Dünya Mercimek Piyasası Kanadalı Bir Türkün Elinde

Pazar, 10 Nisan 2011 21:42 Facebook'ta Paylaş

Kanadalı Türk göçmen bir aileden dünyaya gelen Alliance Graind Traders Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Murad Al-Katip, dünya mercimek ve nohut piyasasına yön veriyor. 2010 yılını $642.1 milyon dolar ile kapatan Alliance Graind Traders, 2009 yılında 387.9 milyon dolar ciro gerçekleştirmişti. 2010 yılında Londra merkezli A. Poortman Limited, Avustralyalı Balco Grain Assets ve Northern Yorke Processors Limited'i, Kanadalı Finora, Inc. ve Parent Seed Farms Ltd. şirketlerini satın alan Alliance Graind Traders'in 2010 yılı net karı 19.1 milyon dolar oldu. 2007 yılında üç fabrikası olan Alliance Grain Traders, buna son 3 yılda 17 işletme daha ekledi.


Genç yaşta zirveye tırmanan Al-Katip, 1965 yılında Kanada'ya göç eden bir Türk ailenin çocuğu. Babası doktor, annesi ise yaşadıkları Saskatchewan kasabasının eski belediye başkanlarından. Saskatchewan eyaletine bağlı Davidson'da dünyaya gelen Al-Katip, ünivesiteyi de yine aynı şehirde okudu. Okulda okuyan diğer arkadaşları gibi, iş hayatında başarılı olmak için Saskatchewan'dan ayrılmanın gerekli olduğuna inanıyordu. Arizona'daki Thunderbird School of Global Management'ta MBA yaptı. Washington, DC'de Kanada Büyükelçiliği'nde stajer olarak iş buldu. Ancak doğduğu topraklara duyduğu özlem, Saskatchewan'a geri dönmesine vesile oldu.

Döndüğünde dönemin Saskatchewan Eyalet Başbakanı Roy Romanow'a bir mektup yazarak şehrin uluslararası ticaret departmanına ihtiyacı olduğunu ve bu iş için en ideal ismin de kendisi olduğunu yazdı. Mektubu yazdığında 23 yaşındaydı ve şaşırtıcı şekilde mektuba cevap aldı ve görüşme için eyaletin endüstri departmanına gitti. Görüşme sonrasında da Saskatchewan Trade and Export Partnership'ta (STEP) işe başladı.
Altı yıl boyunca çalıştığı iş vesilesi ile dünyanın 62 ülkesini görme fırsatı buldu. Tarım, hayvancılık, maden sektörlerinde iş geliştirme projelerinde görev aldı.

ARSLAN KARDEŞLER İLE TANIŞMA
Al-Katib, STEP'te çalıştığı dönemde Türkiye'nin önde gelen hububat şirketlerinden Arbel Group'un sahipleri Arslan kardeşler ile tanıştı. Türkiye, hububat alanında Saskatchewan'ın en büyük pazarlarından birisiydi. Arslan kardeşler Kanadalı bir hububat firması ile ortaklık için araştırma yaparken, Al-Katib de kendi işini kurmak için fırsatları değerlendiriyordu.

2001 yılında, üniversitenin son sınıfında tanışıp evlendiği eşi Michelle, ikiz çocuklarına hamileyken, eşine STEP'ten ayrılma vakti geldiğini açıkladı. Yeni iş alanı olarak da Saskatchewan'ın ünlü mercimeğini seçti. Mercimek, hardal ile birlikte bölgenin en gözde ürünüydü. Fransa'da üretilen hardalların hammaddesi Saskatchewan'dan gitmesi rağmen, katma değer anlamında şehre hiç faydası yoktu. Bugün dünyanın en büyük mercimek ve nohut tedarikçisi olan Saskcan Pulse Trading'in temelleri 2001 yılında Al-Katip'in evinin bodrum katında atıldı.

Arbel Group, Al-Katib'e sermaye desteği vererek, Kanada'da mercimek ve nohut işleme fabrikası kurmasına yardımcı oldu. Arbel'in hububat ayrıştırmada kullandığı teknoloji, Kanada'ya transfer edildi. 2 milyon dolar yatırımla kurulan şirket, şu anda pazar değeri 500 milyon doları geçti.

2007 yılında Alliance Grain Traders'i kuran Al-Katib, bu şirket aracılığıyla Kanada'nın TSX Venture Borsası'nda işlem gören Saskcan Pulse Trading'i satın aldı. Şirket bu satınalma vasıtasıyla 2009 yılında borsaya adım attı. 

Al-Katib kurduğu SaskCan Pulse Trading şirketinin dört yıllık tarihinde, bölgede yetişen hardalın başına gelen akıbetin mercimekte yaşanmaması için gayret sarfetti. Hardal hammadde olarak ihraç edilirken, mercimek işlendikten sonra satılmaya devam etti.
 
Al-Katib, kendisininde okuduğu University of Saskatchewan'ın bakliyat alanında araştırma yapmasına destek oluyor. Dünyanın en iyi yeni tür mercimeklerin yetişmesine imkan tanıyor. Türkiye'de gelen yedi teknisyen SaskCan şirketinde ürün işleme araçlarının bakım-onarımında görevli olarak çalışıyor.

PEK ÇOK ÖDÜL SAHİBİ
Al-Katib, 2005 yılında 32 yaşında Kanada'dan Genç Girişimci Ödülü'ne layık görüldü. Bir yıl sonra The Globe and Mail, Al-Katib'i Kanada'nın 40 yaş altındaki en başarılı 40 isimden biri seçti. Saskcan Pulse Trading, Saskatchewan ABEX Awards tarafından 2003 yılında ''En İyi Yeni Girişim'', 2004'te ''Yılın İhracatcısı'', 2005'te de ''Yılın İşletmesi'' seçildi. 2010 yılında Saskatchewan Business dergisi tarafından şehrin en başarılı 100 şirketi arasında 18. sırada yer aldı.

Al-Katib, verdiği demeçlerde Arbel'in çok iyi bir ortak olduğunu vurgulayarak, ''Eğer iyi bir fikriniz var ve paranız yoksa, sermaya bulmak zorundasınız. Sermaye size ilginç planlarınızı hayata sokmak için özgürlük ve fleksibilite veriyor,'' diye konuşuyor.

Geçtiğimiz Aralık 2010 tarihinde iki Kanadalı firma satın alan ve ABD, Avustralya ve Türkiye'de büyümeye devam eden şirket, Çin ve Hindistan'da da yatırım için fırsat kolluyor. Al-Katib, Alliance Grain Traders'ın bir kaç yıl içinde birkaç milyar dolarlık şirket olacağını ifade ediyor.