Hollandalı Türkler Seçimleri Geride Bıraktı Ama Endişe Devam Ediyor

Çarşamba, 09 Mart 2011 15:58 Facebook'ta Paylaş
Hollanda Türk toplumu 6l Genel Meclisi Seçimleri'ni geride bıraktı ancak endişeler giderilemedi. Amsterdam merkezli Türk sivil toplum kuruluşu Union of European Turkish Democrats (UETD) Başkanı Veyis Güngör, seçim sonuçlarının her ne kadar arzu ettikleri gibi sonuçlanmasa da Hollanda’daki Türk toplumunun seçimlere duyarlılığının kayda değer olduğunu söyledi.

Geçici sonuçlara göre, Türkler’in önemli oranda sandığa gittikleri görüldü. PvdA, D66, Groen Links gibi partilerden aday olan ve seçilen dört beş adayın aldığı tercihli oy sayısı 60.000’i geçti. Toplam 84 Türk kökenli adayın aldığı oylar toplandığında, Türk toplumunun sandıklara beklenenden daha fazla gittiği ortaya çıktı. Güngör, ''Türk kökenli adayların çeşitli partiler tarafından listelerin alt sıralarına yerlestirilmiş olması, Hollanda Türk toplumunun kullandığı tercihli oyların tam anlamıyla değerlendirilemediği gerçegini karşımıza çıkarmaktadır. Bu keşmekeşliğin somut örneği maalesef Güney Hollanda’da da yaşandı. Hollanda genelindeki 84 Türk adayın neredeyse 40’ı Güney Hollanda’daydı. Güney Hollanda ilinde Türk halkının yoğun olduğu göz önünde alındığında, oyların 40 adaya bölünmesi bir çok Türk kökenli adayın yeterli oy alamamasına sebep oldu,'' diye konuştu.

Güney Hollanda’da Türk adaylara kullanılan oy sayısı 30.000’e yaklaştı. Tercihli oyların 4 ayrı Türk kökenli adayın 6l Genel Meclisine seçilmesine yeterli olmasına ragmen, bu ilde çok fazla Türk kökenli adayın olmasından dolayı 4 üye yerine 1 üyenin tercihli oyla seçilmesi mümkün oldu.

Güngör, Hollanda'daki seçimlerle ilgili değerlendirmesine şöyle devam etti: ''Bu noktada bir taraftan siyasi partiler stratejik hata yaparken veya oyun oynarken, diger taraftan Türk toplumu da stratejik davranmayıp, oyların bölünmesine ve haliyle layıkıyla değerlendirilmemesine sebep oldular. Sonuç olarak, 6l Genel Meclisi seçim sonuçları genel anlamda Hollanda Türk toplumunu kaygılandırmaktadır. Bu seçim sonuçları da var olan endişeleri maalesef giderememiştir. Ümit ediyoruz ki, sağduyulu Hollandalılarla birlikte, Hollanda’nın geleceği hakkında ortak hareket ederek, tekrar yaşanılabilir bir Hollanda’nın oluşmasına katkıda bulunabiliriz. Bu meyanda, Başbakan Rutte’nin seçim sonrası yapmış olduğu, “Hollanda’yı tekrar Hollandalılara geri verecegiz” şeklindeki talihsiz açıklamasını esefle karşılıyoruz. Biz, yeni Hollandalılar olarak bu ülkenin huzuru ve kalkınması için dün oldugu gibi bugün ve yarınlarda da elimizden geleni yapacağız,'' diye konuştu.