Teknoloji Uzmanı : "İnternet Korsanları Tren Sistemi Kapatabilir "

Çarşamba, 28 Aralık 2011 10:02 Facebook'ta Paylaş
Berlin'deki Hacking Conference (Internet Korsanlığı Konferansı) kapsamında internet güvenliği uzmanlarından biri, internet korsanlarının Tren Geçiş Sistemlerini kontrol eden bilgisayarları tıpkı internet sistemini kapatabildikleri gibi devre dışı bırakabileceklerine dikkat çekti.Ulaştırma Bakanlıkları internet güvenliğini arttırmalı.

 

Almanya'daki Technishe Universitat Darmstadt Profesörlerinden Stefan Katzenbeisser, demiryolu hizmetlerine uzun kesintilere sebep olacak anahtarlama sistemleri "denial of service" ile saldırı riski altında olduğunu söyledi. Katzenbeisser " Trenler kaza yapmaz ama fakat seferler oldukça uzun bir süre kesintiye uğrayabilir" diye konuştu. "Denial of service" siper atağın basit türlerinden biri. Buna göre, Internet trafiği hedeflenen sisteme hucum edilerek kilitlenmesi sağlanabiliyor.

Internet korsanları bugüne kadar pekçok kamu kuruluşuna ve şirketine karşı saldırılarda bulunmuşlardı. Tren hatlarının trafik sistemleri kapalı devre sistemine dahil olmadığı için internet bağlantıları üzerinde işleyen bir sisteme dahil değil. Ancak bugün pekçok bilgisayar sistemi kablosuz bağlantılar üzerinden işletiliyor.

 

Katzenbeisser, GSM-R denen ve trenler için kullanılan mobil teknoloji sistemlerinin halen kullanılan GSM teknolojilerinden daha güvenli oluduğunu belirtti. Trenlerin makas sistemlerini arasındaki iletişimi sağlamak için gerekli yazılım şifreleme anahtarları, fiziksel ortamda indirililebilen USB bellekleri aracılığı ile yanlış ellere geçebilme riski bulunuyor.

 

Ertan Turhan

 

New Technologies in Communication / Bilgi University

 

Turkavenue.com - Özel Haber

Fotoğraf İllüstrasyon : Turkavenue.com