Güney Afrikalı Maden Milyoneri ODTÜ Mezunları

Çarşamba, 21 Mart 2012 19:06 Facebook'ta Paylaş

Güntay Şimşek - Habertürk - Güney Afrika’da 3 Türk’ün böylesine ilginç bir gelişmeye imza attığını birisinden duymuş olsaydım, inanmazdım. Ama geçen hafta gidip gözlerimle görünce durum değişti. Alt orta sınıf aileden gelen ODTÜ mezunu 3 genç mühendisin sıfırdan başlayıp kısa sürede Güney Afrika’da 300 milyon dolar ciro yapan bir şirketle karşımıza çıkmaları ancak yerin altında maden bulmakla açıklanabilir.Zaten onlar da madeni önce Güney Afrika’da bulmuş, sonra Türkiye’deki yatırımlarıyla 2011’de isimlerinin baş harflerinden oluşan VTG Holding’i kurmuşlar. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kantarcıgil (1976) Türkiye’de holdingin başında durup Güney Afrika ve Kolombiya’daki yatırımları yakından takip ederken, yurtiçinde de ülkemizin en büyük nikel rezervinin bulunduğu Manisa’daki Europan Nikel’den (ENK) 40 milyon dolara satın aldıkları Çaldağ Nikel Madencilik AŞ’yi 450 milyon dolar yatırımla hayata geçirmeye çalışıyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vuslat Bayoğlu (1974) ve yönetim kurulu üyesi Tarık İmre (1973) ise ağırlıkla Güney Afrika’da geleceklerinin mimarı olan Johannesburg yakınlarındaki kömür sahalarının başında duruyor.

Hikâyeleri ise oldukça ilginç. Birkaç defa ortak girişimlerde bulunmuşlar, hatta ofis açmak için 8 bin dolar para bulmakta bile zorlanmışlar. Ve açamamışlar. Güney Afrika’da tekstil işine girip başaramamış ve tekrar dibe vurmuşlar. Ama madencilik alanında üçünün de çeşitli yerlerde küresel tecrübeleri oluşmuş.

Ve bir gün şanslarını bu alanda denemeye karar vermişler. Ellerindeki yaklaşık 200 bin dolarlık birikimle kömür keşif sahalar alıp sondaj çalışmalarına başlamışlar. Fakat yapılan 10 yakın sondaj hep negatif olmuş ve paralarını eritmiş. Son bir şans olarak sondaj yapan şirket sahibinin önerisiyle, keşif sahasındaki bataklıkta sondaj yapılmış. Ve aranan kömür yaklaşık 5 metrelik derinlikte bataklıkta bulunmuş ve 3 ODTÜ’lü kafadarın geleceğini değiştirecek adımın başlangıcı olmuş. Bataklıktan zirveye doğru dersek yanlış olmaz.

Yönetim Kurulu Başkanı Kantarcıgil Meksika, Dubai ve Güney Afrika’da altın ticareti ve maden alanında faaliyet gösteren şirketlerde profesyonel yöneticilik yapmış. Bayoğlu’nun Güney Afrika tecrübesi çeşitli işkollarında olmuş, son olarak kömür ticareti yaparak, kömürün değerini keşif sahalarıyla taçlandırmak için arkadaşlarıyla yola çıkmış. İmre ise Güney Afrika’da yüksek lisans yaparak başarılarına teorik katkı sağlayacak tarafı da ihmal etmemiş. Neticede üçünün de yolu ODTÜ’den sonra Güney Afrika’da kesişmiş, ancak madenciliğe başlama kararını Dubai’de almış, eşzamanlı olarak Türkiye ve G.Afrika’da 2006’da şirket kurmuşlar. İlk işleri de kömür ticareti olmuş. VTG Holding, Afrika’da, Hakkano Colliery ve Schoongezicht isimli kömür madenlerinde üretim yapıyor, 5 sahada ise arama faaliyetini sürdürüyor. Yıllık 2 milyon ton kömür üretimi gerçekleştiren şirket, üretiminin yüzde 70’ini G.Afrika’dan Türkiye, İngiltere, Fransa, Hindistan, Pakistan ile Doğu Afrika ülkelerine ihraç ediyor.

Hakkano Colliery kömür madeninde yıllık 1 milyon ton 6 bin-6 bin 300 kcal/kg kömür üretiliyor ve toplam rezervi 9.6 milyon ton. Diğer kömür madeninde ise yıllık 1 milyon ton üretim yapılırken, onun toplam rezervi ise 8 milyon ton. Fakat asıl önemlisi, 3 genç mühendisin yurtdışında bu işi yapabilme becerisini göstermekle kalmayıp sürekli geleceği hedeflemeleri. Çünkü G.Afrika’da diğer 5 saha içinde yer alan Old Largo’da ise bu yıl içinde üretime başlamayı planlıyorlar. Başta Türkiye olmak üzere dünyanın çeşitli noktalarında faaliyet göstermek için hedefleri var. VTG Holding’in Güney Afrika’daki tesisi ise ülkenin yıllık 320 milyon ton civarındaki kömür üretiminde yüzde 1.5 paya sahip.

G. AFRİKA'DA 10 YILLIK REZERV
G.Afrika’daki rezervi 10 yıl daha üretime yeterli olan VTG, kömür ihracatını artırmak üzere, Maputo Limanı’nda yıllık 1 milyon ton, Richards Bay Kömür Terminali’nde 175 bin ton ve Richards Bay Limanı’nda 200 bin ton olan stok alanını şirket alarak artırmayı planlıyor.

GÜVENLİK İÇİN AYLIK DENETİM YAPTIRIYOR
G.Afrika, önemli madencilik ülkeleri olan ABD, Avustralya ve Kanada gibi maden sektörü üzerinde son derece gelişmiş bir denetim mekanizmasına sahip olması sebebiyle VTG de çalıştırdığı madenlerde, keşif hakları, maden ruhsatları nedeniyle oluşacak sağlık, güvenlik ve çevre riskleri konusunda aylık denetim yapan bağımsız firma ve danışmanlarla çalışıyor. Ayrıca istihdam ettiği işyeri doktorları, çevre mühendisleri ve maden güvenliği uzmanları da var.

G. AFRİKA'DAKİ OPERASYONLARINI BÜYÜTECEK
VTG, ülkedeki 2 milyon ton olan üretim kapasitesini 2012 yılı içerisinde 6 milyon tona yükseltecek. Üretimin yanı sıra, ülkedeki kömür ihracat hacmini de büyütmek isteyen şirket, bu kapsamda liman ve terminallerdeki stok alanı kapasitesini şirket satın alarak artıracak. VTG Holding öte yandan, 2012 yılı içerisinde Güney Afrika’da yeni bir kömür yıkama tesisini devreye sokacak.