Kuzey Amerika'daki Türk Medyası İlk Kez Buluştu

E-posta Yazdır

Turk Avenue - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansı ve TRT'nin büyümesine paralel en büyük sıkıntıyı yetişmiş eleman bulmada yaşadıklarını söyledi. Arınç, ''Altı dilde yayın yapan bir kuruma dili iyi konuşabilen ve ekran yüzü olan yetişmiş eleman bulmakta zorlanıyoruz,'' dedi. TRT'nin İngilizce kanalını 6 ayda hizmete almayı planladıklarını söyleyen Arınç, yurt dışından yabancı muhabir ve televizyoncu getirebilmek için kurumun kurulacak bir şirket tarafından yönetilmesinin düşünüldüğünü ifade etti. Arınç, piyasa şartlarında yetişmiş elemana, devlet memuru formatında verilen maaşın cazip olmadığı için eleman bulmada da sıkıntı olduğunun altını çizdi.

Milyarder İşadamından Marmaris Cafe'ye Resmi Açılış

E-posta Yazdır
Nex Worldwide taşıma şirketinin sahibi Özçilingir Ailesi'nin sahibi olduğu New Jersey'nin Edgewater şehrindeki restoran dün yapılan bir törenle açıldı. Daha önce Chops and DelFabbro olarak faaliyet gösteren ve Marmaris Cafe olarak yeniden tasarlanan mekanı, bölgenin en zengin işadamlarından biri ve anne-babası İzmirli olan milyarder işadamı James Demetrakis ve Türk Amerikan Dernekleri Başkan Danışmanı İbrahim Kurtuluş birlikte açtı. Arilex Realty Corporation'ın sahibi olan Demetrakis, mekanın müdavimleri arasında yer alıyor.

Türkiye'den Kızılderililere 200 Bin Dolarlık Yardım

E-posta Yazdır
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)'nın ABD'nin Oregon eyaletinde yaşayan Kızılderililere yaptığı yardım, Washington Büyükelçiliği Konutu'nda düzenlenen bir organizasyon ile kabile şefine takdim edildi. TİKA'nın 200 bin dolar değerindeki yardımı Warm Springs Konfedere Kabilelerinin yaşadığı bölgede sürdürülen 700 hanelik proje içerisinde yer alan su deposu yapımında kullanılacak. Sembolik yardım çeki dün Washington Büyükelçisi Namık Tan, TİKA Başkanı Serdar Çam tarafından Kabile Şefi Joseph Moses'e verildi.

Yurtdışında Oy Kullanmak İstiyorsanız, Yapmanız Gerekenler

E-posta Yazdır
Yurtdışında oy kullanacak vatandaşların nasıl oy kullanabilecekleri  ABD'deki Türk başkonsolosluklarından yayınlanan bir bildiri ile duyuruldu. Oy kullanmak isteyenlerin ABD'deki başkonsolosluklarda veya Türkiye'deki nüfus müdürlüklerindeki Yurtdışı Seçmen Kütüğü'ne kayıt olmaları gerekiyor. Vatandaşlar, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (https://www.ysk.gov.tr/ysk/index.html) kontrol edebilirler.

Özal'ın Mezarına Amerika'dan Mirasçı Çıktı

E-posta Yazdır
1936 yılında ölen Yani adlı Rum vatandaşın Amerika’da yaşayan mirasçıları Özal’ın mezarı ile Vatan Caddesi’nin bir bölümünü içine alan 44 bin 615 metrekarelik arazinin dedelerinden miras kaldığı iddiasıyla mahkemeye başvurdu. Mirasçılar arazinin bedelini istiyor. ABD’de yaşamlarını sürdüren Maria Kapsiotis, Evie Tsiolas ile Eleni, Nelli ve Chris Ziguridis, geçtiğimiz günlerde mahkemeye başvurarak Özal ve Menderes’in anıt mezarları, İETT garajı ile Vatan Caddesi’nin bir bölümünün yer aldığı arazinin kendilerine ait olduğunu iddia etti. Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde İstanbul Zeytinburnu Merkez Efendi Mahallesi sınırları içerisinde kalan 44 bin 615 metrekare arazinin büyük dedeleri Yani ve Lazo kardeşlerden davacılara intikal ettiği ifade edildi.

Sayfa 11 / 98