New York Times, iOS 5 İle Apple Gazete Bayisinde

Salı, 04 Ekim 2011 17:17 Facebook'ta Paylaş

Ertan Turhan - Apple bundan aylar önce duyurduğu dijital gazete özelliğini yeni işletim sistemlerinde uygulamaya başlıyor.

Apple bugün, en son mobil işletim sistemi iOS 5'i 12 Ekim'den itibaren iPhone, iPad ve iPod touch sahiplerinin kullanabileceğini duyurdu.

 

Apple'un sunumunu üstlenen, iOS Software'den sorumlu Apple'ın başkan yardımcısı Scott Forstall, yeni sürümün 200 yeni özelliği olduğunu söyledi.

iOS 5'in yeni özelliklerini incelediğimizde ilk göze çarpan yenilik, New York Times, New Yorker ve Allure gibi popüler haber yayınlarını, adeta dijital bir gazete bayii olarak görebileceğimiz, Apple Store Gazete Bayii uygulaması ile başlatıyor olması. Bir bakıma dijital yayıncılıkta yepyeni bir çığır açacak bu özellik ile, dijital bayimizden aldığımız gazetelerin içerikleri özel olarak ayarladığımız klasöre fırlatılmış (bisikletli çocukların gazeteleri bahçelere fırlatılması tarih mi oluyor ? ) olacak.

 

iOS 5'in diğer özelleklleri ise şöyle:

BİLDİRİMLER: iOS yeni Bildirim Merkezi olarak adladırılan özellik, parmağınızı aşağı doğru kaydırarak erişilecek. Bu bildirimler, e-posta, metin, oyun merkezi güncellemeleri ve hava durum gibi içerikleri kapsıyor.

 

iMESAJ : Yeni mesajlaşma özelliği sayesinde iOS kullanıcıları, herhangi bir iPhone, iPod Touch veya iOS 5 ile çalışan iPad 3G ve Wi-Fi üzerinden iletişim kurmalarına olanak sağlıyor. iMesseges tüm cihazlarda senkronize çalışacak. Apple ayrıca bu mesajların güvenliğini bir uçtan bir uca şifreli olarak göndermeyi vaat ediyor.

 

HATIRLATMALAR : Unutkanlar için hatırlatıcılar, yapılacaklar listesi ve anımsatıcılar bulunuyor. Bu özellik, " Elbiselerini kuru temizliğiciden al" gibi uyarılarda bulunabiliyor. Hatırlatıcı, Outlook, Apple iCal ve cihazların tamamında iCloud ile birlikte sentronize edilebiliyor.

 

TWITTER ENTEGRASYONU : iOS üzerinden bir kez Twitter girişi yapıldığında Safari, YouTube ve Fotoğrafları web sitesi üzerinden kolaylıkla paylaşılabiliyor.

 

GAZETE BAYİİ : New York Times, New Yorker ve Allure gibi favori haber yayınları, iOS 5'in ekranında gazete bayini andıran bir klasör içinde hazır durumda. App Store Gazete Bayii bölümü olarak adlandırılan klasör, satın alınan uygulamadaki haber içeriklerini otomatik olarak yükleyebiliyor.

 

KAMERA : Fotoğraf makineniz ile uçup giden bir martıyı yada batan bir güneşi yakalamak istediğinizde, iPhone kilidini girmeden, sadece iki defa ekrana dokunduğunuzda otomatik olarak açılmasını sağlayan bir kısa yol bulunuyor. Böylece fotoğraf fonksiyonunu açmak istediğinizde kilit kodunu girerken zaman kaybetmiyorsunuz. Kamerada zoom fonksiyonu parmak hareketi ile çalışıyor (çimcikle zoom) otomatik netleştirme özelliği, kırmızı göz giderme gibi özelliklerinin yanısıra, çekilen fotoğrafların temizlenmesi ve düzenlenmesi gibi fonksiyonlara da sahip.

 

ERTAN TURHAN

 

Istanbul Bilgi University

 

New Technologies in Communication