Çağlar tarafından 20 Şubat 2012 tarihinde voanews.com adresinde yayınlanmıştır. )

Sayfa 9 / 46