TAV, Medine İçin İmza Attı

Pazartesi, 31 Ekim 2011 10:10 Facebook'ta Paylaş
Medine Havalimanı'nı Türk şirketi TAV genişletip 25 yıl işletecek. Yap-işlet-devret ihalesini konsorsiyum ortakları Al Rajhi ve Saudi Oger ile birlikte kazanan TAV Havalimanları Holding, Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi GACA ile sözleşme imzaladı. Yatırımın 1 ilâ 1,5 milyar dolar olması planlanan proje, yolcu terminali inşasını 2015 yılının ilk yarısına kadar bitirecek ve Medine Havalimanı'nın 25 yıl işletim hakkına sahip olacak.

Sözleşme Suudi Arabistan Savunma ve Havacılık Bakan Yardımcısı Prens Fahad bin Abdullah bin Mohammed Al Saud, Sivil Havacılık Otoritesi Başkanı Faisal Hamad Al-Sugair ile TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Al Rajhi Holding Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Süleyman Al Rajhi ve Saudi Oger Başkan Yardımcısı Ayman Al Hariri tarafından imzalandı.

İmza töreninde konuşan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, TAV Havalimanları olarak havalimanları portföyüne İslam dünyasının en önemli iki şehrinden biri olan Medine Havalimanı'nın yapım ve işletmesini katmanın kendilerini onurlandırdığını söyledi. Şener, "TAV Havalimanları işletmesi altında bulunan İstanbul, Ankara ve İzmir'den Medine'ye yapılacak hac ve umre seferlerinde kapasitenin artırılması ve oluşturulacak koordinasyonun, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın havacılık sektörüne büyük katkıları olacağına inanmaktayım. Finansmanı ihale öncesinden hazırladığımız için projede yatırıma hemen başlayıp, süresinden önce tamamlamak en büyük hedefimiz." dedi.

Al Rajhi Holding Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Süleyman Al Rajhi ise Al Rajhi Grubu olarak Medine Havalimanı için doğru ortakları seçtiklerini kaydetti. Al Rajhi, "Al Rajhi Holding Grubu, ülke için son derece önemli bir giriş kapısını ve Hazreti Muhammed'in şehrinin ziyaretçilerine sunulan hizmetleri geliştirmek için Sivil Havacılık ile el sıkışmaktan büyük onur duymaktadır." dedi.

Saudi Oger Başkan Yardımcısı Ayman Al Hariri ise törende şunları ifade etti: "Körfez bölgesinin ilk kamu-özel sektör işbirliği projesi, Suudi Arabistan'ın en önemli havalimanlarından ve Kâbe ziyaretçileri ile hacılar için ana giriş kapısı olan Medine Havalimanı için çalışacak olmaktan gurur ve onur duymaktayız."

Projede inşaatını 2012'nin ilk yarısında başlayarak üç yıl içinde tamamlayacak konsorsiyum, havalimanını 2037 yılına dek işletecek. 2010 yılında 3,3 milyon yolcuya hizmet veren Medine Havalimanı'nın kapasitesi yapılacak yeni terminal binası, apron ve hızlı çıkış yolları ile ilk aşamada yılda 8 milyon yolcuya çıkarılacak, daha sonra ise imtiyaz süresi bitmeden önce kapasite yılda 16 milyon yolcuya ulaşacak. (Zaman)