Genç Girişimciler Essex Street'te Dönerci Oldu

Salı, 04 Aralık 2012 14:31 Facebook'ta Paylaş
New York'ta fast food sektöründe Türk girişimcilerin açtığı mekanlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Manhattan'ın Downtown olarak anılan gece ve eğlence hayatının yoğun olduğu Essex Street'te 20 Kasım 2012 tarihinde yeni bir fast food mekanı daha hizmete açıldı. Daha önce New Jersey New Milford'ta Lodos Restaurant'ı açan Bahri Karaaslan ile Dünya ve Amerika Pizza Şampiyonluğu bulunan Hakkı Akdeniz'in ortaklaşa açtığı Döner Co. Essex Street'te haftanın yedi günü açık olmak üzere faaliyete geçti.

Gece 2.00am'e, hafta sonları ise 4.00am'e kadar açık kalmayı planlayan ortakların menülerinde döner dışında falafel ve salata da yer alıyor. Döner Kebab ve tavuk döner 6.00, falafel 5.00 dolardan satışa sunuluyor. Yeni açılmış olmalarına karşın dönerlerinin çok beğenildiğini kaydeden Karaaslan ve Akdeniz, öğlen yemeklerinde de çevredeki işletmelere yönelik menüye sahip. Akdeniz, bölgede işlettiği pizza dükkanları nedeniyle de tanıdık bir sima olarak biliniyor. Karaaslan, Türk dönerinin Amerika'da bir marka olarak yaygınlaşması için girişimcilerin önünde büyük bir fırsat olduğunu, amaçlarının New York'ta döneri sadece etnik bir mutfağın ürünü olmaktan çıkarıp Amerikalılara hitap eder hale getirmek istediklerini söyledi.

Karaaslan, logo ve dükkan isminde Gyro yerine Döner ismini bilinçli olarak ''ö'' harfi ile kullandıklarını ve ismin hafızalara yerleşmesinin önem taşıdığını söyledi. Döner konusunda iddialı olduklarını ve sadece kuzu etinden, özel baharat karışımları ile hazırladıklarını ifade eden Karaaslan, ''Etlerimizi döner imalatı için özel olarak alıyoruz. İçine kuzu eti dışında maliyeti düşürmek adına tadını bozacak herhangi bir şey katmıyoruz. Özel baharatlarla yoğurduğumuz eti, ertesi güne kesinlikle bırakmıyoruz. Mühim olan bizim için döneri gerçek tadında müşterilerimize sunmak ve ödedikleri paranın karşılığını vermek,'' diye konuştu.

Karaaslan, mekanın iç dekoru için Brooklyn'deki tarihi bir binanın tavan kaplamalarını satın aldıklarını, mısırdan yapılma kab ve çatal-bıçak kullanarak çevreye uyumlu, doğa dostu ürünler tercih ettiklerini vurguladı. Dükkanı yenilemek için 6 ay zaman harcayan ortaklar, Sandy kasırgası nedeniyle açılışlarını da bir hafta kadar ertelemek zorunda kaldı. Türkiye'de lahmacun ustasıyken Amerika'da pizza hamuru açma yarışmalarında dereceler alarak üne kavuşan Hakkı Akdeniz'in pizza konsepti üzerine faaliyet gösteren iki ayrı dükkanı bulunuyor.

51Columbia St. ve 123 Essex St.'te pizza dükkanları bulunan Akdeniz, 151 Ludlow St. üzerinde üçüncü pizza dükkanını açmaya hazırlanıyor. New Milford, NJ'de işlettiği Lodos Restaurant'ı yaklaşık 1.5 yıl önce Toros Restaurant'ın sahibi Hüseyin Bayram'a satan Karaaslan, mekanı açmadan önce gıda üzerine faaliyet gösteren farklı işletmelere danışmanlık hizmeti vermiş, menülerinde iyileştirmeler yapmıştı.

Adres
Döner Co. 123 Essex St. New York, NY
Ulaşmak için - Subway F treni ile Delancey St.