İngiltere'nin Başarılı Türkleri Ödüllendirildi

Salı, 22 Kasım 2011 12:31 Facebook'ta Paylaş
Business Network tarafından ikincisi organize edilen “En Başarılı Türkler Ödül Töreni”, dün akşam Londra'da görkemli bir törenle gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, İngiltere Ekonomi Bakanı Dr. Vince Cable, İngiltere’nin ilk Müslüman kadın kabine bakanı Barones Warsi, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere eski dışişleri bakanı Jack Straw’un yanı sıra İngiltere’den ve Türkiye’den çok sayıda siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve işadamı ödül töreninde hazır bulundu.

Yedi yüz civarında davetlinin bulunduğu gecede yaptığı konuşmada Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye ile İngiltere'nin dost, ortak, müttefik ve aynı zamanda benzer politikaları takip eden iki ülke olduğunu belirtti. Türkiye’nin ekonomik olarak çok güçlü bir ülke olduğunu söyleyen Babacan, “Türkiye artık daha açık bir ülke, toplum ve ekonomi." dedi.

Babacan, Türk ekonomisinin çok önemli değişim süreçlerinden geçtiğine de değinerek, 2002 yılında AK Parti hükümeti göreve geldiğinde kişi başına düşen gelirin yaklaşık 3 bin dolar olduğunu, şimdi ise 10 bin doları geçtiğine dikkat çekti. Ali Babacan, İngiltere'nin Türkiye'nin AB üyelik sürecine verdiği destek için de memnuniyetini dile getirdi.

DAVUTOĞLU: KAYBEDEN TÜRKİYE DEĞİL, AB OLUR
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Londra’daki temasları sırasında birçok görüşme gerçekleştirdiğini ve her görüştüğü İngiliz’in kendisine, ‘Türkiye’nin başarısının sırrı ne?’ sorusunu yönelttiğini belirtti. Bu soruya “Türk insanının dinamizmi” şeklinde cevap verdiğini söyleyen Davutoğlu, “Ülkemizde petrol gibi değerli bir doğal kaynağı henüz keşfedememiş olsak da, Türkler olarak dinamik bir toplum olduğumuzun farkına varmış durumdayız ve En Başarılı Türkler Ödül Töreni de bunun bir göstergesidir.” diye konuştu.

Türk insanının dinamizmini tüm dünyanın anlamasına rağmen Avrupa Birliği’nin (AB) hâlâ keşfedemediğini söyleyen Davutoğlu, “Bunun farkına varmaları için ise Türkleri Türkiye içinde değerlendirmelerine de gerek yok. Elbette Avrupa’da yaşayan Türklerin nasıl müthiş başarılara imza attıklarını er geç fark edecekler.” dedi.

Davutoğlu ayrıca, “Türkiye’yi en çok destekleyen İngiliz” ödül dalında ödüle layık görülen Jack Straw’a ödülünü takdim etti. Straw, Türkiye’nin AK Parti döneminde inanılmaz gelişme gösterdiğini söyledi ve Türkiye’yi üyeliğe kabul etmeyen AB’yi işaret ederek, “Kaybeden Türkiye değil, AB olacak.” dedi.

Avrupa’nın diğer ülkelerinden farklı olarak İngilizlerin Türklerdeki bu dinamizmi çok önceden fark ettiklerini de sözlerine ekleyen Dışişleri Bakanı, İngiltere’nin yıllar boyunca süregelen toplumlar arası entegrasyonu başarıyla sağlayarak, bu ülkede yaşayan Türk toplumunu da bu konuda başarılı olmalarına destek olduğunu söyledi.

LONDRA’DAKİ İLK KAHVEHANEYİ 1650 YILINDA BİR TÜRK AÇMIŞ
Açılış konuşmasını yapan Business Network Danışma Kurulu Başkanı Mehmet Öğütçü ise Türkiye ile İngiltere’nin çok güçlü ticari ilişkilere sahip olduğunu söyleyerek, İngiltere’nin Türkiye ile ticaret hacminin 10 milyar doları geçtiğine dikkat çekti. Almanya’dan sonra İngiltere’nin, Türkiye’nin ikinci en büyük ihracat pazarı olduğunu da sözlerine ekleyen Öğütçü, “Fakat bu olumlu göstergelerden sonra Türkiye henüz İngiltere’nin 20. sırada yer alan ticari ortağıdır ve bu oldukça düşük bir seviye. Bu nedenle şimdiye kadar yapılan ticari gelişmelerin devamını getirmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

İngiltere Ticaret Bakanı Dr. Vince Cable da iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin her geçen gün daha da arttığını ve Türkiye’ye büyük önem verdiklerini belirtti. Cable, Avrupa’daki yaşanan son ekonomik krize işaret ederek, Türkiye ile ilişkilerin güçlendirilmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi. Ayrıca, İngiltere ve Türkiye’nin sadece ticarette değil, iş dünyasındaki yenilikleri ve gelişmeleri birlikte takip etmelerinin önemine değindi.

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, büyük dedesinin Türk olduğunu ve bundan gurur duyduğunu belirterek sözlerine başladı. Kısa bir dönem ticarete atıldığını ve ticaret hayatının ne kadar zor olduğunu bildiğini belirten Johnson, bu nedenle işadamları ve işkadınlarına olan saygısını ifade etti. Ayrıca Türklerin paha biçilemez katkılarının Londra için ne kadar önemli olduğunu da sözlerine ekleyen Johnson, buna örnek olarak ise Londra da ilk kahvehanenin 1650 yılında bir Türk tarafından açılmasını göstererek bundan da ayrıca gurur duyduğunu belirtti.

Baroness Saeeda Warsi ise Türkiye’nin İslam ve demokrasiyi birlikte uygulayabileceğini tüm dünyaya ispat ederek tüm Müslüman ülkeler için başarılı bir örnek teşkil ettiğine vurgu yaptı. Warsi, Türkiye’siz bir AB’nin çok daha fakir bir hale geleceğini sözlerine ekledi.

11 DALDA ÖDÜL VERİLDİ
Katılımcılara lokum, baklava ve geleneksel Akdeniz yemeklerinin ikram edildiği gecede, İngiliz caz müzik grubu da canlı bir konser verdi.

Bu yıl ikincisini düzenlenen ‘En Başarılı Türkler Ödül Töreni’nde ödüle layık görülenler, Business Network’un internet sayfası üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak açılan on bir kategori üzerinden toplam 62 binden fazla oy kullanılması sonucu seçildi. En çok oyu alanlar jüri tarafından ikinci kez elemeye tabi tutuldu.

Ödül töreninde “En Başarılı Şirket” ödülüne GINA SHOES seçilirken, “Türkiye ile iş yapan en iyi Britanyalı yatırımcı” ödülüne ise HSBC bankası layık görüldü. Diğer ödüller ise şöyle: En başarılı girişimci: Ramazan Özdemir; En başarılı iş kadını: Itır Sökmen; En başarılı işadamı: Mustafa Kiamil; En başarılı akademisyen: Prof. Mustafa Camgöz; En başarılı profesyonel idareci: Kanat Emiroğlu; En başarılı öğrenci: Salih Yılmaz; Jüri Özel ödülü: Hüseyin Çağlayan. (Kaynak: Cihan)