Türkiye'de Aldığı Paranın Karşılığı En Fazla Veren Oteller İzmir'de

Salı, 22 Şubat 2011 15:50 Facebook'ta Paylaş
Tüm dünyada 210.000'in üzerinde otel için ücretsiz online otel rezervasyon hizmeti sunan hotel.info [www.hotel.info ], 2011 yılının ilk çeyreğinde rezervasyon yaptıran müşterilerinin fiyat/performans orantısı konusundaki değerlendirmelerini araştırdı. hotel.info Türkiye'de ilk kez araştırmasını 2 ile 5 yıldız arasındaki otellerin fiyat/performans değerlendirmesini kapsayacak şekilde genişletti. Değerlendirmede Türkiye'deki oteller arasında İzmir'dekiler açık ara lider olurken, Ankara'daki oteller ilk üçe giremedi. Tüm dünyada ise  2011 kültür başkenti Tallinn dördüncü sırada; Moskova ilk 20 arasına katılma şansını az farkla kaçırdı
Şimdiye kadar orta ve üst düzey otel işletmelerinin (3 ile 4 yıldız arasında) karşılaştırmasına artık rezervasyon oranı yüksek olan hesaplı Business otelleri (2 yıldız) de aşağıdaki analize dahil ediliyor. Bunun yanında 5 yıldız segmentinde üst düzey lüks otel işletmeleri de bulunuyor.

Konaklayan konuklar, 7,63'lük değerlendirmeleriyle İzmir'deki otel işletmelerinin Türkiye'nin en iyi fiyat/performans orantısına sahip olduğunu onayladılar. Ege kıyısındaki şehir böylece ülkenin açık farkla en büyük şehri olan İstanbul'un önüne geçerek zirveye oturmayı başardı. Antalya, buradaki tatil bölgesi için önemli bir yere sahip olan havalanıyla, 6,72 puan alarak üçüncü sıraya yerleşti. Ankara'daki otel konukları verilen hizmet ve talep edilen fiyat arasındaki orantıdan çok daha az memnun olduklarını gösterdiler. Başkent aldığı 5,92 puanla ilk üç arasında yer bulamadı.

Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bulunan 2 ile 5 yıldız arasındaki otel işletmeleri tüm dünyadaki metropollerin karşılaştırmasında 7,85'lik bir fiyat/performans değerlendirmesiyle zirveye ulaşmayı başardı.  Ancak toplamda listenin üst yarısında öncelikle Doğu Avrupa otelleri yer aldı. Estonya'nın 2011 yılı kültür başkenti olan Tallinn şehri, burada 7,68 puanla iyi sayılabilecek dördüncü sırayı aldı.