ATAA'de Mehmet Çelebi Dönemi Başladı

Pazartesi, 29 Nisan 2013 08:47 Facebook'ta Paylaş

ABD'deki en büyük Türk çatı örgütlerinden biri olan Türk Amerikan Dernekleri Asemblesi (ATAA) başkanlığına seçilen Mehmet Çelebi, görevi eski başkan Ergün Kırlıkovalı'dan devraldı. ATAA'de Günay Evinch başkanlığı döneminde başlayan ve Ergün Kırlıkovalı ile devam eden diğer çatı örgütleri ve derneklerle ortak çalışma anlayışının Mehmet Çelebi döneminde de devam etmesi bekleniyor. 25-27 Nisan tarihleri arasında Washington Plaza Hotel'de ''İlk Türk Amerikan Davos'u'' sloganı ile gerçekleştirilen 33. Liderlik Konferansı ile başkanlığa veda eden Ergün Kırlıkovalı, iki yıl boyunca yönetim kurulu üyesi olarak kalacak. Mehmet Çelebi'den sonraki dönem başkanlığı ise Mehmet Toy üstlenecek.


Yeni başkanlık dönemi ile ilgili Turk Avenue'ye açıklamalarda bulunan Mehmet Çelebi, yeni dönemde Türkiye'yi seven ve destekleyen ülkelerin desteğini almaya çalışacaklarını ve önceliği Türkiye ile ABD arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasına vereceklerini söyledi. Türkiye'nin son yıllarda profilinin dünya genelinde çok yükseldiğini bunun Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ne adaylığına verilen destekle de görüldüğünü hatırlatan Çelebi, ''Türkiye'nin dünyadaki bir çok ülke ile çok yakın ilişkisi var.  Kendini Türkiye'ye yakın hisseden, kendi ülkesi gibi gören, gruplarla da yakın ilişkilere girmek istiyoruz. Türkiye'yi seven, destekleyen insanlar. Kendi ülkeleri için düşündüklerini ABD'de Türkiye'nin başarması ile mutlu olacak insanlar. 500 binlik kişilik bir toplumdan çıkıp 4-5 milyonluk bir güce ulaşmak mümkün'' diye konuştu.

Türk Amerikan toplumunda Türkiye'nin çıkarları için her kesimden sivil toplum örgütü ile çalışacaklarını vurgulayan Çelebi, finansal anlamda güçlü bir yapı kurmak için özel sektörün, Türk ve Amerikan hükümet fonlarına başvuracaklarını, kendi kendini besleyen bir kuruma dönüşmek istediklerini söyledi. ''Maddi imkanlarımızı artırmak, eleman sayımızı çoğaltmak için finansman çok önemli. Bunun için de çalmayacağımız kapı kalmayacak,'' diye konuştu. 

Türkiye ile ABD arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasının büyük önem taşıdığını ve bu konunun Beyaz Saray'ın desteğinin yanı sıra Kongre'den de çıkması gerektiğini vurgulayan Çelebi, ''Her Kongre üyesinin oyu çok önemli. Bazı yerlerde Somaliler, bazı yerlerde Araplar, bazı yerlerde Makedonyalılar, bazı yer de Boşnaklar güçlü. Bu yapıdan yararlanarak destek alarak bu konuyu Kogre'nin gündemine getirmeye çalışacağız,'' dedi.