Çin'deki En Büyük Türk Yatırımı Aralık'ta Hizmete Giriyor

Çarşamba, 14 Eylül 2011 07:46 Facebook'ta Paylaş
Star Mall Group tarafından Çin'in kuzeydoğusundaki Şenyang şehrinde yaptırılan alışveriş merkezi (AVM) Aralık ayı başında hizmete girecek. Türk Mall ve FİBA Holding tarafından yürütülen ve 250 milyon dolara mal olan bu proje şu anda Çin'deki en büyük Türk yatırımı olma özelliğini taşıyor. Star Mall Group CEO'su Bülent Ulusoy, 116 bin 500 metrekare genişliğindeki Shenyang Plaza'nın yüzde 75'inin kiralandığını belirterek, bunlar arasında bazı Türk perakendeciler de bulunduğunu, ancak daha çok Türk perekendeciyi Şenyang'da görmek istediklerini söyledi.
Ulusoy, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 40. yıldönümünü Türkiye'nin en büyük yatırımıyla taçlandırmak istiyoruz diye konuştu. Şenyang'daki yapımında son aşamaya gelinen AVM'de halen 15 Türk mühendis ve 1037 Çinli işçi çalışıyor. Ulusoy, şu ana kadar sözleşme imzaladıkları yabancı markalar arasında Zara, Zara Home, Stradivarius, Beshka, Pull & Bear, Oysho, Massimo Dutti, GAP, Mothercare, Vero Moda, Only, Jack Jones, Sephora, Starbucks, Robbinz Department Store, H&M, Lens Crafters ve GOME'yi saydı. Fransız hipermarketi Auchan AVM'de 24 bin metrekare genişliğinde yer kiraladı. 150. satış noktasını Shenyang Plaza'da açacak olan Silk&Cashmere daha sonra Pekin ve Şanghay'da da mağaza açmayı planlıyor. Ayrıca Huayi Brothers 5500 metrekareye 12+2 VIP salon ile şehrin en büyük sinema kompleksini açacak.

"GÜNDE 600 ARACIN TRAFİĞE ÇIKTIĞI ŞEHİR"
Ulusoy, buranın Şenyang?da neredeyse tüm uluslararası markaların aynı çatı altında buluştuğu tek yer olduğunu ifade etti. Çin'in kuzeydoğusunun merkezi kabul edilen Şenyang'ın nüfusu çevresiyle birlikte 11 milyonu buluyor. Gelir seviyesi bakımından Çin'in ilk 10 şehri arasında bulunan Şenyang, 2005?de Hangcou ile birlikte ülkenin en yaşanabilir şehri seçildi. Günde 600 aracın trafiğe çıktığı Şenyang?da önemli otomotiv markalarının üretimi yapılıyor. Bu proje sayesinde sehirde Türk algısının çok iyi durumda olduğunu kaydeden Ulusoy, şunları söyledi: Türk demek, kalite demek olarak algılanıyor, bu da Türk perakendecilere artıdan başlama imkanı veriyor. Her basın toplantısında bana Türkiye'den kimler geliyor diye soruyorlar. Ciddi bir merak uyanmış durumda. Bu rüzgarı arkasına alan Türk perakendeci kesin kazanır. Biz kendilerine her türlü altyapı desteğini vermeye hazırız. (Kamil Erdoğdu, AA)