Silicon Vadisi Şirketlerinden Son Haberler

Pazartesi, 09 Mayıs 2011 23:04 Facebook'ta Paylaş
Rusya'nın önde gelen Internet şirketlerinden Yandex, NASDAQ'a açılıyor. Hisse başı 20-22 dolar arası   teklif toplayacak şirketin 1.2 milyar dolar arz toplaması bekleniyor. Yadex, 15.4 milyon adet hisse satışı için piyasaya çıkarken, 36 milyon 774 bin 88 adet teklif topladı. NASDAQ'a kota teknoloji şirketlerinden Limelight Networks, Tel Aviv merkezli web sitesi üzerinden hızlı sunum yapmaya imkan tanıyan AcceloWeb'i satın aldı. Satış ile ilgili detaylar açıklanmazken, Limelight Networks hisse senedi ve nakit karşılığında satın almayı gerçekleştirdiği ifade edildi. 2008 yılında kurulan AcceloWeb İsrail merkezli ve Boston'da ofisi bulunuyor.

ICERA'YA 367 MİLYON DOLAR
NVIDIA, 3G ve 4G cep telefonları ve tablet bilgisayarlar için işletim sistemi sunucusu Icera'yı satın aldı. NVIDIA, Icera için 367 milyon dolar nakit ödedi. İki firma yetkilileri de satış işlemini onaylarken, sürecin 30 günde tamamlanacağını açıkladılar.

GİLT GROUP 138 MİLYON DOLAR ARIYOR
Lüks ürünleri satın alma servisi hizmeti sunan Gilt Groupe, 138 milyon dolarlık fon toplamak için tura çıkıyor. Softbank tarafından yürütülen fon toplama işlemi Goldman Sachs, New Enterprise Associates, Draper Fisher Jurvetson Growth, Pinnacle Ventures, TriplePoint Capital ve Eastward Capital'in de katılımı ile gerçekleştiriliyor. Gilt Groupe'un mevcut yatırımcıları General Atlantic ve Matrix Partners de fon bulmak için çaba harcayanlar arasında yer alıyor.

Gilt Group flash teknoloji lie geliştirilen satış sitelerine sahib. Gilt Home, Gilt City, Gilt Children, Gilt MAN ve Jetsetter gibe farklı ürün gruplarına hitap editor. Üyelerine belli zaman dilimlerinde indirimli ürün satışı yapan grup, teknoloji olarak flash teknolojisini ilk kullanan sitelerden biri. Gilt Group'un kopyalarından biri olan HauteLook, geçtiğimiz Şubat 2011'de Nordstrom tarafından 270 milyon dolara satın alınmıştı.

YOUTUBE KURUCULARI TAP11'i SATIN ALDI
YouTube kurucuları Chad Hurley ve Steve Chen tarafından geliştirilen AVOS, business intelligence platformu Tap11'i satın aldı. Tap11'in kurduğu platform sosyal yayınlar ve analizleri tek bir ortamda toplayıp pazarlamacıların kampanyaların şirketlere olan etkisini takip etmeye ve ölçmeye imkan tanıyor. 500'ün üzerinde şirketle çalışan Tap11, kuruluş aşamasında US Venture Partners, Alloy Ventures ve Palomar Ventures şirketlerinden fon almayı başarmıştı. AVOS, kısa bir süre önce de sosyal bookmarking servis şirketi Delicious'u satın almıştı.

BROADCOM İSRAİLLİ SC SQUARE'I ALDI
Tüketici araç ve gereçleri çip üreticisi Broadcom, güvenlik yazılım üreticisi Tel Aviv merkezli SC Square'i satın aldı. Broadcom, SC Square için 41.9 milyon dolar nakit ödeyecek.
Kaynak: TechCrunch