Avustralyalı Türk Girişimciler Teknik Servise Talip

Salı, 18 Ekim 2011 09:25 Facebook'ta Paylaş
40 yıl önce Avustralya'ya göç eden iki Türk girişimci, küçük atölyelerinde başladıkları elektronik alet tamirciliğinde gözünü Türkiye pazarına dikti. Avustralyalı ortaklarıyla kurdukları Kwiktron şirketi, 25 milyon dolarlık ciroya ulaştı. Garanti süresi uzatılan cihazlara verdikleri servis hizmetini Avustralya'dan Yeni Zelanda ve Singapur'a taşıyan ortakların yeni hedefi Türkiye. Elektronik cihaz tamir işi ile uğraşırken, 1991 yılında perakendecilerle, tek marka yerine birçok markaya hizmet verme üzerine anlaşan ortaklar, küçük firmaları satın alarak hızla büyüdü.
Şirket Avustralya'da 600, Yeni Zelanda'da 120 ve Singapur'da 50 noktada hizmet veriyor. Trabzonlu Yüksel Çiftçi ile İzmirli Hasan Gençtürk'ün Avustralyalı ortakları Richard Celac ile kurdukları Kwiktron, 2006 yılında 4 milyon dolarlık, 2010'da ise 25 milyon dolarlık ciroya ulaştı. Bulundukları ülkelerde dünyanın en büyük bilgi teknolojileri cihazlarına servis hizmetlerini franchise sistemiyle veren Computers Troubleshooters (CT) ile işbirliği yapan Kwiktron, Türkiye'de de CT ile birlikte faaliyet gösterecek.

CT Avrupa ve Asya franchise sorumlusu Ömer Mutlugün, "CT yazılım ağırlıklı hizmet verirken, Kwiktron donanım ağırlıklı çalışıyor. İki şirket birbirini tamamlıyor. 30 ülkede 500 noktada faaliyette bulunan CT ile 3 ülkede 770 noktada hizmet veren Kwiktron'un Türkiye hedefi, 280 servis ağına ulaşmak. Bulunduğu ülkelerde 28-40 bin dolar franchise bedeli alan CT, ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek, belirlediği 85 noktaya ücretsiz franchise verecek. Böylece ilk adımı atmış olacağız." dedi. Her türlü elektronik eşya için tamir ve bakım hizmeti vereceklerini belirten Mutlugün, pazarla ilgili şunları söyledi: "Eski ve yeni ürünler için tamir ve servis pazarının toplam büyüklüğü yaklaşık 400-450 milyon lira iken yeni ürünlerde uzatılmış garanti hizmetinin bunun içindeki ek payı 100 milyon lira civarında. Türkiye'de müşteriler satılan beyaz ve elektronik eşyanın yüzde 10'una yakını için garanti uzatılmasını seçerken yurtdışında bu oran yüzde 30'lara kadar varıyor. 10,1 milyar dolarlık Türkiye teknolojik ürün pazarında üç yıl içinde en az 2,5 milyar dolarlık ürünün garantisinin uzatılacağını ve bunun da 450 milyon dolarlık bir poliçe satışı anlamına geldiğini görmekteyiz." Türkiye'de herkesin kendi ürününe servis hizmeti verdiğini ifade eden Mutlugün, kendilerinin ise birçok markaya hitap ettiğini ve yelpazelerinde cep telefonundan beyaz eşyaya birçok ürün olduğunu söyledi. (Mehmet Sakin, Zaman)