Cook, Sahneye Yeni Apple iPhone İle Çıkıyor

Pazartesi, 03 Ekim 2011 00:18 Facebook'ta Paylaş
Steve Jobs'ın gölgesi altında Apple şirketinin Ceo'luğunu devralan Tim Cook, koltuğunu sağlamlaştırmak için gerek ürün ve gerekse zamanlama açısından büyük bir şans yakaladı.

4 yıl sonra bile akıllı telefon endürstrisindeki altın standartı koruyan iPhone'ın en son jenerasyonu bu Salı piyasaya çıkıyor.Kötü giden ekonomiye rağmen tüketiciler yeni çıkacak ürün kadar Cook'un ilk büyük tanıtımını merakla bekliyor.

 

iPhone 5, iPhone 4'e Göre Daha Büyük

iPhone 5, akıllı telefon pazarındaki rekabette iPhone 4'e göre daha büyük bir dokunmaktik ekran ve daha hızlı bir işlemciye sahip olması bekleniyor. 25 Haziran olan 3. çeyrek satış rakamlarının 20 milyon olarak belirlenen iPhone 4 tüm zamanların en çok satan akıllı telefonu olma özelliğini elinde bulunduruyor. " Müşterilerin Apple'ı sahip olmak zorunda oldukları bir ürün olarak görüyor" diyen Apple'ın hisse sahibi şirketin Capital Advisors Growth Fund'ın yöneticisi Channign Smith: " Apple telefonlar ve ürünler neredeyse bir gereklilik haline geldi" şeklinde yorumda bulunuyor.

 

Bu arada iPhone 5'in tanıtımı Silikon Vadisi yerine San Francisco şehir merkezinde olacak. Apple iPhone piyasaya sürüldüğü 2007 yılından beri büyük bir başarı elde ederek, dünyanın en büyük müzik çalar üreticisi konumundan, dünyanın lider mobil cihaz üreticisi konumuna getirdi ve Apple'ın toplam gelirlerinin yüzde 40'a denk gelen bir orana sahip oldu.

 

Ancak diğer taraftan Dünya ekonomisi durgunluğa doğru giderken, Google şirketinin Android tabanlı 550.000'den fazla ürün her gün aktif hale geliyor.Bu nedenle Apple, Samsung Elektronik'in Galaxy tablet gibi Google Android tabanlı cihazları ile yoğun bir rekabetle karşı karşıya. Nielsen veri tabanına gore Ağustos ayında ABD'de Android yüzde 43 ile birinci sırada yer alırken; iPhone, yüzde 28 ile ikinci sırada yer aldı.

 

Apple Hisseleri 381 Dolardan 666 Dolara Çıkar Mı?

Finlandiyalı rakip firma Nokia, Asya pazarında hakimiyetini sürdürüyor. Bazı yatırımcılar ve analistler Apple'ın, yeni nesil modeli ile birlikte iPhone 4'ün bir alt segmentini bu pazara sürebileceğini belirtiyorlar. Yeni model ise Ekim-Aralık döneminde yaklaşık 29 milyon adet satılması planlanıyor. Borsa analistleri şuan 381 dolar olan Apple hisselerinin yeni ürün ile birlikte 490 dolar ile 666 dolar arasında bir fiyata ulaşabileceğini belirtiyor.

 

Ertan Turhan, 

 

Istanbul Bilgi Üniversitesi, 

 

New Technologies in Communication