Ünlü Türk Bilimadamının Twitter Hesabı Hack'lendi

Pazar, 17 Şubat 2013 19:14 Facebook'ta Paylaş

Turk Avenue - Harvard Üniversitesi'nde yaptığı araştırmalar ile sayısız ödül alan dünyaca ünlü Türk bilimadamı Gökhan Hotamışlıgil'in twitter hesabı diet ürünü satmak isteyenler tarafından sahte isim kullanılarak hacklendi. Moleküler bazda obezite, diyabet ve kalp hastalıkları arasındaki bağlantıların anlaşılması için yaptığı araştırmalar nedeniyle 2010 Naomi Berrie Ödülü'ne layık görülen Hotamışlıgil, Twitter hesabında yaptığı açıklamada, ''Kimlik bilgilerim kullanılıp bir diet ürünü ile ilgili sahte bir tweet yollanmıştır. Ilişkim olmayan bu tweet için gerekli önlem alınmıştır,'' dedi.


Diyabet Araştırma Üstün Başarı Ödülü ile ödüllendirilen Harvard Üniversitesi Kamu Sağlık Okulu Genetik ve Metabolizma Bölümü öğretim görevlisi ve Genetik ve Komleks Hastalıklar Bölüm Başkanı olan Hotamışlıgil'in twitter hesabından son günlerde kilo kaybettiren diet ürünlerinin tanıtımının yapıldığı twit'ler atılmıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından 2010 Sağlık ve Tıp Mükemmellik Ödülü ile ödüllendirilen Dr. Hotamışlıgil, 2009 yılında American Association for Advancement of Science (AAAS) üyeliğine seçildi.  Doktorasını 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden,  Ph.D. derecesini de 1995 yılında Harvard Tıp Fakültesi'nden alan Hotamışlıgil, halen Juvenile Diabetes Foundation (JDRF) Research Portfolio danışma kurulu üyesi.