ABD’li Türklerin Yazdığı Kitaplara Destek Olmak İster misiniz?

Salı, 01 Mayıs 2012 13:30 Facebook'ta Paylaş

Turk Avenue - Emi Varon Eskinazi, A. Yavuz Oruç, Beyhan Çağrı Trock, Nuray Akın dördünün de ortak noktası Amerika'da yaşıyorlar. Biri restoran etkinlik sorumlusu, biri mimar, biri öğretim görevlisi, biri sağlık danışmanı. Ama dördü de aynı zamanda yazar. Emi Varon Eskinazi, ''Çikolatalı Krep ve Demleme Çay'' isimle yazdığı ilk kitabı ile aşk romanı okumak isteyenlerin karşısına çıktı. Eskinazi, Galatasaray Üniversitesi'nde İletişim Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Ağustos 2006'da New York'a yerleşti. Kendisi halen New York'taki tanınmış Türk restoranlarından biri olan Pera'da çalışıyor. Yazmayı çok seviyor. Şubat'da Goa Yayınevi tarafından piyasaya sürülen ilk kitabında tutkulu bir aşkı anlatan Eskinazi, yazımı 1.5 yıl süren kitabını eşi Alper'e ithaf etmiş.


 


Kitap ABD'de www.tulumba.com adresinde satılıyor. Okuyanlardan gelen tepkilerin çok olumlu olduğunu söyleyen Eskinazi, ''Başka kitaplar da yazmak istiyorum,'' diyor.

Kitaptaki karakterler hayali ancak kitabın ana karakterlerinden Jennifer Manhattan'da bir restoranın üst düzey yöneticisi. Olay New York'ta geçiyor. 320 sayfalık romanın ana konusu İstanbul'da Fransız lisesinde yaşanan bir öğretmen-öğrenci aşkını konu alıyor.

Kitabın arka kapağında kendisi ile ilgili bilgilere yer veren Eskinazi, New York'ta yaşamaya başladığı 2006 yılından beri metroda insanları incelemeyi ve yaz sabahları da işe gitmeden Bryant Park'ta kitap okumayı sevdiğini yazıyor

Karakterlerin hayali olduğunu söyleyen Eskinazi, öğrencilik yıllarında Brezilyalı yazar Paulo Coelho, Elif Şafak, Harry Potter'in yazarı J.K. Rowling hayranı olduğunu söylüyor. ''Gençken şiir de yazıyorum'' dese de Eskinazi henüz 31 yaşında. Şiirleri henüz bir yerde yayımlamamış. İlk romanı yazmaya başladığında kitaba dönüşüp dönüşmeyeceğini düşünmediğini kaydeden Eskinazi,''Yayıncı bulabilir miyim, kim basar. Bunları hiç düşünmeden yazdım. Yayınevini internetten buldum. Kitap basıldı. Yakınlarım dışında kimsenin haberi de yoktu kitap yazdığımdan. Ben sevdiğim işi yaptım ortaya bu kitap çıktı,'' diye konuşuyor.

AMERİKA'DA TÜRKLERİN YAZDIĞI KİTAPLAR

THE OTTOMAN TURK AND THE PRETTY JEWISH GIRL - REAL TURKISH COOKING

İngilizce olarak Beyhan Çağrı Trock tarafından yazılan kitap Sefarad ve Müslüman bir ailede yetişen yazar Türk ve Sefarat mutfağının leziz örneklerini sıralıyor. Trock annesi Beti ve babası Zeki 1950'lerde ABD'ye göç etti. Beraberlerinde Türkiye'nin zengin kültür, tarih ve yemek çeşitlerini getiren çift, kızları Beyhan'a kitabın yazılmasında ilham verdi. Trock, kitabında 101 farklı yemek tarifini vererek Türk ve Seferad mutfağının bileşkesinin güzel örneklerini veriyor. Trock, AA'ya verdiği demeçte, ''Ailemin hatırasının, yemeklerinin ve kültürünün onlarla birlikte ölmemesi kitabımın genel fikriydi. ABD'de birilerinin benim babamın yaptığı yemekleri yapıyor olmasını duymak, benim için çok onur verici,'' diye konuşuyor.

Aynı zamanda mimar olan Beyhan Çağrı Trock, Türk baba, Yahudi annesinin imkansız aşk serüvenini, kendisinin Türkiye ile tanışma hikayesini ve Osmanlı mutfağının korunmuş lezzetlerini keyifli bir üslupta anlattığı, içeriği aşk, özlem, bağlılık ve memleket kokan kitabı hem Amerikalı okuyucalı Türk kültürünün derinliklerine götürüyor hem de Türk Amerikalı gençlere kökleriyle buluşturuyor.

Kitabı www.ottomanturkjewishgirl.com adresinden sipariş edebilirsiniz.


İKİNCİ PERON: EKİM 1942 - A. YAVUZ ORUÇ

University of Maryland'ta Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde profesör olarak görev yapan A. Yavuz Oruç'un annesi Tomris Hanım'ın Ankara İsmet Paşa Kız Enstitüsü'ndeki tuttuğu günlükten yola çıkarak yazdığı kitap
1940'lı yılların Türkiyesi'ne de bir yolculuğu mümkün kılıyor.  
Amerika'da Barnes & Noble'da satılan kitabın seri olarak yenilerini yazmayı planlıyor.

En Son Kitap Yayınevi tarafından basılan İkinci Peron, ABD'de Türkçe olarak yayınlaması ile de dikkat çeken bir kitap. Barnes and Noble listesinde farklı bir kategori altında değerlendirilen kitap, ''Çok az rastlanır şekilde ABD'de basılan Türkçe roman'' olarak tanımlanıyor. 35 yıldır ABD'de yaşayan Oruç, annesinin 17 yaşındayken Ankara'daki İsmet Paşa Kız Enstitüsü'ndeki anılarını toplayıp bir biyografi olarak değerlendirmesini istemesi romanı yazmasına vesile oldu.   

Kitabı aşağıdaki adresten alabilirsiniz.

http://www.barnesandnoble.com/w/ikinci-peron-yavuz-oru/1108195249
ISBN-13: 9780615553504
Publisher: ensonKitap
Publication date: 4/28/2012
Language: Turkish
Pages: 370
Resimler: (Yavuz Oruc ve Beyhan Cagri Trock resimleri AA)www.facebook.com/ikinciperon
www.ensonkitap.com/ikinciperon

 

 

POMEGRANATES AND GRAPES: LANDSCAPES FROM MY CHILDHOOD 
Amerika'da yaşayan Nuray Akın'ın İngilizce olarak kaleme aldığı Pomegranates and Grapes: Landscapes From My Chilhood isimli kitap Amazon.com üzerinden satışa sunuluyor. Tarsus doğumlu yazar endüstri mühendisliği doktorasını tamamlamak için ABD'ye geldi. Öğretim görevlisi, danışman ve yönetici olarak çalıştıktan sonra sağlık danışmanlığı, sağlıklı beslenme ve bahçe işlerine kendini vermiş durumda. Keyport, New Jersey'de yaşayan Aykın'ın kitabı Pomegranates and Grapes'te çocukluğunun geçtiği küçük bir Akdeniz kasabasından Ankara'ya kadar geçen çocukluk anılarını paylaşıyor. ABD'ye geldikten sonra bir süre yaşadığı Buffalo'ya uyumda yaşadığı sıkıntıları, Washington, DC'de geçen yanlız ve hastalıklı günlerini ve mutluluğunu bulduğu New Jersey günlerini paylaşıyor. 
 

Kitabı bu linkten satın alabilirsiniz. http://www.amazon.com/dp/1469787474/ref=cm_sw_r_fa_dp_UekLpb119QH13/189-4162025-9022005?smid=0&tag=hydfbook0e-20&ascsubtag=USDSURLORGANICHITS5692

Paperback: 144 pages
Publisher: iUniverse (March 1, 2012)
Language: English
ISBN-10: 1469787474
ISBN-13: 978-1469787473